Справа № 263/9035/15-а
Провадження №2-а/263/249/2015
У Х В А Л А
ІМЕНЕМУКРАЇНИ
31 липня 2015 року суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2014 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він віднесений до категорії дітей війни, тому відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право з 2014 року на доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Натомість доплати до пенсії нараховувалися і сплачувалися відповідачем у розмірі значно меншому, ніж передбачено законом, чим були порушені його права. Тому просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати його зробити нарахування та провести виплату доплати до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2014 року.
ОСОБА_2 з позовною заявою позивачем надано заяву про поновлення строку для звернення до адміністративного суду, як на причину пропуску строку звернення до суду зазначає, що у встановлений законодавством строк не міг оскаржувати дії УПФУ у Жовтневому районі м. Маріуполі Донецької області, з причини проведення АТО в Донецькій області, загрозою військових дій на території м. Маріуполя в серпні 2014 р., побоюючись за життя своїх дітей та онуків, був змушений виїхати з 27.08.2014 р по 15.12.2014 р. спочатку до м. Бердянська, а потім за кордон до Російської Федерації; після повернення до м. Маріуполя з 12 січня 2015 р. по 20 березня 2015 р. знаходився на амбулаторному лікуванні в МЦ «Адастра».
На підставі ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст.ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік з 3 серпня 2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір доплати до пенсії, передбачений ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів на 2014 рік.
Так, пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» було встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «;Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом, для осіб, які втратили працездатність, що виходячи з прожиткового мінімуму з розрахунку на місяць на особу, що втратила працездатність, у розмірі 949 гривень, становить 66,43 гривень.
Таким чином, з урахуванням внесених змін у Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», які набули чинності 3 серпня 2014 року, починаючи з цієї дати застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», оскільки вказані зміни до порядку застосування положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» були прийняті пізніше, тому мають пріоритет.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду, як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Виходячи з того, що амбулаторне лікування та виїзд з м. Маріуполя не є перешкодою для звернення до суду з адміністративним позовом, до того ж засоби поштового звязку у м. Маріуполі не припиняли своєї роботи, то заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, оскільки із вказаним позовом позивач звернувся до суду 30 липня 2015 року, то строки на звернення до суду із позовом ним були пропущені і суд не знайшов підстав для поновлення строку звернення позивача до суду. Тому заявлені позивачем позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 158-160,166 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни, залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні протягом 5 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області.
Суддя Т.І.Скрипниченко