П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09.07.2015 Справа №607/8309/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Герчаківської О.Я.,
за участю секретаря Субчак Г.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій неправомірними, зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі здійснити перерахунок пенсії позивача як державному службовцю з моменту її призначення (із серпня 2009 року) та додатково включити до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги 6186,92 грн.; індексації 922,82 грн., отриманої позивачем за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, та 40% винагороди за вислугу років. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі та отримує пенсію державного службовця із доходів, без включення матеріальної допомоги та індексації. При нарахуванні пенсії була врахована надбавка за вислугу років 25%. 17 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням у складі зарплати матеріальної допомоги в сумі 6186,92 грн. та індексації в сумі 922,82 грн. 13 березня 2015 року позивач звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі із письмовою заявою про перерахунок її пенсії з врахуванням щомісячної 40% винагороди за вислугу років, однак відповідач листами від 19 лютого 2015 року №48/П-11 та від 24 березня 2015 року №78/П-78 відповіло позивачу відмовою. Дану відмову ОСОБА_1 вважає такою, що суперечить вимогам закону, а тому оскаржує її в судовому порядку.
До початку розгляду судом справи по суті ОСОБА_1 подала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача як державному службовця з моменту її призначення в розмірі 86% заробітної плати і додатково включити до заробітку суми матеріальної допомоги 6186,92 грн.; індексації 922,82 грн., отримані позивачем за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, та 40% винагороди за вислугу років. Уточнені позовні вимоги позивач підтримує, просить задовольнити в повному обсягом. Подальший розгляд справ просить проводити без її участі.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі в судове засідання не зявилася, подала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності. Проти позовних вимог заперечує.
Спір вирішено відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відсутності осіб, які беруть участь у справі,без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, виходячи з наступного.
З 26 серпня 2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається із довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №41/19-00-05-033 від 11 лютого 2015 року, наданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області Державної фіскальної служби України, ОСОБА_1 за період з вересня 2007 до серпня 2009 року здійснювались інші виплати, а саме: матеріальна допомога 6186 грн. 92 коп.; індексація 922 грн. 82 коп. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
17 лютого 2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила долучити до її пенсійної справи довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року для проведення перерахунку пенсії та надати їй письмову відповідь у термін, встановлений чинним законодавством.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м.Тернополі своїм листом №481/П-21 від 19 лютого 2015 року відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 86% заробітку, мотивуючи тим, що відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Наказом Державної податкової адміністрації в Тернопільській області №136-о від 14 травня 2007 року встановлено з 27 квітня 2007 року розмір щомісячної винагороди за вислугу років старшому державному податковому ревізору-інспектору сектору акцизного збору управління оподаткування юридичних осіб ОСОБА_1 за 34 роки 9 місяців 13 днів 40%.
13 березня 2015 року позивач звернулась до відповідача із письмовою заявою, в якій просить долучити до її справи про призначення пенсії наказ Державної податкової адміністрації в Тернопільській області №136-о від 14 травня 2007 року про встановлення надбавки за вислугу років в розмірі 40%. У вказаній заяві позивач просить здійснити перерахунок пенсії з врахуванням надбавки за вислугу років 40%.
Згідно листа №78/П-11 від 24 березня 2015 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі відмовило у перерахунку пенсії ОСОБА_1, мотивуючи тим, що проведення перерахунку пенсії на підставі витягу з наказу нормами чинного законодавства не передбачено.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідачем до розрахунку заробітної плати для призначення пенсії, як державному службовцю, не було взято до уваги суми інших виплат, а саме матеріальної допомоги в розмірі 6186,92 грн., індексації в розмірі 922,82 грн. та 40% винагороди за вислугу років, хоча із вказаних сум сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону встановлено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога, а також 40% винагороди за вислугу років, входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також 40% винагороди за вислугу років, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з тим, при звернення до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків. Встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із розглядуваним позовом, відсутність поважних причин для поновлення строку, суд приходить до висновку про те, що частину позовних вимог позивача за період з серпня 2009 року по 13 листопада 2014 року включно слід залишити без розгляду.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення частково шляхом визнання неправомірними дій ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі щодо відмови включити суми індексації, матеріальної допомоги та винагороди за вислугу років до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», та зобовязання відповідача з 14 листопада 2014 року провести перерахунок пенсії позивачу в розмірі 86% заробітної плати, з якої сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням інших виплат: матеріальна допомога 6186,92 грн.; індексація 922,82 грн., згідно довідки №41/19-00-05-033 від 11 лютого 2015 року, наданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області Державної фіскальної служби України, а також 40% винагороди за вислугу років, відповідно до наказу Державної податкової адміністрації в Тернопільській області №136-о від 14 травня 2007 року.
Керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст.6-11, 71, 99, 100, 104, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат: матеріальної допомоги 6186,92 грн.; індексації 922,82 грн., отриманих позивачем за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, та 40% винагороди за вислугу років, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м.Тернополі з 14 листопада 2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 86% заробітної плати, з включенням до заробітку суми матеріальної допомоги 6186,92 грн.; індексації 922,82 грн., отриманих позивачем за період з вересня 2007 року по серпень 2009 року, згідно довідки №41/19-00-05-033 від 11 лютого 2015 року, наданої Головним управлінням ДФС у Тернопільській області Державної фіскальної служби України, а також 40% винагороди за вислугу років, відповідно до наказу Державної податкової адміністрації в Тернопільській області №136-о від 14 травня 2007 року.
Позовні вимоги в частині призначення та виплати пенсії за період з серпня 2009 року по 13 листопада 2014 року залишити без розгляду.
Сплачений позивачем судовий збір в розмірі 73,08 грн. відшкодувати ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. Герчаківська