< Список > Справа № 2а-7901/09/1170
Рядок звіту № 6.13
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Комякович Г.М.
при секретарі - Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора Кія А.О.
позивача ОСОБА_1
відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Знамянського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знамянка
до відповідача: Приватного підприємця ОСОБА_2
про стягнення заборгованості по фінансових санкціях та пені в сумі 1945 грн. 38 коп., суд -
ВСТАНОВИВ:
Знамянський міжрайонний прокурор, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знамянка звернувся з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях та пені в сумі 1945 грн. 38 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що до ФОП ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції та нараховано пеню управлінням Пенсійного фонду України в м. Знамянка за несвоєчасне,
що є підставою для звернення до суду прокурором, на якого відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 121 Конституції України покладено обовязок щодо представництва інтересів держави в суді.
У звязку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом звязку.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини, які обґрунтовані в позовній заяві.
Позивач, в судове засідання прибув та позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується відмітками в рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень по суті позовних вимог не подано, вимоги ухвали про відкриття провадження від 19 листопада 2009 року не виконано.
Як свідчить відмітка поштового звязку, повістки повідомлення в адміністративній справі повернуті до суду у звязку із закінченням терміну зберігання, оскільки відповідач не бажає отримувати їх на пошті.
Суд вважає, що незнаходження підприємства чи організації за адресою вказаною в Єдиному реєстрі підприємств та організацій України без внесення відповідних змін до Реєстру є відмовою від отримання повістки, а тому відповідно до ст. 37 КАС України відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час та місце судового засідання.
Також суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив всіх заходів для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Статтею 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у юахинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визначає принципи, засади і механізми функціонування і принципи системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, п. п. 3 4, 6 ст. 18 Закону передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленим цим Законом.
Крім того, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визначено терміни сплати страхових внесків.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року та постанови правління Пенсійного фонду України № 5-5 від 25 лютого 2008 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 року за № 208/14899 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, які є юридичними особами та утворюють систему органів Пенсійного фонду України. Одним із основних завдань цих управлінь є забезпечення у відповідному регіоні збирання та акумулювання внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для забезпечення пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.
Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_2 зареєстрований в органах ПФУ 18.05.2004 року, працює за звичайним податком (платник збору).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003року (далі-Закон) до страхових внесків відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до закону.
Відповідно до п.4 ст.18 Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування; на ці внески не поширюється податкове законодавство.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, визначені ст. 14 вищевказаного Закону.
Відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»визначено, що страхувальниками є фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, у тому числі і ті, які обрали особливий спосіб оподаткування.
Згідно п.п. 4,6 та 12 ст.20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі, шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки органів Пенсійного фонду; страхувальник зобовязаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідними базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із закінченням цього; страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Статтею 1 Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно п. п. 6 п. 2 ст. 17 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а п. 6 ст.20 вказано Закону України передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Статтею 106 Закону передбачено, що суми страхових внесків, своєчасно не перераховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону,вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і сплачується з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій; територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальнику, який має недоїмку, вимогу про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Прядок нарахування і строки сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування здійснюється відповідно до п.п.5.1.1, 5.3.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління ПФУ за № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/86763 (далі Інструкція).
Відповідно до п. 2 ч.9 ст. 106 Закону № 1058 від 09.07.2003 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків до ФОП ОСОБА_2 було застосовані наступні штрафні санкції:
1)згідно рішення № 128 від 25.03.2009 року на суму 1540 грн. 23 коп.
2)згідно рішення № 190 від 12.06.2009 року в сумі 405 грн. 15 коп.
Відповідно до вимог Закону № 1058 до 20.09.2004 року ФОП ОСОБА_2 повинен був сплатити суму 472 грн. 32 коп., згідно поданого ним розрахунку за серпень 2004 року та до 20.10.2004 року суму 233 грн. 72 коп., згідно поданого ним розрахунку за вересень 2004 року. У той же час вказані суми були погашені частинами лише упродовж грудня 2008 року березня 2009 року.
Як зазначив в судовому засіданні представник ПФУ у м. Знамянка фінансова санкція та пеня по рішенню розраховується з першого дня погашення боргу повністю або частково у відповідності до вимог п. 9.3.2. зазначеної вище Інструкції.
Таким чином фінансова санкція та пеня по рішенню № 128 від 25.03.2009 року складає:
1) з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року сплачено 278 грн. 03 коп., нараховано фінансову санкцію 157 грн. 23 коп., пеню 484 грн. 80 коп. Всього до сплати 642 грн. 03 коп.
2) з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року сплачено 194 грн. 29 коп., нараховано фінансову санкцію 214 грн. 02 коп., пеню 684 грн.18 коп. Всього до сплати 898 грн. 20 коп.
Крім того, у відповідності до вимог ст. 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ФОП ОСОБА_2 повинен був до 31.03. 2005 року сплатити суму зазначену в Розрахунку суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за 2004 рік 280 грн.96 коп. Вказана сума була погашена тільки 02.12.2008 року.
Фінансова санкція та пеня по рішенню № 190 від 12.06.2009 року складає:
1) з 01.01.2008 року по 31.12.2008 року сплачено 280 грн. 96 коп., нараховано фінансову санкцію 21грн.10 коп., пеню 377 грн. 05 коп. Всього до сплати 405 грн. 15 коп.
Вказані рішення були направлені відповідачу, ним отримані особисто, що підтверджуються копією поштового повідомлення (а. с. 9), при цьому заперечень від ФОП ОСОБА_2 на зазначені рішення не надходило. Сума заборгованості в добровільному порядку не сплачена.
Відповідно до п.13 ст.106 Закону №1058 - нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Згідно з п.п. 9.3.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663 - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями ст.ст. 86,94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_2 (ід. код - НОМЕР_1 ) на користь держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знамянка (р/р 256 083 011 229 в КОУ ВАТ Держощадбанк України, МФО 323475, код - 20650065) заборгованість по фінансовим санкціям та пені в сумі 1945 (одна тисяча сорок пять) грн. 38 коп.
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В повному обсязі постанову складено та підписано 19 лютого 2010 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3