Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2015 р. Справа № 805/2196/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., суддів - Куденкова К.О., Козаченка А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення від 29.05.2015 №521, поновлення на посаді заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позову зазначено, що з 2002 року позивач проходила службу в органах державної податкової служби. Наказом Міністерства доходів і зборів України №1670-о від 02.07.2013 позивач була призначена у порядку переведення на посаду першого заступника начальника Головного управління Міндоходів у Херсонській області. У квітні 2014 року була звільнена в порядку переведення на посаду головного державного інспектора відділу Головного управління Міндоходів у Донецькій області. За наказом Державної фіскальної служби України у лютому 2015 року призначена посаду заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області. У травні 2015 позивач звільнена з займаної посади з підстав встановлених Законом України «Про очищення влади». Позивач вважає, що звільнення відбулося без встановлення вини у вчинених діянь, передбачених ч. 2 ст. 1 Закону України «Про очищення влади».
Представник позивача до суду не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідачів до суду не прибули, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 за наказом Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 15.01.2002 №36/л ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (код ІНН НОМЕР_1) призначена на посаду державного податкового інспектора.
Наказом Міністерства доходів і зборів №1610-о від 02.07.2013 ОСОБА_1 призначена на посаду першого заступника начальника Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
Наказом Міністерства доходів і зборів №862-о від 09.04.2013 позивач звільнена в порядку переведення до Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Відповідно до наказу Головного управління Міндоходів у Донецькій області №81-о від 08.04.2014 ОСОБА_1 прийнята в порядку переведення на посаду головного державного інспектора відділу організаційного супроводження управління організації діяльності та контролю виконання документів.
За наказом Головного управління Міндоходів у Донецькій області №245-о від 15.12.2014 позивач звільнена у зв'язку із переведенням на роботу до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області.
Згідно наказу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області №117-о від 17.12.2014 ОСОБА_1 прийнята в порядку переведення з Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Наказом Державної фіскальної служби України від 23.02.2015 №684 позивач призначена в порядку переведення на посаду заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області.
За наказом голови комісії з реорганізації Міністерства доходів і зборів від 29.05.2015 №521 ОСОБА_1 звільнено з 29 травня 2015 з посади заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області з підстав передбачених Законом України «Про очищення влади».
Ухвалами суду від 22.06.2015 та від 01.07.2015 зобов'язано Державну фіскальну службу України надати до Донецького окружного адміністративного суду матеріали перевірки (доповідну записку від 28.05.2015 № 1348/99-99-04-01-02-18 та інші документи), особову справу ОСОБА_1, наказ від 29.05.2015 №521-о, наказ від 02.07.2013 № 1610-о, наказ від 09.04.2014 № 862-0, наказ від 08.04.2014 № 81-о, наказ від 15.12.2014 № 245-о, наказ від 17.12.2014 № 117-о, наказ від 23.02.2015 № 684 (оригінали (для огляду) та копії для приєднання до матеріалів справи).
Однак на час розгляду справи вищенаведені вимог ухвал не виконані, тому колегія суддів вирішила розглядати справи за наявними доказами.
Закон України «Про очищення влади» (далі - Закон) визначає правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні.
Відповідно до ст. 1 Закону очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.
Очищення влади (люстрація) здійснюється з метою недопущення до участі в управлінні державними справами осіб, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади Президентом України ОСОБА_2, підрив основ національної безпеки і оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини, і ґрунтується на принципах: верховенства права та законності; відкритості, прозорості та публічності; презумпції невинуватості; індивідуальної відповідальності; гарантування права на захист.
Протягом десяти років з дня набрання чинності цим Законом посади, щодо яких здійснюється очищення влади (люстрація), не можуть обіймати особи, зазначені у частинах першій, другій, четвертій та восьмій статті 3 цього Закону, а також особи, які не подали у строк, визначений цим Законом, заяви, передбачені частиною першою статті 4 цього Закону.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 3 Закону заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року посаду (посади) у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, серед іншого, керівника, заступника керівника територіального (регіонального) органу прокуратури України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику, податкової міліції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За правилами п.п. 12,14 ст. 5 Закону у разі встановлення за результатами перевірки особи недостовірності відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п'ятої цієї статті, орган, який проводив перевірку, надсилає копію висновку про результати перевірки до Міністерства юстиції України для офіційного оприлюднення на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України інформації про надходження такого висновку та внесення до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", не пізніш як у триденний строк з дня одержання такого висновку.
Керівник органу, передбачений частиною четвертою цієї статті, на підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п'ятої цієї статті, не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, керуючись положеннями частини третьої або четвертої статті 1 цього Закону, звільняє таку особу із займаної посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу (органу), до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для її звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку.
Як встановлено ст. 7 Закону відомості про осіб, щодо яких встановлено заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади" (далі - Реєстр), що формується та ведеться Міністерством юстиції України.
Міністерство юстиції України не пізніше ніж на третій день після отримання відомостей, які підлягають внесенню до Реєстру, забезпечує їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті та вносить їх до Реєстру. Відкритими для безоплатного цілодобового доступу є такі відомості про особу, щодо якої застосовано положення цього Закону: 1) прізвище, ім'я, по батькові; 2) місце роботи, посада на час застосування положення цього Закону; 3) відомості про стан проходження перевірки особою, а також інформація про надходження висновків про результати перевірки, які свідчать про наявність підстав для застосування до особи, яка проходила перевірку, заборон, визначених статтею 1 цього Закону; 4) час, протягом якого на особу поширюється заборона, передбачена частиною третьою або четвертою статті 1 цього Закону.
За відомостями Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовано положення Закону України «Про очищення влади» стосовно ОСОБА_1 за результатами перевірки встановлено, що у період з 06.07.2013 по 16.10.2014 обіймала посаду першого заступника начальника Головного управління Міндоходів у Херсонській області. Час протягом якого на особу поширюється заборона, передбачена Законом України «Про очищення влади» - 10 років.
Разом з тим, як було зазначено вище згідно трудової книжки позивач перебувала на посаду першого заступника начальника Головного управління Міндоходів у Херсонській області у період з 06.07.2013 по 09.04.2014.
За таких обставин, суд вважає, що Державна фіскальна служба України безпідставно застосувала до ОСОБА_1 заборону, передбачена частиною третьою ст. 1 Закону України «Про очищення влади», оскільки позивач менше року обіймала у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року посаду заступника керівника територіального (регіонального) органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та/або митну політику в Херсонській області. Відтак, наказ про звільнення позивача від 29.05.2015 №521 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області середнього заробітку за час вимушеного прогулу з моменту звільнення по час поновлення на посаді, суд зазначає наступне.
Згідно абз. 1, 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою Кабінету міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі - Порядок № 100), обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки. У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 8 Порядку № 100 нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства.
Оскільки позивач був звільнений з посади в травні 2015 року, розрахунок середньомісячної заробітної плати має бути проведений, виходячи з розміру грошового забезпечення за березень та квітень 2015 року.
Середній заробіток позивача згідно довідки, виданої Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області, за березень-квітень 2015 становить 4458,1 грн. (4686,94 грн. + 4229,25 грн. / 2).
Враховуючи, що загальне число робочих днів у червні та липні 2014 року відповідно до Листа Мінсоцполітики України від 09 вересня 2014 року № 10196/0/14-14/13
складає 42 дня (21 робочий день у березні та 21 робочий день у квітні 2015 року), середньомісячне число робочих днів за останні два календарних місяців, що передували місяцю звільнення позивача, складає 21 день (42 : 2).
Середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 на час звільнення з органів податкової служби за останні два місяця роботи складало 212,29 грн. (4458,1 грн. (середньомісячна заробітна плата за березень-квітень 2015 року) : 21 (середньомісячне число робочих днів за останні два календарних місяців, що передували звільненню позивача).
Період вимушеного прогулу позивача з 30 травня 2015 року (перший робочий день після звільнення позивача) по 28 липня 2015 року (дата прийняття судом рішення про поновлення позивача на посаді) з врахуванням Листа Мінсоцполітики України від 9 вересня 2014 року № 10196/0/14-14/13 «Про розрахунок норми тривалості робочого часу на 2015 рік», складає 40 робочих днів.
Таким чином, за час вимушеного прогулу за період з 30 травня 2015 року по 28 липня 2015 року (включно) з Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області на користь ОСОБА_4 підлягає виплаті 8491,6 грн. (212, 29 грн. * 40 робочих днів) .
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ голови комісії з реорганізації Міністерства доходів і зборів від 29.05.2015 №521 «Про звільнення ОСОБА_1».
Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області.
Стягнути з Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 8491 (вісім тисяч чотириста дев'яносто одну) гривню 60 копійок.
Постанова в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька Головного Управління Міндоходів у Донецькій області та в частині стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу за один місяць в розмірі 4458 (чотири тисячі чотириста п'ятдесят вісім) гривень 10 копійок підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Дмитрієв В.С.
Судді Куденков К.О.
Козаченко А.В.