ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" липня 2015 р. м. Київ К/800/41647/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Заїки М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Одеської міської ради, Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2014 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Одеської міської ради щодо ненадання письмової відповіді на інформаційний запит від 7 червня 2013 року;
зобов'язати виконавчий комітет Одеської міської ради надати письмово повну, точну та достовірну інформацію про: 1) про усі земельні ділянки комунальної форми власності у межах Суворовського, Київського, Малиновського, районів м. Одеси не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації ним норми частини 6 статті 118 Земельного кодексу України); 2) чи внесена відповідна інформація (про вільні земельні ділянки не надані у користування, що можуть бути використані під забудову) до містобудівного і державного земельного кадастрів та чи створювалася ця інформація взагалі (відповідно до вимог частини 5 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»); 3) про земельні ділянки комунальної власності, які у період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель, споруд у межах міста Одеси з зазначенням їх місця розташування, розміру, тощо;
визнати протиправною бездіяльність щодо наданої відповіді Одеського міського управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради частина якої є необґрунтованою та безпідставною, а також неправомірною відмову у ненаданні інформації;
зобов'язати Одеське міське управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надати повну, точну та достовірну інформацію на пункт 2 та пункт 3 надісланого інформаційного запиту від 7 червня 2013 року;
визнати протиправним рішення щодо надання необґрунтованої та безпідставної відповіді Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, якою не було задоволено вимоги щодо надання інформації на запит від 7 червня 2013 року;
зобов'язати Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради надати повну, точну та достовірну інформацію на пункт 3 надісланого інформаційного запиту від 7 червня 2013 року.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 4 березня 2014 року позов задоволено частково. Зобов'язано виконавчий комітет Одеської міської ради надати письмово повну, точну та достовірну інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності у межах Суворовського, Київського, Малиновського районів м. Одеси не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали. Зобов'язано виконавчий комітет Одеської міської ради надати письмово повну, точну та достовірну інформацію про земельні ділянки комунальної власності, які у період з 1 січня 2010 року по 1 січня 2011 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах міста Одеси із зазначенням їх місця розташування, розміру, тощо. Зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надати повну, точну та достовірну інформацію на пункт 2 надісланого інформаційного запиту ОСОБА_2 від 7 червня 2013 року. Зобов'язано Одеське міське управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надати повну, точну та достовірну інформацію на пункт 3 надісланого інформаційного запиту ОСОБА_2 від 7 червня 2013 року за період з 1 січня 2010 року по 1 січня 2011 року. Зобов'язано Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради надати повну, точну та достовірну інформацію на пункт 3 надісланого інформаційного запиту ОСОБА_2 від 7 червня 2013 року за період з 1 січня 2010 року по 1 січня 2011 року.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2014 року скасовано постанову Приморського районного суду м. Одеси від 4 березня 2014 року, прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з врахуванням наступного.
Судами встановлено, що 7 червня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до відповідачів з однаковими запитами на інформацію відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI), в яких просив надати відомості про: 1) про усі земельні ділянки комунальної форми власності у межах Суворовського, Київського, Малиновського, районів м. Одеси не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації його права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд з метою нанесення відповідних даних на графічні матеріали (для подальшого долучення цих матеріалів до клопотання з ціллю реалізації ним норми частини 6 статті 118 Земельного кодексу України); 2) чи внесена відповідна інформація (про вільні земельні ділянки не надані у користування, що можуть бути використані під забудову) до містобудівного і державного земельного кадастрів та чи створювалася ця інформація взагалі (відповідно до вимог частини 5 статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»); 3) про земельні ділянки комунальної власності, які у період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель, споруд у межах міста Одеси з зазначенням їх місця розташування, розміру, тощо.
На вказаний запит Департаментом комунальної власності Одеської міської ради від 14 червня 2013 року було повідомлено, що перелік вільних земельних ділянок у м. Одесі, придатних для подальшого надання у власність громадянам України під індивідуальну житлову, дачну, гаражну забудову, не визначений. Придатні під садибну забудову вільні території і земельні ділянки можуть бути визначені на підставі затвердженого Генерального плану розвитку міста. На цей час провадяться роботи з корегування проекту нового Генерального плану м. Одеси, який планується розглянути на сесії Одеської міської ради найближчим часом. Інформація про земельні ділянки комунальної власності, які в період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах м. Одеси з зазначенням їх місця розташування, розміру, міститься у вільному доступі на офіційному сайті Управління в Розділі «Нормативні акти».
Згідно з листом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 25 червня 2013 року, адресованого позивачу, зазначено, що запитувана інформація не є публічною, оскільки не відповідає вимогам статті Закон №2939-VI.
Виконавчий комітет Одеської міської ради відповіді на запит позивача від 7 червня 2013 року не надав. Натомість передоручив розгляд вказаного звернення Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що запитувана позивачем інформація є публічною, а відповідачі є розпорядниками такої інформації.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції посилався на те, що чинним законодавством України передбачено надання інформації, що перебуває у володінні суб'єкта запиту в процесі здійснення своєї діяльності, а, враховуючи, що запит позивача не стосується відомостей, що вже зафіксовані в офіційному документі, створеному в процесі здійснення відповідачами своєї діяльності, підстави для визнання їх відповідей неправомірними, а, відповідно, і зобов'язання вчинити певні дії, відсутні.
Відповідно до статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
За приписами статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою, здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Згідно з частиною п'ятою статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» спеціально уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.
До моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.
З огляду на вказані вимоги чинного законодавства, саме виконавчий комітет Одеської міської ради є розпорядником запитуваної інформації, яка за своїм правовим статусом є публічною.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно задоволено позові вимоги в частині надання інформації на пункт 1 та 2 інформаційного запиту позивача від 7 червня 2014 року.
Частиною 5 статті 6 Закону №2939-VI встановлено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Отже, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідачів надати інформацію про земельні ділянки комунальної власності, які у період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель, споруд у межах міста Одеси з зазначенням їх місця розташування, розміру (пункт 3 інформаційного запиту позивача).
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Отже, Департамент комунальної власності Одеської міської ради, зазначивши у своєму листі, що з інформацією про земельні ділянки комунальної власності, які в період з 1 січня 2010 року по 1 червня 2013 року безоплатно надавались громадянам для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах м. Одеси з зазначенням їх місця розташування, розміру, позивач може ознайомитися на офіційному сайті, фактично відмовив ОСОБА_2 у наданні такої інформації.
За таких обставин судом апеляційної інстанції були неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи, у зв`язку з чим його рішення підлягає скасуванню.
За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2014 року скасувати, постанову Приморського районного суду м. Одеси від 4 березня 2014 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський(
доповідача)
Судді В.І. Ємельянової
М.М. Заїка