Справа № 204/4366/15-а
Провадження № 2-а/204/81/15 р.
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬК
49006, м. Дніпропетровськ, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
_____________________________
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2015 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Самсонової В.В.
за участю секретаря Власенко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В червні 2015 року позивачка звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо врахування заниженого % (70%) при обчисленні розміру пенсії службовця органів місцевого самоврядування ОСОБА_1, та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням 80% від заробітної плати з місяця проведення перерахунку пенсії, а саме: з 01.05.2014 року. В обґрунтування своїх вимог вказала на те, що вона з 01.08.2008 року вийшла на пенсію як службовець органів місцевого самоврядування з управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради та продовжувала працювати. Припинила роботу з 01 січня 2009 року. Із судової практики Верховного суду України вона дізналася про необхідність врахування у складі заробітку для обчислення розміру пенсії усіх виплат, з яких справляються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 01.01.2011 року. Вона звернулася із заявою до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська з вимогою зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити розрахунок її пенсії відповідно до наданої довідки про заробітну плату з управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради № 36 від 28 квітня 2014 року з урахуванням усіх виплат, з яких сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 01.01.2011 року. Постановою Красногвардійського районного суду від 01 липня 2014 року по справі № 204/4034/2014-а визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська та зобовязано здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про заробітну плату з урахуванням «інших виплат». Оскільки не всі виплати були зазначені в постанові вищезазначеного суду, позивачка звернулася з апеляційною скаргою до Дніпропетровського апеляційного суду з вимогою повного включення «інших виплат». Проте, рішення суду першої інстанції було залишено без змін, а змінено лише дату, з якої було зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська зробити перерахунок її пенсії - з 01 травня 2014 року. Після отримання постанови Красногвардійського районного суду від 01 липня 2014 року та Дніпропетровського апеляційного суду від 24 жовтня 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська виконано перерахунок її пенсії з 01 травня 2014 року. Після отримання пенсії з урахуванням перерахунку вона зрозуміла, що їй було занижено її розмір. Вона знову звернулася із заявою від 10.03.2015 року до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з проханням пояснити розрахунок пенсії після рішення суду. Управління від 07.04.2015 року надано відповідь і їй стало відомо, що їй було занижено % розрахунку пенсії. При виході на пенсію, як службовця органів місцевого самоврядування, пенсію їй розрахували з розрахунку 80%, оскільки вона мала стаж в органах місцевого самоврядування 10 років та 5 місяців, а після перерахунку пенсії, який виконано після рішення суду - в розмірі 70% і сумарно розмір пенсії становить 1778,46 грн. Проте, такі дії відповідача є протиправними, оскільки позивачка вийшла на пенсію під час дії Закону в редакції, в якій її пенсія повинна складати 80%. Жодним нормативним актом не передбачено у разі перерахунку пенсії за минулий період занижувати % раніше призначеної пенсії.
Ухвалою судді від 01 липня 2015 року даний адміністративний позов в частині вимог за період з 01.05.2014 року по 29.12.2014 року включно - був залишений без розгляду, а в іншій частині було відкрито скорочене провадження.
В судове засідання позивачка не зявилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, причину своєї неявки суду не повідомила.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, про час та місце слухання справи була повідомлена належним чином, раніше надала суду письмові заперечення та клопотання, в яких просила розглянути дану справу без її участі в порядку письмового провадження та відмовити позивачці в задоволенні її позовних вимог зазначивши, що пенсія позивачки була нарахована відповідачем у відповідності з діючим законодавством. Крім того, 01 травня 2014 року набрав чинності Закон України «Про запобігання Фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (із змінами, внесеними згідно із законом № 1200-VII від 10.04.2014 року), яким було внесено зміни до статей 34 та 37 Закону України «Про державну службу», а саме у статті 37 частині першій цифри «80» замінити цифрами «70».
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивачки підлягають задоволенню по наступним підставам.
Як встановлено, позивачка перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що не заперечується відповідачем.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року за № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 01 липня 2014 року були визнані протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум надбавок та премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити з 29.04.2014 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 28.04.2014 року № 36 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум надбавок та премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та забезпечити її виплату (а.с.13-16).
Вищевказана постанова Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 01 липня 2014 року була часткова змінена постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2014 року, а саме третій абзац резолютивної частини викладений в наступній редакції - «Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити з 01.05.2014 року перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату від 28.04.2014 року № 36 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум надбавок та премій, та інших виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, та забезпечити її виплату». В іншій частині постанова Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 01 липня 2014 року залишена без змін (а.с.10-12).
На виконання вищевказаного рішення суду, відповідачем було здійснено перерахунок раніше отримуваної позивачкою пенсії, але з урахуванням 70 відсотків від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, згідно з змінами до статті 37 Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, такі дії відповідача є неправомірними, оскільки, позивачка вийшла на пенсію з 01 вересня 2009 року відповідно до Закону України «Про державну службу», як державний службовець.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на 01.09.2009 року, дату виходу позивачки на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
При цьому, відповідно до ч. 4 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.08.2003 року - у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки обґрунтовані та підлягають задоволенню.
За таких обставин, з урахуванням всього вищевказаного, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо врахування заниженого % (70%) при обчисленні розміру пенсії службовця органів місцевого самоврядування ОСОБА_1, та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням 80% від заробітної плати з місяця проведення перерахунку пенсії, а саме: з 30.12.2014 року.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України належить стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 73 грн. 08 коп.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу» (в редакції чинній на дату виходу позивачки на пенсію), Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ч. 4 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.08.2003 року, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська щодо врахування заниженого % (70%) при обчисленні розміру пенсії службовця органів місцевого самоврядування ОСОБА_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії службовця органів місцевого самоврядування з урахуванням 80% від заробітної плати з місяця проведення перерахунку пенсії, а саме: з 30.12.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена сторонами до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.В. Самсонова