ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/4239/11
"10" січня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
при секретарі судового засідання Мушій А.Б.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного центру зайнятості про зобов'язання виплатити грошову допомогу при звільненні,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Тернопільського обласного центру зайнятості про зобовязання виплатити позивачу грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до посади, яку займала до звільнення в сумі 9600 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі, суду пояснила, що наказом Тернопільського обласного центру зайнятості від 23.09.2011 року № 194-к її було звільнено з посади головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг Козівського районного центру зайнятості 23 вересня 2011 року у зв'язку зі скороченням чисельності працівників, відповідно до КЗпП України. Позивач доповнила, що відповідно до Закону України «Про зайнятість населення»їй було надане право на достроковий вихід на пенсію державного службовця та з 27.09.2011 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач зазначила, що 19.12.2011 року вона подала заяву директору Тернопільського обласного центру зайнятості з проханням виплатити її грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця. Однак, вона отримала листа № ОЦ-06/5147/0/11-08-18 від 21.12.2011 року Тернопільського обласного центру зайнятості про відмову у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів.
Таку відмову позивач вважає протиправною, оскільки вона має стаж державної служби 13 років 3 місяці 5 днів, загальний страховий стаж становить 29 років 4 місяці 23 дні та на день звільнення її виповнилося повних 54 роки 11 днів, а тому відповідно до Закону України «Про державну службу»вона має право на грошову допомогу при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Також позивач доповнила, що відповідно до вимог чинного законодавства особам перед пенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у змінами в організації виробництва і праці, у тому числі скороченням чисельності або штату працівників, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку, якщо вони мають страховий стаж для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Представник відповідача позовні вимоги визнав, суду пояснив, що відповідно до Закону України «Про державну службу»позивач має право на отримання грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, в тому числі з трудової книжки (а.с.6-9), що наказом № 130 «К»від 11.05.2004 року ОСОБА_1 12.05.2004 року призначена на посаду спеціаліста І категорії відділу надання соціальних послуг Козівського районного центру зайнятості.
Наказом Тернопільського обласного центру зайнятості від 23.09.2011 року № 194-к позивача було звільнено з посади головного спеціаліста відділу надання соціальних послуг Козівського районного центру зайнятості, у зв'язку зі скороченням чисельності працівників, відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України.
Також, як слідує з матеріалів справи, на день звільнення позивачу виповнилося повних 54 роки 11 днів та позивач має стаж державної служби 13 років 3 місяці 5 днів, загальний страховий стаж становить 29 років 4 місяці 23 дні.
З 27.09.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується довідкою № 2572/05 від 14.12.2011р., виданою управлінням Пенсійного фонду України в Козівському районі (а.с.12).
Судом встановлено, що 19.12.2011 року позивач звернулася із заявою (а.с.10) до Тернопільського обласного центру зайнятості з проханням виплатити її грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.
Однак, листом № ОЦ-06/5147/0/11-08-18 від 21.12.2011 року Тернопільським ОЦЗ відмовлено позивачу у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів.
Не погодившись з такою відмовою позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
На підставі частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Також, згідно ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
У відповідності до частини 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
З аналізу вказаної норми Закону України «Про державну службу»вбачається, що виплата грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів повязана з двома умовами, а саме: вихід на пенсію та наявність стажу державної служби не менше 10 років, і не ставиться в залежність від підстави звільнення.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачеві призначена пенсія по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» з 27.09.2011 року, а стаж роботи позивача на державній службі на момент звільнення становить 13 років 3 місяці 5 днів.
В Законі України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»зазначено, що цей закон гарантує ветеранам праці та громадянам похилого віку рівні з іншими громадянами можливості в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для повноцінного способу життя. Зазначений закон не встановлює обмежень для громадян похилого віку в залежності від посад, які вони займали до виходу на пенсію. Враховуючи наведене, використання особою такої додаткової соціальної гарантії з боку держави, як достроковий вихід на пенсію за певних умов не може бути підставою для позбавлення її соціальних гарантій, установлених іншими законами, зокрема, права на встановлену статтею 37 Закону України «Про державну службу»грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у разі виходу на пенсію.
Виходячи з аналізу вищенаведених законодавчих норм суд приходить до висновку, що право на встановлену статтею 37 Закону України «Про державну службу»грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів мають і особи які вийшли на пенсію достроково, за наявності стажу державної служби 10 років, в тому числі звільнених на підставі пункту 1 статті 40 КЗпП України.
Отже, позивач вийшла на пенсію як державний службовець при наявності стажу державної служби понад 10 років, а тому суд вважає, що ОСОБА_1 не втратила права на отримання грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону України «Про державну службу».
У даному випадку позивач фактично припинив трудові відносини з відповідачем, потім звернувся до управління Пенсійного фонду України в Козівському районі із документами, необхідними для призначення пенсії державного службовця, а після призначення йому пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», звернувся до відповідача із заявою про виплату йому грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, в якій зазначив про вихід на пенсію державного службовця.
Позивач на момент звільнення мав не менше 10 років стажу державної служби та вийшов на пенсію як державний службовець, тобто набув права на грошову допомогу, передбачену ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Підстава звільнення позивача зі служби в даному випадку, не має значення для вирішення питання щодо виплати грошової допомоги. Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09 квітня 2009 року у справі № К-22972/07.
Висновки суду також узгоджуються з позицією викладеному у листі Міністерства праці та соціальної політики України від 17.09.2009 №396/13/155-09, в якому вказано, що виплата грошової допомоги за нормою 37 Закону України «Про державну службу»застосовуються також і при достроковому виході на пенсію державних службовців.
Оскільки позивач за своїм віком, страховим стажем та стажем державної служби достроково вийшов на пенсію як державний службовець, відповідач зобов'язаний був виплатити йому грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, згідно із частиною 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», а тому, вимоги позивача щодо зобовязання відповідача нарахувати та виплатити грошову допомогу підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 51, 70, 71, 79, 86, 153, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Тернопільський обласний центр зайнятості (ідентифікаційний код 05392691, вул. Текстильна, 1 «б», м. Тернопіль) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (Тернопільська обл., смт. Козова, вул. Миру,4, ідентифікаційний код НОМЕР_1) грошову допомогу при виході на пенсію в розмірі 10 (десяти) місячних посадових окладів відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»з врахуванням раніше виплачених сум та утриманням всіх передбачених чинним законодавством податків і зборів.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16 липня 2011 року.
Головуючий суддяМірінович У.А.
копія вірна
СуддяМірінович У.А.