Постанова № 47793936, 28.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
826/5517/15
Номер документу
47793936
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 липня 2015 року № 826/5517/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» про анулювання документа дозвільного характеру,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Державна служба геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» про анулювання документа дозвільного характеру, мотивуючи позовні вимоги тим, що позивачем на підставі листа Сектору від 13.05.2014 р. №53-п прийнято рішення про анулювання в судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р. з метою видобування граніту Чорноташлицького родовища, наданого ТОВ «Чарнокіт 2007».

В позовній заяві позивач просить суд: анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р., наданий товариству з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» з метою видобування граніту Чорноташлицького родовища, розташованого у Вільшанському районі Кіровоградської області, терміном дії до 25.09.2027 р.; судові витрати покласти на відповідача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити повністю.

Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав.

В наданих суду письмових запереченнях представник відповідача зазначив, що початок робіт з розробки та видобування гранітів Чорноташлицького родовища відповідно до Спеціального дозволу №4553 від 17.12.2007 р. можливе лише після належного оформлення права користування земельної ділянки, на якій розміщене родовище.

При цьому, відповідач зазначив, що ТОВ «Чарнокіт 2007» неодноразово зверталось до органів місцевої влади, а саме Вільшанської РДА, Кіровоградської ОДА та відділу Держземагентства у Вільшанському районі щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки площею 31,6 га для розробки Чорноташлицького родовища гранітів у Вільшанському районі Кіровоградської області, однак починаючи з 2008 року зазначені органи місцевої влади відмовляють у наданні підприємству такого дозволу.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариству з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р. з метою видобування граніту Чорноташлицького родовища, розташованого у Вільшанському районі Кіровоградської області.

Відповідно до дозволу, мета надрокористування – видобування незміненого та порушеного вивітрюванням граніту в якості сировини для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового.

17.12.2007 р. між Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та користувачем надр – ТОВ «Чарнокіт 2007» з метою видобування гранітів Чорноташлицького родовища укладено Угоду про умови користування надрами.

На підставі наказу від 17.06.2013 р. №325 про затвердження плану проведення перевірок надрокористувачів у ІІІ кварталі 2013 року, повідомлення про проведення планової перевірки, направлення на проведення перевірки №157/4553-к від 25.09.2013 р., проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ТОВ “Чарнокіт 2007”, за результатами якої складено Акт перевірки №157/4553-к від 27.09.2013 р. про недопущення до перевірки.

Відповідно до акта складено припис від 27.09.2013 р. №156 про надання у строк до 07.10.2013 р. до Сектору перевірки в письмовій формі матеріалів, які підтверджують усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Станом на 09.10.2013 року ТОВ «Чарнокіт 2007» не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, у зв’язку з чим Південним міжрегіональним територіальним сектором внесено подання №129 від 09.10.2013 р. про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р.

Наказом Державної служби геології та надр України №513 від 11.10.2013 р. «Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р. та встановлено 30-денний термін з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень, виявлених перевіркою.

Про прийняте рішення відповідача проінформовано листом №12825/03/14-13 від 18.10.2013 р., за наслідками розгляду якого відповідач листом №65 від 15.11.2013 р. проінформував про стан виконання припису та просив надати додатковий термін для усунення порушень до 30.01.2014 р.

Наказом від 23.12.2013 р. №646 «Про продовження термінів усунення порушень» відповідачу продовжено термін для усунення порушень до 25.02.2014 р., однак відповідно до службової записки станом на 19.02.2014 р. інформації щодо отримання відповідачем експертного висновку позивачу не надходило, у зв’язку з чим, Державна служба геології та надр України прийняла наказ №52 від 21.04.2014 р. «Про продовження термінів усунення порушень, встановлених наказом №646".

Листом №12 від 03.06.2014 р. відповідач повідомив, що вимоги припису не усунено та звернувся до позивача з клопотанням про перенесення терміну усунення порушень на більш пізніший термін.

Наказом від 12.06.2014 р. №185 «Про продовження термінів усунення порушень» продовжено до 15.07.2014 р. термін усунення порушень, встановлений наказом №52.

У зв’язку з тим, що станом на 26.08.2014 р. вимоги припису відповідачем не виконані, 03.10.2014 р. Державною службою геології та надр України прийнято рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р.

Листом №137772/02/14-14 від 03.10.2014 р. відповідача повідомлено про прийняття рішення про анулювання у судовому порядку спеціального дозволу на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р. та надання інформації щодо згоди/незгоди з припиненням права на користування надрами.

Неусунення відповідачем порушень в термін, встановлений суб’єктом владних повноважень, зумовило звернення позивача до суду з вимогами про припинення права користування надрами шляхом анулювання спірного дозволу, виданого відповідачу.

При вирішенні спору по суті, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ст. 14 Кодексу України про надра від 27.07.1994 року № 132/94-ВР, надра надаються у користування, зокрема для видобування корисних копалин.

Згідно зі ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

При укладенні угод про розподіл продукції надра надаються в користування на підставі угоди про розподіл продукції з оформленням спеціального дозволу на користування надрами та акта про надання гірничого відводу.

Стаття 26 Кодексу України про надра містить перелік підстав для припинення права користування надрами, а саме:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до статей 24 та 51 вказаного кодексу, користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Користувач надр (інвестор), який отримав спеціальний дозвіл на користування надрами та гірничий відвід або уклав угоду про розподіл продукції, має виключне право здійснювати в його межах користування надрами відповідно до цього спеціального дозволу та угоди про розподіл продукції. Будь-яка діяльність, пов'язана з користуванням надрами в межах гірничого відводу, може здійснюватися тільки за згодою користувача надр (інвестора), якому він наданий. Така згода або відмова в її наданні має бути надана протягом двадцяти календарних днів після отримання відповідного письмового запиту. У разі ненадання жодної відповіді протягом зазначеного часу така згода вважається наданою.

У разі отримання інвестором за угодою про розподіл продукції відмови від користувача надр у наданні згоди на проведення робіт у межах гірничого відводу, наданого такому користувачу надр для видобутку корисних копалин, крім гірничих відводів для видобутку кам'яного та бурого вугілля, антрациту та залізних металічних руд, незалежно від підстав для такої відмови, таку згоду може бути надано спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, за умови, що одночасне користування надрами кількома надрокористувачами в межах одного гірничого відводу не створить загрози життю і здоров'ю людей і не завдасть шкоди надрам та/або промисловим об'єктам, розміщеним у межах зазначеного гірничого відводу.

Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 визначено, право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі, зокрема, коли суб'єкт господарської діяльності протягом двох років, а щодо нафтогазоперспективних площ, родовищ нафти і газу - 180 календарних днів та газу (метану) вугільних родовищ - одного року з початку дії дозволу без поважної причини не розпочав користування надрами.

За ч. 2 ст. 26 Кодексу право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами (ч. 3 ст. 26 Кодексу).

Вимоги даної статті не застосовуються до користувачів надр за угодою про розподіл продукції. У цьому разі право користування надрами може бути припинено, обмежено чи тимчасово заборонено (зупинено) лише у разі: 1) припинення (в тому числі дострокового) дії угоди про розподіл продукції, що здійснюється на умовах і в порядку, передбачених такою угодою; 2) виникнення безпосередньої загрози життю та здоров'ю людей або довкіллю.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу до початку робіт з розробки та видобування гранітів Чорноташлицького родовища відповідно до спеціального дозволу №4553 від 17.12.2007 р. необхідно належно оформити право користування земельної ділянки, на якій розміщене родовище.

За результатами звернення відповідача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки площею 31,6 га для розробки Чорноташлицького родовища гранітів у Вільшанському районі Кіровоградської області, Вільшанська РДА листом №20-70/1 від 31.10.2008 р. повідомила відповідачу, що земельна ділянка частково накладається на приватну власність громадян (паї), а відтак питання потребує додаткового вирішення разом з спеціалістами інституту землеустрою.

Кіровоградська ОДА, розглянувши лист ТОВ «Чарнокіт 2007» від 26.06.2013 р. №14 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 31,6 га для розробки Чорноташлицького родовища гранітів у Вільшанському районі Кіровоградської області, зазначила, що у зв’язку з відсутністю висновків Вільшанської селищної ради та Вільшанської районної державної адміністрації щодо можливості подальшого надання земельної ділянки у користування або її вилучення, обласна державна адміністрація відмовляє у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Додатково відповідачу повідомлено, що у клопотанні не визначено вид використання земельної ділянки та категорію земель, відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України.

Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області листом №1699/01-09 від 15.10.2013 р., розглянувши звернення ТОВ «Чарнокіт 2007» щодо категорій земель, які знаходяться на земельній ділянці Чорноташлицького родовища (площею 31,6 га згідно з проектом гірничого відводу) на території Вільшанської селищної ради Кіровоградської області, повідомило, що відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України на вказаній земельній ділянці наявні землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення; землі сільськогосподарського призначення; землі водного фонду, а тому для визначення конкретної площі та складу угідь, на якій розміщено Чорноташлицьке родовище відповідачу слід надати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Листом №01-32/809/3 від 05.12.2013 р. Кіровоградська ОДА на лист відповідача №61 від 22.10.2013 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою повідомила останньому, що в межах земельної ділянки наявні землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення, водного фонду та сільськогосподарського призначення, а тому товариству необхідно звернутись з відповідним клопотанням до органів державної влади відповідно до компетенції, долучивши планово-картографічні матеріали розташування земельної ділянки, погоджені територіальним органом по земельних ресурсах з нанесеними контурами категорій земель.

Вищенаведене в сукупності свідчить, що відповідачу було роз’яснено порядок звернення з зазначенням органу, який вправі вирішувати дане питання.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачу спеціальним дозволом на користування надрами визначено вид користування надрами - “видобування”, а мета користування надрами – “видобування незміненого та порушеного вивітрюванням граніту в якості сировини для виробництва щебеню будівельного та каменю бутового”.

Перевіркою встановлено, що надрокористувач видобування надр не здійснює, а документи що посвідчують його право на земельну ділянку, де має здійснюватися видобування, відсутні. Дана обставина не заперечується відповідачем.

В силу приписів ст. 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 149 Земельного кодексу України встановлений порядок вилучення земельних ділянок.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідач після отримання листів з роз’ясненнями порядку звернення та органів, які вправі вирішувати дане питання в подальшому не звертався з метою вирішення питання про надання земельних ділянок у орендне користування та зміни їх цільового призначення до відповідних місцевих рад.

Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуваний дозвіл отриманий відповідачем ще у 2007 р., а до відповідних органів з листами ТОВ «Чарнокіт 2007» звернулось лише після проведення позивачем перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування та складення припису про усунення виявлених під час проведення перевірки порушень.

При цьому, припис №156 від 27.09.2013 р. відповідачем не оскаржено, доказів його скасування в судовому порядку суду не надано, а відтак останній є чинним.

Таким чином, причини, які заважали відповідачу приступити до користування надрами з часу отримання ним спеціального дозволу не є поважними, а тому, як наслідок, наявні підстави для припинення його права користування надрами у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Київського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2015 р. у справі №826/14758/14 та 23.06.2015 р. у справі №826/17470/14.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду те, що на причини, які заважали відповідачу приступити до користування надрами з часу отримання ним спеціального дозволу не є поважними, а тому, як наслідок, наявні підстави для припинення його права користування надрами у відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Частина 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Керуючись вимогами ст.ст. 94, 160-162, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Державної служби геології та надр України задовольнити повністю.

Анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами №4553 від 17.12.2007 р., наданий товариству з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» з метою видобування граніту Чорноташлицького родовища, розташованого у Вільшанському районі Кіровоградської області, терміном дії до 25.09.2027 р.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Чарнокіт 2007» (03143, вул. Заболотного, 15, м. Київ, код за ЄДРПОУ 35508971) 73,08 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов