ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10 У Х В А Л А
про витребування доказів та зупинення провадження у справі
31 липня 2015 р. Справа № 813/7224/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сакалоша В.М.
суддів: Сидор Н.Т., Гулика А.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Зубач С.А.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача 1 та третьої особи - Левицької Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позивач звернувся до суду із клопотанням, в якому просить суд повторно витребувати із Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області наступні документи:
-оригінал наказу № 50 о/с від 24.02.1990 року УВС Львівського облвиконкому "Про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за станом здоров'я";
-оригінал наказу № 57 о/с від 14.03.1989 року УВС Львівського облвиконкому "Про призначення майора міліції ОСОБА_1 на посаду оперуповноваженого відділення карного розшуку відділу внутрішніх справ Залізничного райвиконкому м. Львова";
-оригінал наказу УВС Львівського облвиконкому "Про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з посади заступника начальника по оперативній роботі спеціальної установи приймальника-розподільника УВС у Львівській області від 11.03.1989 року";
-оригінал наказу від 11.03.1989 року УВС Львівського облвиконкому "Про відкликання ОСОБА_1 з дипломної практики із Львівського державного університету ім.Івана Франка юридичного факультету із одночасним проханням про перенесення захисту дипломної роботи та здачі державних іспитів на інші строки";
-оригінал наказу від 11.03.1989 року УВС Львівського облвиконкому "Про призначення відповідальної особи УВС у Львівській області із наданими йому повноваженнями підпису секретного акту прийому-передачі від ОСОБА_1 всієї оперативно-секретної документації самостійного режимно-секретного підрозділу внутрікамерної агентури спеціальної установи приймальника-розподільника УВС у Львівській області із зазначеними строками їхнього виконання починаючи з дня виданого наказу від 11.03.1989 року";
-наказ МВС СРСР "Призначення на посади, порядок переміщення, пересування по службі в органах внутрішніх справ" із додатком розділу по параграфу "Відпустки" та "Строки передачі оперативно-секретної документації";
-наказ МВС СРСР "Про підвищення посадових окладів оперативного складу карного розшуку органів внутрішніх справ та встановлення до їх розмірів щомісячних процентних надбавок за роботу в умовах режимних обмежень з таємними державними документами" (що були запроваджені станом на січень-лютий 1990 року).
Крім того, просив суд зобов'язати Пенсійний фонд України та Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надати належним чином завірену копію та для огляду в судовому засіданні оригінал довідки, виданої уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 року у розмірі 2 766,46 грн.
Представник відповідача - Пенсійного фонду України та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не заперечувала проти клопотання про витребування доказів.
Представник відповідача - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в судове засідання засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про розгляд справи.
При прийняті ухвали суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи, а також повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду не вистачає.
Згідно зі ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Статтею 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Згідно зі ст. 7 КАС України, офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах. Відповідно до вимог ст. 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Дослідивши матеріали справи, для постановлення законного та обґрунтованого рішення у даній справі, суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Пенсійного фонду України вищевказані документи.
У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
За своєю правовою сутністю зупинення провадження у справі є тимчасовим і повним припиненням всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Зважаючи на вищевикладене та метою недопущення порушення процесуальних строків розгляду справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі до одержання додаткових доказів.
Керуючись ст.ст. 7, 11, 69, 71, 79, 158-160, 165 КАС України, суд -
у х в а л и в :
1.Клопотання позивача про витребування доказів - задовольнити.
2.Повторно зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надати для огляду в судовому засіданні оригінали наступних документів:
-наказ № 50 о/с від 24.02.1990 року Виконкому Львівської обласної ради Управління внутрішніх справ про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ за станом здоров'я;
-наказ № 57 о/с від 14.03.1989 року Виконкому Львівської обласної ради Управління внутрішніх справ про призначення майора міліції ОСОБА_1 на посаду оперуповноваженого відділення карного розшуку відділу внутрішніх справ Залізничного райвиконкому м. Львова;
-наказ Виконкому Львівської обласної ради Управління внутрішніх справ про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з посади заступника начальника по оперативній роботі спеціальної установи приймальника-розподільника Управління внутрішніх справ у Львівській області від 11.03.1989 року;
-наказ Виконкому Львівської обласної ради Управління внутрішніх справ "Про відкликання ОСОБА_1 з дипломної практики із Львівського державного університету ім. Івана Франка юридичного факультету із одночасним проханням про перенесення захисту дипломної роботи та здачі державних іспитів на інші строки від 11.03.1989 року;
-наказ Виконкому Львівської обласної ради Управління внутрішніх справ про призначення відповідальної особи Управління внутрішніх справ у Львівській області із наданими йому повноваженнями підпису секретного акту прийому-передачі від ОСОБА_1 всієї оперативно-секретної документації самостійного режимно-секретного підрозділу внутрікамерної агентури спеціальної установи приймальника-розподільника УВС у Львівській області із зазначеними строками їхнього виконання починаючи з дня виданого наказу від 11.03.1989 року;
-наказ МВС СРСР "Призначення на посади, порядок переміщення, пересування по службі в органах внутрішніх справ" із додатком розділу по параграфу "Відпустки" та "Строки передачі оперативно-секретної документації";
-наказ МВС СРСР "Про підвищення посадових окладів оперативного складу карного розшуку органів внутрішніх справ та встановлення до їх розмірів щомісячних процентних надбавок за роботу в умовах режимних обмежень з таємними державними документами" (що були запроваджені станом на січень-лютий 1990 року).
3.Зобов'язати Пенсійний фонд України та Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області надати належним чином завірену копію та для огляду в судовому засіданні оригінал довідки, виданої уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.04.2012 року у розмірі 2 766,46 грн.
4.Зупинити провадження у справі до отримання документів, витребуваних від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Пенсійного фонду України.
5.Копію ухвали направити до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Пенсійного фонду України для виконання та сторонам по справі для відома.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена шляхом подачі протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги, яка подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Оскарження ухвали в частині зупинення провадження у справі не зупиняє її виконання в частині витребування доказів.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення можуть бути подані при оскарженні рішення за результатами розгляду даної справи.
Повний текст ухвали виготовлено 31 липня 2015 року.
Головуючий суддя Сакалош В.М.
Суддя Сидор Н.Т.
Суддя Гулик А.Г.