Копія.Справа № 2-а-5775/09/1170
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Притули К.М.
при секретарі - Сириці І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень,Ї
ВСТАНОВИВ:
Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.01.2009 року № 0000011520/0 та повідомлення-рішення від 20.03.2009 року № 0000011520/1 яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 1 373 507,01 грн.
В позовній заяві позивач зазначив, що Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання. Перевірка проводилась по сплаті податку на додану вартість згідно податкової декларації за січень 2007 року по квітень 2008 року. За результатами перевірки було складено Акт від 26.12.2008 р. № 929/1520/0334822. На підставі даного Акту, 09.01.2009 р. Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді було встановлено податкове повідомлення-рішення № 0000011520/0 яким зобов'язано ОКВП «Дніпро-Кіровоград» сплатити штраф у розмірі 50 % у сумі 1 373 507,01 грн. Не погодившись з рішенням податкового органу позивач оскаржив їх в процедурі адміністративного оскарження, за результатами розгляду скарги податкове повідомлення-рішення від 09.01.2009 р. № 0000011520/0 залишено без змін та винесено повідомлення-рішення від 20.03.2009 р. № 0000011520/1. позивач, вважає, що зазначені податкові-повідомлення рішення є неправомірними та такими, що суперечать чинному законодавству України і підлягають скасуванню так як застосована відповідачем штрафна санкція є згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарською санкцією та може бути застосована до суб'єктів господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської операції, крім випадків передбачених законом, а тому просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про місце, день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується розпискою про вручення судової повістки.
Заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Акту невиїзної документальної (камеральної) перевірки з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» інд код 03346822 від 26 грудня 2008 року № 929/1520/03346822, згідно якого Державна податкова інспекція в м. Кіровограді дійшла висновку про порушення платником податку п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке полягало у несплаті узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених законом. В даному Акті перевірки зазначається, що платником податку проведена сплата самостійно обчисленого податку на додану вартість за період з січня 2007 року по квітень 2008 року із затримкою , тому до платника застосовується штрафна санкція в розмірі 50 %, в сумі 1 373 507,01 грн.
09 січня 2009 року на підставі Акту камеральної перевірки від 26 грудня 2008 року № 929/1520/03346822, Державною податковою інспекцією в м. Кіровограді було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000011520/0 яким зобов'язано Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 1 373 507,01 грн. Дане податкове рішення було оскаржено позивачем, за результатами розгляду скарги податкове повідомлення-рішення № 0000011520/0 залишено без змін та винесено повідомлення-рішення від 20.03.2009 року № 0000011520/1.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем штрафні санкції до позивача застосовані на підставі п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
У відповідності до підпункту «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.п. 5.3.1 п.5.3. ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно ст. 239 Господарського кодексу України одним із видів адміністративно-господарських санкцій є адміністративно-господарський штраф. Адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Штрафні санкції за порушення строків сплати узгоджених податкових зобов'язань за своєю правовою природою є адміністративно-господарськими санкціями, тому при їх застосуванні повинні враховуватись положення статті 250 Господарського кодексу України, оскільки Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачено іншого.
У відповідності до статті 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як встановлено при розгляді справи, та зазначено в Акті перевірки від 26.12.2008 р. № 929/1520/03346822, позивачем проведена сплата самостійно обчисленого податку на додану вартість за період з січня 2007 року по квітень 2008 року.
При сплаті платником податків податкових зобов'язань вони зараховуються на відповідний рахунок Державного казначейства про що повідомляється податковий орган, а останній відображає ці відомості в обліковій картці платника податків відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005 року № 276 в графі «сплачено».
Якщо ж відповідна оплата платником податків протягом граничних строків не здійснюється, то дане податкове зобов'язання стає податковим боргом та відображається в обліковій картці такого платника податку в графі «недоїмка». Таким чином, відповідач в таких податкових розрахунках є повністю обізнаним про податкові зобов'язання, сплати таких зобов'язань та розмір податкового боргу такого платника податків.
Матеріалами справи підтверджено, що штрафні санкції в сумі 1 373 507,01 грн. застосовані згідно податкового повідомлення - рішення № 0000011520/0 від 09.01.2009 р. та податкового повідомлення - рішення № 0000011520/1 від 20.03.2009 року розраховані за ставкою 50 % від суми податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість за період з січня 2007 року по квітень 2008 року.
Виходячи із системного аналізу норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Господарського кодексу України, приймаючи до уваги вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги позивача про визнання нечинним податкових повідомлень-рішень № 0000011520/0 від 09.01.2009 р. та № 0000011520/1 від 20.03.2009 року.
Керуючись ст. ст. 162, 163 КАС України, суд,Ї
ПОСТАНОВИВ:
Позов обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.01.2009 року № 0000011520/0 та повідомлення-рішення від 20.03.2009 року № 0000011520/1 про сплату штрафу у розмірі 50% у сумі 1 373 507,01 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» судові витрати в розмірі 3,40 гривень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 25 вересня 2009 року.
Суддя-підпис
з оригіналом згідно
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М.Притула