Ухвала суду № 47798630, 29.07.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2015
Номер справи
263/5335/15-а
Номер документу
47798630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Скрипниченко Т.І.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2015 року справа №263/5335/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Геращенка І.В., Арабей Т.Г., Міронової Г.М. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 04 червня 2015 року у справі № 263/5335/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання неправомірними дій щодо перерахунку розміру пенсії за вислугу років в розмірі 60% заробітної плати, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку відповідного робітника прокуратури та зобов'язання здійснити виплату недоотриманої пенсії, починаючи з 10.04.2015 року з розрахунку 90% від заробітної плати працюючого старшого прокурора з міжнародно-правових доручень прокуратури Донецької області. (а.с.2-5)

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 04 червня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 задоволені повному обсязі. (а.с.37-40)

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходів з того, що право позивача на нарахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття Закону України від 28.12.2014 року №79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним. (а.с.37-40)

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що 10.04.2015 року позивачем було надано довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсія. Згідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76 пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» за заявами про їх призначення або перерахунок, що надійшли починаючи з 01.01.2015 року обчислюються в розмірі 60% заробітної плати (грошового утримання). Таким чином, Управлінням 10.04.2015 року позивачу було обчислено перерахунок пенсії у розмірі 60% від сум заробітної плати. (а.с.42-44)

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, із заявами про участь у розгляді справи не зверталися, а тому згідно до вимог ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу - залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, щоз квітня 2005 року ОСОБА_2 перебував на обліку в УПФУ у Будьонівському районі м. Донецька, а в подальшому в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, та по 10.04.2015 року отримував пенсію за вислугою років, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора.

Наказом Прокурора Донецької області № 484-к від 09.04.2015 року позивач був звільнений з посади старшого прокурора з міжнародно-правових доручень прокуратури Донецької області з 09 квітня 2015 року за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.

10 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок пенсії на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням постанови КМУ від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», надавши довідку прокуратури Донецької області від 09.04.2015 № 18-57-187, на що отримав відмову у зв'язку з тим, що згідно Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Колегія суддів, вважає вірним висновок суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.

Як встановлено матеріалами справи позивач працював в органах прокуратури з 1987 року та набув права на пенсійне забезпечення за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 року № 505 була підвищена заробітна плата працівника прокуратури.

Відповідно до довідки прокуратури Донецької області від 09.04.2015 року № 18-57-187 заробітна плата згідно вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України станом на 09.04.2015 року складає 14121,56 грн. (а. с. 10)

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» встановлено умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Так, відповідно до частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час призначення пенсії ОСОБА_2, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права та встановлено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII та «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII у наведеній нормі цифру «80» замінено, відповідно, цифрами «70» та «60».

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-XII, положення яких щодо перерахунку пенсії, на момент виникнення спірних правовідносин, змін не зазнали.

Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XII передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Із матеріалів справи випливає, що стаж роботи позивача в органах прокуратури з 02.04.1987 року по 09 квітня 2015 року становить 28 років.

З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Твердження управління про те, що норми статті 50-1 Закону № 1789-XII зазнали змін обґрунтовано не взято до уваги, оскільки ці зміни стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висвітлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року у справі № 21- 348а13 та від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.

Крім того, відповідно до п. 7 розд. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, відповідно до цього Закону, її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто в даному випадку у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо задоволення заявлених вимог у спосіб, строках та межах визначених законом.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим, підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Статтею 200 КАС України унормовано, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 24, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 04 червня 2015 року у справі № 263/5335/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді Т.Г. Арабей

ОСОБА_3