ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2015 року м. Київ К/9991/19625/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Миронівської об?єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області (правонаступника Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області)
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2012
у справі № 2а-3442/11/1070
за позовом Публічного акціонерного товариства «Миронівський завод по виготовленню круп і комбікормів»
до Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області
про визнання протиправним і нечинним податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2011, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2012, позов задоволено. Визнано протиправним і нечинним податкове повідомлення-рішення від 04.07.2011 №0000342301.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з порушенням норм матеріального права.
Відповідно до ст.55 КАС України у справі проведено заміну сторони відповідача Державної податкової інспекції у Миронівському районі Київської області на правонаступника Миронівську об?єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Київській області.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Підставою для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення від 04.07.2011 №0000342301 про зменшення суми бюджетного відшкодування за грудень 2010 року, січень, лютий 2011 року в загальній сумі 1352310 грн. стали висновки акта № 282/23-011/00951770 від 16.06.2011 позапланової невиїзної документальної перевірки ПАТ «Миронівський завод по виготовленню круп і комбікормів», щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ «Шер К» за період жовтень-грудень 2010 року.
За висновками відповідача позивачем допущено порушення вимог пунктів 1.7, 1.8 статті 1, підпунктів 7.2.1, 7.2.3, 7.2.6 пункту 7.2, підпунктів 7.4.1, 7.4.5 пункту 7.4, підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», частини першої статті 203, статей 215, 228, 662, 655, 656 Цивільного кодексу України, в частині недодержання в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними (пункт 5 статті 203 Цивільного кодексу України), внаслідок чого підприємством завищено суму податкового кредиту за жовтень 2010 року в сумі 406718,87 гривень, листопад 2010 року в сумі 517523,64 гривень, грудень 2010 року в сумі 978,90 гривень та січень 2011 року в сумі 427087,99 гривень.
Зазначені порушення пов'язуються податковим органом з придбанням позивачем у період жовтень-грудень 2010 року та січень 2011 року товару - насіння соняшника у Товариства з обмеженою відповідальністю «Шер К», яке не мало фактичної можливості здійснювати такі господарські операції, оскільки згідно з «Деталізованою інформацією по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» цей контрагент позивача в своїй податковій звітності з ПДВ за жовтень-грудень 2010 року відобразив факти придбання товарів, робіт (послуг) від ПП «Агропрайд», яке, у свою чергу, в податковій звітності з ПДВ не підтвердило зазначену суму проведених операцій.
У зв'язку із зазначеним посадовими особами податкового органу зроблено висновок про те, що операції з поставки товарів, робіт (послуг) від ПП «Агропрайд» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шер К» мають ознаки «безтоварних», оскільки ПП «Агропрайд» не має необхідних основних засобів (складських приміщень, автотранспорту, обладнання, земельних ділянок, інше) для здійснення господарських операцій з купівлі-продажу сільгосппродукції у обсягах, що задекларовані, не має достатньої кількості персоналу для здійснення відповідної діяльності, не є сільгоспвиробником.
Таким чином, за висновками відповідача, діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Шер К» була спрямована на здійснення операцій, пов'язаних з незаконним отриманням податкової вигоди, правочини, укладені між ТОВ «Шер К» і ПП «Агропрайд», суперечать інтересам держави і суспільства і є нікчемними, у зв'язку з цим є нікчемними також і усі правочини за ланцюгом постачання, у тому числі й укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю «Шер К» та позивачем.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій обґрунтували свої рішення дотриманням позивачем вимог Закону України «Про податок на додану вартість» при формуванні податкового кредиту, з огляду на те, що суми податку, сплаченого у відповідному звітному періоді, у зв'язку з придбанням товарів (робіт послуг), віднесені до складу податкового кредиту на підставі податкових накладних виданих контрагентами позивача з дотриманням вимог пп.7.2.1 п.7.2 ст.7 цього Закону. Проведення позивачем оплати в повному обсязі та реальність зазначених операцій документально підтверджено та відповідачем не спростовано.
З аналізу норм пп.7.7.1 - 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), виходячи з суті бюджетного відшкодування, розкритій в п. 1.8 ст. 1 названого Закону, що полягає у поверненні з бюджету надмірно сплаченого податку, необхідною умовою бюджетного відшкодування виступає фактична сплата цього податку постачальнику товарів (послуг) в ціні придбання таких товарів (послуг).
Вимога пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» щодо надмірної сплати податку на додану вартість як необхідної умови повернення з бюджету сум цього податку його платникові стосується саме цього платника і сплати ним податку у ціні придбання товарів (послуг) їх постачальникам.
Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи. Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на податковий кредит та відповідно бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав усі передбачені законом умови щодо отримання такого відшкодування та має всі документальні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Надання податковому органу належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковий орган не встановив та не довів, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом.
При цьому судами попередніх інстанцій правильно відхилено доводи відповідача про нікчемність спірного правочину, оскільки, висновки щодо завідомої суперечності правочину інтересам держави та суспільства контролюючі органи можуть робити виключно в аспекті того, чи суперечить відповідний правочин фіскальним інтересам держави, забезпечення яких покладається на контролюючі органи. Наявність умислу та обставини щодо виконання угод, стосовно дійсності яких виник спір, сходять до предмету доказування в судовому процесі, зокрема, до таких доказів належить обвинувальний вирок, який набрав законної сили, що підтверджував би факт ухилення від сплати податків конкретними посадовими особами суб'єктів господарської діяльності за наслідками виконання оспорюваних угод. Однак доказів постановлення вироків, які б містили в собі встановлені судом об'єктивні дані про нікчемність оспорюваної угоди відповідачем не надано.
Натомість наявність у позивача належно оформлених первинних документів на підтвердження понесених витрат та податкового кредиту, які були належним чином відображені ним у податковому обліку, відповідачем не спростовано, жодних свідчень того, що спірні угоди та/або її виконання спричинило заниження чи приховування об'єктів оподаткування у відповідних господарських операціях з боку їх учасників, у справі не встановлено.
Позивач не може нести відповідальність як за несплату податків його контрагентом, так і за можливу недостовірність відомостей про нього, включених до Єдиного державного реєстру, за умови необізнаності щодо такої.
Таким чином, за умови реального здійснення господарської операції, яка призвела до об'єктивної зміни складу активів платника податків - покупця, будь-які порушення постачальниками товару правил ведення господарської діяльності не можуть бути підставою для позбавлення покупця права на валові витрати чи податковий кредит.
Недобросовісність платника має бути встановлена безумовними та однозначними доказами, однак такі докази на порушення вимог частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України податковим органом не представлено, реальність виконання господарських операцій, на підставі яких позивачем сформовано податковий кредит, не спростовано.
Відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платником податків та його безпосереднім контрагентом, що спростовує доводи касаційної скарги відповідача.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій свідчать про правильне застосування норм матеріального права. Підстав для скасування судових рішень, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Миронівської об?єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Київській області відхилити, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.02.2012 - залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун