Постанова № 47848902, 07.10.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2а-5374/10/1270
Номер документу
47848902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2010 року справа №2а-5374/10/1270

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Сіваченка І.В.

суддів Дяченко С.П., Шишова В.В.

при секретарі Запорожцевій Г.В.

за участі

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року у справі № 2а-5374/10/1270 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області до Державного підприємства «Свердловантрацит» «про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 на загальну суму 6696073,82 грн.», -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Свердловантрацит» «про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 на загальну суму 6696073,82 грн.» (з врахуванням уточнень до позову Т.4 а.с.93-94).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року у справі № 2а-5374/10/1270 позовні вимоги було задоволено, а саме: стягнуто з державного підприємства «Свердловантрацит» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період з 1 травня 2010 року по 1 липня 2010 року в загальній сумі 6696073,82 грн. (шість мільйонів шістсот девяносто чотири тисячі сімдесят три грн. 82 коп.).

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, встановив, що відповідач за час судового розгляду справи заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» не сплатив, тому визнав позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що п. 3 ст. 106 Закону України від 09.07.2003 N 1058-ІУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачає, що Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду.

Не надіславши вимогу та подавши до суду адміністративний позов, Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області порушило процедуру стягнення недоїмки визначену законом, чим позбавило відповідача права на узгодження, та на оскарження вимоги про сплату недоїмки у вищому органі Пенсійного фонду у встановленому законом порядку. Тобто, УПФУ має право звертатися до суду тільки у випадку коли вся процедура досудового стягнення здійснена у повному обсязі.

Крім того, в матеріалах справи відсутні докази понесених позивачем витрат на виплату та доставку пенсій.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечував представник позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу частково обґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає частковому скасуванню з наступних підстав.

При розгляді справи в апеляційній інстанції встановлено наступне.

Державне підприємство (далі - ДП) «Свердловантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Свердловської міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію 29 квітня 2003 року № 04051610Ю0010515, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 32355669 (Т.1 а.с.10,13-22).

Згідно наказу ДП «Свердловантрацит» № 20 від 20.02.2006 «Про визначення організаційної структури Державного підприємства «Свердловантрацит» у складі ДП «Свердловантрацит» діє 27 відокремлених підрозділів, зокрема, відокремлений підрозділ «Шахта «Червоний партизан» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Вантажно-транспортне управління» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Шахта ім. Я.М.Свердлова» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Шахта «Довжанська-Капітальна» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Шахтобудівельницьке управління» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Свердлова» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Спецшахтомонтаж» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Енергоуправління» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Автобаза» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Вузол зв`язку» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Центроспілка» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Шахта «Центроспілка» державного підприємства «Свердловантрацит», відокремлений підрозділ «Шахта «Харківська» державного підприємства «Свердловантрацит» (Т.1 а.с.12).

ДП «Свердловантрацит», а також вищезазначені відокремлені підрозділи ДП «Свердловантрацит» зареєстровані платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і перебувають на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області (Т.1 а.с.11,29,145,168, Т.2 а.с.13,161,203,236, Т.3 а.с.38,70,86,100,115,134,155, Т.4 а.с.2).

Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами, на підприємствах відповідача працювали та працюють громадяни, які були зайняті на роботах, що дають їм право на призначення пенсій на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», тобто за Списками № 1 та № 2.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області вказаним особам, колишнім працівникам ДП «Свердловантрацит», призначено та виплачено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно частини 2 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

На підставі викладеного суд першої інстанції визначив, що необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списками № 1 та № 2, передбачена діючим законодавством.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.

Згідно із пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій в таких розмірах:

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

- 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (пункт 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).

Позивачем надано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за квітень травень 2010 року (ДП «Свердловантрацит» за списком № 1 5091,25 грн. Т.1 а.с.23-24, ВП «Шахта «Червоний партизан» ДП «Свердловантрацит» список № 1 1276071,22 грн., список № 2 109395,20 грн. Т.1 а.с.42143, ВП «Вантажно-транспортне управління» ДП «Свердловантрацит» список № 1 1441,20 грн., список № 2 39987,59 грн. Т.1 а.с.159166, ВП «Шахта ім. Я.М.Свердлова» ДП «Свердловантрацит» список № 1 812330,56 грн., список № 2 46747,08 грн. Т.1 а.с.183-261, Т.2 а.с.1- 11, докази отримання розрахунків УПФУ в м.Свердловську вказаним підрозділом за травень-червень Т.4 а.с.107114, ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» список № 1 2063540,92 грн., список № 2 78686,67 грн. Т.2 а.с.28-159, ВП «Шахтобудівельницьке управління» ДП «Свердловантрацит» список № 1 157414,51 грн., список № 2 12617,04 грн. Т.2 а.с.177-201, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Свердлова» ДП «Свердловантрацит» список № 2 233055,49 грн. Т.2 а.с.212-231, ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» список № 1 414298,10 грн., список № 2 3132,21 грн. Т.3 а.с.1-36, ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Свердловантрацит» список № 1 12763,29 грн., список № 2 64141,47 грн. Т.3 а.с.5268, ВП «Енергоуправління» ДП «Свердловантрацит» список № 2 15518,62 грн. Т.3 а.с.82-84, ВП «Автобаза» ДП «Свердловантрацит» список № 2 9418,86 грн. Т.3 а.с.98, ВП «Вузол зв`язку» ДП «Свердловантрацит» список № 2 3843,27 грн. Т.3 а.с.109110, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» список № 2 64644,79 грн. Т.3 а.с.126132, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» ДП «Свердловантрацит» список № 2 95385,79 грн. Т.3 а.с.146153, ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» список № 1 641933,78 грн., список № 2 36100,56 грн. Т.3 а.с.169250, ВП «Шахта «Харківська» ДП «Свердловантрацит» список № 1 462596,84 грн., список № 2 35917,51 грн. Т.4 а.с.1671).

У звязку з тим, що до 25 травня та до 25 червня 2010 року відповідач не сплатив до Пенсійного фонду України зазначену в розрахунках за травень-червень 2010 року суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками № 1 та № 2, за ДП «Свердловантрацит» утворилась заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 у сумі 4847481,67 грн. та за Списком № 2 у сумі 848592,15 грн.

Саме вказану суму витрат управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області просить стягнути з ДП «Свердловантрацит» в судовому порядку.

Сума заборгованості відповідача з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1 та Списком № 2 підтверджується картками особового рахунку (ДП «Свердловантрацит» Т.1 а.с.26-27, ВП «Шахта «Червоний партизан» ДП «Свердловантрацит» Т.1 а.с.38-42, ВП «Вантажно-транспортне управління» ДП «Свердловантрацит» Т.1 а.с.154-158, ВП «Шахта ім. Я.М.Свердлова» ДП «Свердловантрацит» Т.1 а.с.177-182, ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» Т.2 а.с.22-26, ВП «Шахтобудівельницьке управління» ДП «Свердловантрацит» Т.2 а.с.170-174, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Свердлова» ДП «Свердловантрацит» Т.2 а.с.232234, ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» Т.2 а.с.249-253, ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.47-51, ВП «Енергоуправління» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.79-81, ВП «Автобаза» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.95-97, ВП «Вузол зв`язку» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.111-113, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.123-125, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.143-145, ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» Т.3 а.с.164-168, ВП «Шахта «Харківська» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.11-15).

Крім того, під час розгляду справи між управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області та ДП «Свердловантрацит» в особі його відокремлених підрозділів проведено звірення розрахунків та підписано акти звірення, якими відповідач підтвердив наявність заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками № 1 та № 2 за період травень червень 2010 року у заявленій у позові сумі - 6696477,28 грн. (ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.81, ВП «Шахта «Червоний партизан» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.97, ВП «Вантажно-транспортне управління» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.83, ВП «Шахта «Довжанська-Капітальна» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.98, ВП «Шахтобудівельницьке управління» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.85, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Свердлова» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.84, ВП «Управління «Спецшахтомонтаж» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.80, ВП «Управління технічного контролю якості вугілля та стандартів» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.91, ВП «Енергоуправління» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.89, ВП «Автобаза» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.100, ВП «Вузол зв`язку» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.86, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.96, ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Червонопартизанська» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.102, ВП «Шахта «Центроспілка» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.82, ВП «Шахта «Харківська» ДП «Свердловантрацит» Т.4 а.с.90).

Акт звірення розрахунків між управлінням Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області та ВП «Шахта ім. Я.М.Свердлова» ДП «Свердловантрацит» сторонами до суду не надано, однак, з матеріалів справи вбачається, що всі розрахунки про виплату та доставку пільгових пенсій отримані посадовою особою вказаного підрозділу, правомірність складання вказаних розрахунків та достовірність відображених у них даних відповідачем не оскаржено. Загальна сума, вказана у розрахунках по списку № 1 становить 812330,56 грн. за списком № 2 46747,08 грн., що відповідає заявленим вимогам. Крім того, позивачем надано копію розрахунку «список по пільговим пенсіям пенсіонерів ВП «Шахта ім. Я.М.Свердлова» ДП «Свердловантрацит», складеного та підписаного головним бухгалтером відокремленого підрозділу, згідно до яких підтверджено наявність заборгованості відповідача з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по підрозділу за травень 2010 року по списку № 1 413313,93 грн., списку № 2 21828,17 грн. (Т.1 а.с.182) та за червень 2010 року по списку № 1 399016,63 грн., списку № 2 24918,91 грн. (Т.1 а.с.201), що відповідає даним, відображеним у картці особового рахунку (Т.1 а.с.177-181) та заявленим позовним вимогам.

Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» не сплатив, позовні вимоги визнані судом першої інстанції обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Колегія суддів з даним висновком суду першої інстанції частково не погоджується виходячи з наступного.

Відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР).

Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР встановлена ставка на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-15 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) з 1 січня 2004 року.

Разом з тим, пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІУ (в редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату та доставку пільгової пенсії працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-II. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом № 1058-ІV, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-ІV.

Наведені норми не поширюються на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ. Вони були направлені, зокрема, на врегулювання відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами прані за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (абзац четвертий); встановлення джерела виплати пенсій іншим пільговим категоріям пенсіонерів (абзац п'ятий). Тобто, ці норми були направлені на встановлення регулювання інших відносин, а саме: щодо відшкодування витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій за списком №1.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з фактичних витрат по виплаті і доставці пільгових пенсій призначених відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що відповідає списку № 2 у розмірі 848592,15 грн.

Разом з тим, помилковим є висновок суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості з фактичних витрат по виплаті і доставці пільгових пенсій призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що відповідає списку № 1 у розмірі 5847481,67 грн., оскільки згідно абзацу 5 пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2005 року виплата пенсій вказаним особам здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

В суді апеляційної інстанції представник позивача не заперечував, що особи, щодо яких ставиться питання про відшкодування сплачених ним пенсій, отримали право на її призначення за Списком №1 як працівники, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, на будівництві шахт.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивачем в порушення п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахована відповідачу плата, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за Списком № 1 в сумі 5847481,67 грн., оскільки працівники відповідача займали посади (професії), необхідні для призначення пільгової пенсії за списком №1, та були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, на будівництві шахт.

Доводи позивача щодо звільнення підприємств від відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку лише тих пільгових пенсій, що призначені на підставі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не ґрунтуються на нормах діючого законодавства.

По-перше, зазначені приписи відсутні в прикінцевих положеннях Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

По-друге, підстави для виходу на пенсію на пільгових умовах, передбачені ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», також включають в себе безпосередню зайнятість повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, на будівництві шахт. Відтак, пенсії, призначені за цих умов, також не підлягають відшкодуванню підприємствами органам пенсійного фонду згідно Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Тому виплата цих пенсій повинна здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсіонерами пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а після цього, звичайно, за рахунок коштів Пенсійного фонду. При цьому у відповідача відсутній обовязок вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку цих пенсій.

Така ж правова позиція викладена і в постанові Вищого адміністративного суду України від 18 лютого 2010 року в справі № К-5884/09 за позовом Управління пенсійного фонду України в місті Словянську Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Агрегат» про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пенсій.

Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу.

Зокрема, відповідач стверджує, що в матеріалах справи відсутні докази понесених позивачем витрат на виплату та доставку пенсій. Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що Інструкція № 21-1 є нормативно-правовим актом, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України відповідно до діючого законодавства. До теперішнього часу ця Інструкція не скасована у визначеному законодавством порядку, не визнана неконституційною, тому повинна застосовуватися до спірних правовідносин. Нею чітко визначені документи, які слугують підставою для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Діючим законодавством не передбачено надання органом пенсійного фонду будь-яких додаткових документів (в тому числі, розрахункових) на підтвердження факту понесення витрат по сплаті пільгових пенсії та їх доставці. З огляду на це дії позивача не можна визнати протиправними, а вимоги щодо стягнення заборгованості ґрунтуються на вимогах законодавства.

Згідно п. 6.8. вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Доводи апеляційної скарги відповідача стосовно того, що управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області не мало права звертатися до суду, оскільки порушена процедура досудового стягнення недоїмки перед зверненням до суду позивач не надіслав відповідачу вимогу про сплату недоїмки, правильно відхилені місцевим судом за безпідставністю та необґрунтованістю, оскільки у даній справі предметом позову є не стягнення недоїмки простроченої заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за Законом України від 09.072003 № 1058-I «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які не відносяться до страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч.3 ст. 106 Закону № 1058-ІУ територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Правлінням Пенсійного фонду України в Інструкції №21-1 визначено направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а не вимоги, тому дії позивача не можна вважати протиправними.

Колегія суддів, прийшла до висновку, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення помилкового рішення в частині задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з фактичних витрат по виплаті і доставці пільгових пенсій призначених відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з винесенням нової постанови та відмовою в заявлених позовних вимогах, в решті постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

В повному обсязі постанова виготовлена 11.10.2010 року.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.3 ч.1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Свердловантрацит» задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року у справі № 2а-5374/10/1270 скасувати в частині стягнення з державного підприємства «Свердловантрацит» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської області заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 5847885,13 грн., в цій частині позову відмовити.

В решті постанову Луганського окружного адміністративного суду від 9 серпня 2010 року у справі № 2а-5374/10/1270 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий: І.В.Сіваченко

Судді: С.П.Дяченко

ОСОБА_4