ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1310/13-a
"17" червня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Подлісній І.М.
при секретарі судового засідання Субтельній Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Монастириське відділення Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" про зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додатну вартість на загальну суму 3 499 967 гривень 50 копійок, посилаючись на те, що при проведенні планової виїзної документальної перевірки ТОВ «Лемківська Мрія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 р. по 30.06.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 р. по 30.06.2012 р. за результатами якої встановлено, що відповідач при визначенні податкових зобов'язань по спеціальному режиму оподаткування зобов'язане застосувати середню ціну реалізації цукрового буряка по Україні сільськогосподарськими підприємствами у 2010 році, що становила 478,50 грн. за тонну, а оскільки ТОВ «Лемківська Мрія» реалізовано цукровий буряк ТОВ «Козівзький цукровий завод» (договір поставки № КіЛМОІ/09/10 від 01.09.2010р.) та ТОВ «Бучацкий цукровий завод» (договір поставки № БучЛМО 1/09/10-1 від 01.09.2010р.) за ціною 1104 грн. в тому числі ПДВ 184 грн. за 1 тону, що вище рівня звичайних цін на аналогічний товар, то відповідач зобов'язаний нарахувати та сплати в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додану вартість (загальна декларація) у сумі 3 499 967,5 грн. в тому числі 2 799 974 грн. основного платежу та 699 993,5 грн. штрафних санкцій.
В судовому засіданні представники позивача Монастириського відділення Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" нарахувати та сплатити в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додатну вартість на загальну суму 3 499 967 гривень 50 копійок.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що позивач безпідставно прийшов до висновку про заниження відповідачем зобов'язань з ПДВ, а дані відображені в акті перевірки та адміністративному позові є необґрунтованими, оскільки ґрунтуються на суб'єктивних припущеннях перевіряючих та не підтверджені доказами., висновки податкового органу викладені з грубими порушеннями норм матеріального прав
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно оцінивши фактичні обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що вказаний позов підлягає до задоволення. Виходячи із наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лемківська Мрія» (далі по тексту - ТОВ «Лемківська Мрія» або Відповідач), 29 серпня 2007 року зареєстроване Монастириською районною державної адміністрацією, Тернопільської області.
09 вересня 2007 року ТОВ «Лемківська Мрія» взято на податковий облік у Бучацькій МДПІ (Монастириське відділення) Тернопільської області Державної податкової служби .
06.02.2013 року МДШ проведено планову виїзну документальну перевірку ТОВ «Лемківська Мрія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 р. по 30.06.2012р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2012р. (далі по тексту - Акт перевірки або Акт), на підставі якого серед іншого винесене податкове повідомлення-рішення № 0000072200/123 від 05.03.2013р. форми «Р», яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 5 999 967,50 грн. (4 799 974 грн. - основний платіж, 3 019 113 грн. - штрафні (фінансові) санкції).
Підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення № 0000072200/123 стали висновки Акту перевірки щодо визначення звичайних цін, в результаті чого Відповідачем занижено податок на додану вартість (далі - ПДВ) на 2 799 974 грн., в т.ч. за жовтень 2010 року в сумі 585 738 грн., за листопад 2011 року в сумі 2 214 236 грн.; та п. 187.1 ст. 187 ПКУ, в результаті чого занижено податок на додану вартість на 2 000 000 грн. за червень 2012р.
Вважаючи, що податкові повідомлення-рішення винесені з грубим порушенням норм матеріального права, 21.03.2013р. ТОВ «Лемківська Мрія» оскаржила їх в адміністративному порядку шляхом подання скарги до ДПС у Тернопільській області.
У відповідності до ч. 3 п. 39.15 ст. 39 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) у разі коли платник податків розпочинає процедуру оскарження податкового повідомлення-рішення, винесеного із застосуванням звичайних цін податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним. Керівник органу ДПС зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності.
У зв'язку з чим, Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додатну вартість на загальну суму 3 499 967 гривень 50 копійок.
При проведенні перевірки податковим органом встановлено, що Відповідачем занижено податкові зобов'язання з ПДВ у зв'язку з реалізацією цукрового буряку вище рівня звичайних цін на аналогічний товар.
Зокрема перевіркою встановлено, що Відповідачем реалізовано цукровий буряк ТОВ «Козівзький цукровий завод» (договір поставки № КіЛМОІ/09/10 від 01.09.2010р.) та ТОВ «Бучацкий цукровий завод» (договір поставки № БучЛМО 1/09/10-1 від 01.09.2010р.) за ціною 1 104 грн. в тому числі ПДВ 184 грн. за 1 тону, що вище рівня звичайних цін на аналогічний товар. Оскільки, відповідно до даних розділу Статистичного збірника «Індекси цін виробників за 2011 рік» (стор. 165) та Статистичного збірника «Україна у цифрах 2011» (стор. 89), середня ціна реалізації цукрових буряків по Україні сільськогосподарськими підприємствами у 2010 році становила 478,50 грн. за тонну, що є ідентичною (звичайною) ціною.
З 1 січня 2013 р. набрали чинності положення ст. 39 Податкового кодексу України (далі ПК) щодо питань визначення звичайних цін. Згідно з п. 1.71 ст. 14 ПК звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (п. 1.71 ст. 14 ПК).
Під ринковою ціною розуміють ціну, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику, за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також про ціну, яка склалася на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (п. 1.219 ст. 14 ПК).
Податковим органом встановлено, контрактна ціна має відхилення більше 20% від звичайної (ринкової) ціни, а тому таку контрактну ціну не можна вважати звичайною та позивачем визначено конкретну звичайну ціну про що прийнято податкове повідомлення-рішення.
Виходячи з положень п. 1 ст. 39 ПК, звичайна ціна застосовується при: бартерних операціях; операціях з пов'язаними особами; операціях з платниками податків, що застосовують спеціальні режими оподаткування або інші ставки, ніж основна ставка податку на прибуток, або не є платником цього податку, крім фізичних осіб, які не є суб'єктами підприємницької діяльності; в інших випадках, визначених законодавством.
У п. 14 ст. 39 ПК зазначається, що обов'язок доведення того, що ціна договору (правочину) не відповідає рівню звичайної ціни, покладається на орган Державної податкової служби в порядку, встановленому законом.
Під час проведення перевірки платника податку орган ДПС має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рівень договірних цін або послатися на те, що саме на податкову службу покладається обов'язок довести відповідність контрактної ціни звичайній.
Згідно ст. 39 ПК податковий орган має законодавчо встановлені методи визначення та порядок застосування звичайних цін.
У п. 13 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" від 23.07.1998 р. №817/98 зазначається, що індикативні або звичайні ціни на товари (роботи, послуги) для застосування їх у податкових або митних цілях установлюються на підставі статистичної оцінки рівня цін реалізації таких товарів (робіт, послуг) на внутрішньому ринку України, яка проводиться уповноваженим державним органом у визначеному ним порядку.
З'ясування рівня звичайних цін має відбуватися відповідно до визначеної процедури, а необхідна інформація - надаватися уповноваженим державним органом. Таким чином, будь-які дані, надані приватними структурами чи не уповноваженими на це державними органами (висновки, результати досліджень, витяги з Реєстру прав власності на нерухоме майно тощо), не є статистичними документами стосовно звичайних цін на товари (роботи, послуги) і не можуть бути підставою для визначення звичайної ціни.
Згідно з приписами п. 11 ст. 39 ПК для визначення звичайних цін на товари (роботи, послуги) позивач використав офіційні джерела інформації, а саме обґрунтовуючи свою позицію Позивач посилається на те, що відповідачем реалізовано цукровий буряк ТОВ «Козівзький цукровий завод» (договір поставки № КіЛМОІ/09/10 від 01.09.2010р.) та ТОВ «Бучацкий цукровий завод» (договір поставки № БучЛМО 1/09/10-1 від 01.09.2010р.) за ціною 1104 грн. в тому числі ПДВ 184 грн. за 1 тону, що вище рівня звичайних цін на аналогічний товар. Оскільки, відповідно до даних розділу Статистичного збірника «Індекси цін виробників за 2011 рік» (стор. 165) та Статистичного збірника «Україна у цифрах 2011» (стор. 89), середня ціна реалізації цукрових буряків по Україні сільськогосподарськими підприємствами у 2010 році становила 478,50 грн. за тонну, що є ідентичною (звичайною) ціною.
Відповідно до п. 15 ст. 39 ПК визначені із застосуванням звичайних цін база, об'єкт оподаткування та інші показники податкового обліку використовуються органами ДПС для проведення розрахунку податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності за результатами проведення перевірки.
Як вбачається із статистичної звітності «Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств» за 2010 рік у 2010 р. вирощено 25 985,7 т. цукрового буряка, виробнича собівартість якого становить 14836100 грн., собівартість 1 т. цукрового буряка становить 570,93 грн., тобто рентабельність цукрового буряка становить 37,94 % (1104-184)-570,93):920х100). З огляду на викладене контрактна ціна має відхилення більше 20% від звичайної (ринкової) ціни, а тому таку контрактну ціну не можна вважати звичайною та позивачем визначено конкретну звичайну ціну про що прийнято податкове повідомлення-рішення.
Платник податків оскаржив податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку, тому воно вважається відкликаним, а тому керівник органу ДПС правомірно звернувся до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань з податку на додану вартість загальна декларація) у сумі 3 499 967 грн. 50 коп.
При цьому суд не приймає до уваги твердження представника відповідача щодо неправомірності визначення податковим органом середньої ціна реалізації цукрових буряків, яка становила в 2010 році 478,50 грн. за тонну, оскільки представником позивача в суді доведено зворотнє.
З огляду на вищевикладене позовні вимоги Бучацької міжрайонної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" про зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додатну вартість на загальну суму 3 499 967 гривень 50 копійок є правомірними та обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Лемківська Мрія" (48321, с. Доброводи, Монастириський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 34040239) нарахувати та сплатити в Державний бюджет України податкове зобов'язання з податку на додатну вартість на загальну суму 3 499 967 (три мільйони чотириста дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят сім) гривень 50 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Подлісна І.М.