Постанова № 47842545, 20.01.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2014
Номер справи
819/2737/13
Номер документу
47842545
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2737/13

20 січня 2014 року , Тернопільський окружний адміністративний суд в складі :

головуючої судді Подлісна І.М.

секретарі судового засідання Сердюк А.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Приватного підприємця ОСОБА_3 до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Приватний підприємець ОСОБА_3 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 13.05.2013 року, № 0010051730, № 0009921720, № 0009911720, № 0009571720 , посилаючись на те, що вони прийняті із порушенням норм чинного податкового законодавства, а відтак є незаконними.

В судовому засіданні представники позивача Приватного підприємця ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, визнати протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 13.05.2013 року, № 0010051730, № 0009921720, № 0009911720, № 0009571720 .

Представник відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області позовні вимоги не визнала, проти їх задоволення заперечила із мотивів викладених нею у письмових запереченнях.

Суд, заслухавши пояснення сторін, оглянувши матеріали справи, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із таких підстав.

Працівниками Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області за період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. проведена документальна планова виїзна перевірка СПД ОСОБА_3, результати якої оформлено Актом від 18.04.2013року №2646/17-226/2119103284.

За результатами розгляду вказаного Акту Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області винесено податкові повідомлення - рішення від 13.05.2013 року:

- № 0010051730 про збільшення грошового зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб на загальну суму 7 523,03 грн.;

- № 0009921720 та № 009911720 про порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 20 535,05 грн. за основним зобов'язанням і

4 107,01 грн. штрафних санкцій, та в розмірі 6 396,60 грн. за основним зобов'язанням і 639,36грн. штрафних санкцій;

- № 009571720 про заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 26 745грн.

Зі змісту Акту перевірки від 18.04.2013року №2646/17-226/2119103284 вбачається, що податковим органом встановлено наступні порушення:

- п. 198.3 ст.198, п.200.3, ч. б) п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-У1 із змінами та доповненнями, п.п. 7.4.4. п.7.4. ст.,7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168-97 із змінами та доповненнями, а саме: заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 26 745грн.;

- ст..18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами від 19.12.1995р. №481/95-ВР із змінами та доповненнями - реалізовано горілку по ціні, що нижче, ніж встановлений розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, Постанова КМУ «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» №957 від 30.10.2008 із змінами та доповненнями;

- п.57.1 ст.57, пп.177.5 ст.177 Податкового кодексу України, несвоєчасне перерахування

авансових платежів по податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності до 15 травня 2012о., до 15 серпня 2012р., до 15 листопада 2012р. в сумі 4942,41 грн., несвоєчасне перерахування збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за квітень 2012р. - серпень 2012р. в сумі 135,00 грн. більше 30 днів, та в серпні 2010р. в сумі 1020,00 грн., в січні 2011р. в сумі 61,00 грн., червні 2011р. в сумі 5312,6 грн. більше 1-го дня;

- п.44.1 ст.44, пп. а) 176.1 п. 176.1 ст. 176 Податкового кодексу України від 02 грудня

2010р. №2755-У1 із змінами та доповненнями, а саме не ведення обліку доходів та витрат ведення яких передбачено законодавством у ІІ-ІУ кварталах 2010р., 2011р.;

- п.286.2 ст.286, СТ..289 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010р. №2755-УІ із

змінами та доповненнями, заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.04.2010р. по 31.12.2012р. на суму 6018,42 грн.

Позивач ОСОБА_3 скористалася правом адміністративного оскарження і 23.04.2013р. нею подано до Тернопільської ОДШ письмове заперечення №23/04. За результатами розгляду даної скарги був складений висновок від 30.04.2013р., яким СПД ФО ОСОБА_3 відмовлено у задоволенні поданої скарги.

ОСОБА_3 подала скарги до ГУ Міндоходів у Тернопільскій області.Головне правління Міндоходів у Тернопільській області розглянуло скарги ФОП ОСОБА_3 гід 24 травня 2013 року №24/05, №24/05/03, №24/05/02 на податкові повідомлення - рішення Тернопільської ОДПІ від 13 травня 2013 року №0009571720, №0010051730, №0009921720 та №0009911720 про нарахування грошового зобов'язання з податку на додану вартість, грошового зобов'язання по орендній платі за землю та штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість. Рішенням Головного управління Міндоходів у Тернопільській області рід П червня 2013 №507/6/19-00-10-027/173 продовжено строк розгляду скарг по 20 липня 2013 року. За результатами розгляду ГУ Міндоходів у Тернопільській області залишило без змін податкові повідомлення-рішення: №0009571720 про сплату податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій; залишає без змін №0009921720 про : плату штрафу у розмірі 20% за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість; залишає без змін №0009911720 про сплату штрафу у розмірі 10% за порушення терміну граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість, проте скасовує податкове повідомлення-рішення № 0010051730 в частині 8,0 грн. орендної плати за землю з фізичних осіб та 272,19 грн. штрафних (фінансових) санкцій по орендній платі за землю і залишає його без змін в іншій частині.

Зі змісту Акту перевірки № 2646/17-226/2119103284 від 18.04.2013р. вбачається, що податковим органом встановлено порушення п.286.2 ст.286 та ст..289 ПК України, зниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за землю за період з 01.04.201 Ороку по 31.12.2012року на суму 6 018,42грн.

Проведеною перевіркою встановлено, що СПД ФО ОСОБА_3 користується земельними ділянками, які розташовані на території м. Тернополя за адресами:

Злуки 1, згідно довідки про грошову оцінку землі за № 1777 від 17.09.2009р. площа земельної ділянки становить 359,48кв.м. ;

- АДРЕСА_1, використання цієї земельної ділянки здійснюється на умовах оренди згідно попереднього договору за №107 від 13.09.2000р., площа ділянки 72кв.м..

Згідно із п. 14.1.147. ст..14 Податкового кодексу України, плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної гги за земельні ділянки державної і комунальної власності. А згідно п. 14.1.136. ст..14 ПК раїни, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст..271 Податкового кодексу України, базою оподаткування по платі за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Рішення рад ю нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється довідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель І змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Суб'єктами, що проводять нормативну оцінку земель, можуть бути органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель. За упьтатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки офомляються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п.286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за незнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання місячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної "лової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження :: нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст.. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати :: гистовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до п.288.1. ст.. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати - іельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та ани місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 :го подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення по існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцм, у якому відбулися зазначені зміни. Пункт 288.4 статті 288 ПК України передбачено, : змір та умови внесення орендної плати встановлюються у самому договорі оренди.

Земельна ділянка, яка знаходиться за адресою Злуки 1 - згідно довідки про грошову оцінку землі за №1777 від 17.09.2009р. має площу - 359,48кв.м, а місячний розмір плати за земельну ділянку становить 213,33грн.

Згідно п.289.2 ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 поточного року, що визначається за відповідною формулою.

Згідно поданих позивачкою, податкових декларацій по платі за землю за 2011, 2012р. № 568892 від.02.2012р., №605106 від 20.02.2012року СПД ОСОБА_3 місячна сума орендної плати за зайняту земельну ділянку задекларована в сумі 213,33 грн., та вчасно сплачено.

Враховуючи вище наведене помилковим є висновок податкового органу, що СПД ОСОБА_3 недоплачена орендна плата по земельній ділянці за адресою Злуки 1 за період з .01.04.2010року по 31.12.2012року становить 302,16грн.

Щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 - використання цієї земельної ділянки здійснюється на умовах оренди згідно попереднього договору за №107 від .09.2000р., терміном дії до 31.05.2003р. Згідно п. З вищезгаданого договору орендар зобов'язаний в десятиденний термін після припинення або розірвання договору оренди вернути земельну ділянку в попередньому стані, проте дана земельна ділянка використовується СПД ОСОБА_3 для здійснення підприємницької діяльності (торговий павільйон «Нізон») в період проведення перевірки.

Не знайшло свого підтвердження в суді посилання відповідачів на те, що за період з 01.04.2010р. по 31.12.2012р. СПД ОСОБА_3 занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку - по АДРЕСА_1 в сумі 5 716,30 грн..

З огляду на вищенаведене помилковим є висновок податкового органу про порушення позивачкою вимог ст. 286, ст. 288, ст.289 Податкового кодексу України в

Крім того, відповідно до п.3.54 ст.54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта шаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного «кодування або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Під час перевірки податковим органом встановлено заниження позивачкою ПДВ всього всумі 26 745,00грн., в т.ч.:

- серпень 2011р. - 210 грн.;

- вересень 2011р. - 111 грн.;

- жовтень 2011р. - 826 грн.;

- листопад 2011р. - 59 грн.;

- грудень 2011 р. - 768 грн.;

- січень 2012р . - 1 333грн.;

- лютий 2012 р. -39 грн;_

- березень 2012 р. - 628 грн.;

- квітень 2012р. - 520 грн.;

- червень 2012 р. - 417 грн.;

- липень - 541 грн.;

- серпень 2012 р. - 199 грн.;

- вересень 2012 р. - 49 грн.;

- жовтень 2012 р. -139 грн.;

- листопад 2012 р. - 8 973грн.;

- грудень 2012 р. - 8 546грн..

Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення ¦маткового боргу з податку, що виник за попередні звітні періоди, а в разі відсутності такого боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного в відповідно до ч. б) п.200.4 ст.200 Кодексу, якщо в наступному податковому сума ПДВ має від'ємне значення, то залишок від'ємного значення попередніх періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що в ло податкового кредиту наступного податкового періоду.

Вказані в акту перевірки узгоджені суми грошового зобов'язання 26 732,65 грн. не відповідають даним задекларованим позивачкою у податкових деклараціях з ПДВ за липень 2010 р., грудень 2010 року, лютий 2011 року, травень 2011 року і не заявлялись ОСОБА_3, як узгоджена сума грошового зобов'язання , відповідно до інших декларацій.

Відповідачем не доведено обов'язку позивача сплатити ПДВ в розмірі 26 732,65 грн. саме в період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р..

Згідно пункту 123.1. ст.. 123 ПК України, у разі якщо контролюючий орган самостійно означає суму податкового зобов'язання, зменшення сум бюджетного відшкодування та/або §ід"ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах означених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6. пункту 54.3 статті 54 цього індексу, тягне за собою накладення на платника податків штраф у розмірі 25% суми означеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50% суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, "гредбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує згоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник притягується до відповідальності у вигляді штрафу у наступних розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу.

Висновок податкового органу про порушення позивачем граничного строку сплати грошового зобов'язання з ПДВ є помиковим та спростовується даними бухгалтерського обліку позивача.

Також у відповідності до п. п. 14.1.181. п. 14.1 ст.14 ПК України, податковий кредит - це сума, на 7 платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної вартості товарів, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг з метою їх подальшого використання в оподаткованих операціях у межах господарської діяльності платника і датку.

Як вбачається із матеріалів справи перевіркою достовірності відображених показників у поданій Декларації з ПДВ (рядки 10.1 - 17) за II-IV кв. 2010р., 2011-2012 рр. та відповідно до Висновку від 30.04.2013р. на заперечення ФОП ОСОБА_3 наданого заступником начальника Тернопільської ОДПІ, встановлено, що до складу податкового кредиту (рядок 10.1 декларації) включено суми ПДВ по податкових накладних, які не призначаються для їх використання в господарській діяльності. Перевіркою встановлено, що відповідно до наданої довідки ОСОБА_3, про залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 2012р. (залишки ТМЦ 89 937,2 грн. з ПДВ) встановлено відсутність на залишку, та в реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 123 946грн. в тому числі ПДВ 20 657,6грн., які придбані для використання у господарській діяльності. Так, протягом у. який підлягав перевірці, підприємцем придбано алкогольних напоїв та тютюнових з на суму 1 926 002,00грн. з ПДВ та 321 000,00грн. ПДВ, згідно щоденних звітів реєстраторів розрахункових операцій, даних звітів про суми нарахованих зборів на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства - підприємцем реалізовано алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 2 007 516,00грн. з ПДВ (1 578 994грн. алкогольних напоїв та грн. тютюнових виробів) за даними перевірки реалізовано ТМЦ в цінах придбання 1 712 119.00грн. з ПДВ (1 315 302,00грн. алкогольних напоїв, 396 817,00грн. тютюнових виробів).

Однак вказаний висновок податкового органу є передчасним, таким що не відповідає дійсним обставинам та зроблений без достатнього зясування обставин та врахування даних податкового обліку позивача.

Згідно даних підприємця, залишки ТМЦ на 31.12.2012р. становлять 89 937,2грн. з ПДВ (88 732,2 грн. алкогольні напої та 1 205,00 грн. тютюнові вироби).

За період з 01.04.2010 р. по 31.12.2012 р. позивачем задекларовано податкового кредиту по ПДВ у сумі 327750,00 грн. та на момент проведення перевірки підтверджені податковими накладними, оформленими відповідно до вимог ст. 201 ПК України та внесені у книгу обліку доходів та витрат. Усі товари, що придбані, відповідно до цих накладних призначені для здійснення та забезпечення господарської діяльності позивача.

Увесь товар придбавався для ведення підприємницької діяльності та був використаний у господарській діяльності позивача, тому сума сплаченого до бюджету ПДВ за зазначенням ВМД правомірно та обґрунтовано включено ОСОБА_3 до складу податкового кредиту.

З огляду на вищенаведеного, податковим органом не доведено правомірності винесення Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області податкових повідомлень - рішень від 13.05.2013 року, № 0010051730, № 0009921720, № 0009911720, № 0009571720 , а відтак їх слід скасувати.

Із змісту статті 162 КАС України випливає, що в разі задоволення позову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень суд повинен одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права позивача: про скасування або визнання не чинними рішення чи окремих його положень. Однак обраний позивачкою спосіб захисту з одночасним застосування обох способів захисту порушеного права - визнання спірного акта не чинним та його скасування є помилковим, а тому суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_3 обираючи спосіб захисту порушеного її права у вигляді скасування акта суб'єкта владних повноважень.

керуючись ст. ст. 94, 158 - 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково. Податкові повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Тернопільській області від від 13.05.2013 року №0010051730, №0009921720, №0009911720, №0009571720 - скасувати.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Подлісна І.М.