Постанова № 47762478, 04.06.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
814/623/15
Номер документу
47762478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

04.06.2015 р. Справа № 814/623/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Малих.О.В, за участю секретаря судового засідання Ополинського О.В.,

позивача: ОСОБА_1,

представника позивача: ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3,

представника третьої особи 1: ОСОБА_4,

представника третьої особи 2: не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за

адміністративним позовом: ОСОБА_1 (вул. Миру, 20, с. Гуляницьке, Врадіївський район, Миколаївська область, 56323)

до відповідача: Головного управління Держземагентства України у Миколаївській області (вул. Миру, 34, каб. 711, смт. Миколаїв, 54034)

треті особи: 1. ОСОБА_5 (вул. Первомайська, 43, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301);

2. Гуляницька сільська рада Врадіївського району Миколаївської області (вул. Леніна, 80, с. Гуляницьке, Врадіївський район, Миколаївська область, 56323)

про: визнання протиправними дії; визнання незаконним та скасування наказу № МК 4822380800:02:000/00000348,

в с т а н о в и в:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства України у Миколаївській області, з вимогою про визнаня протиправними дій Головного управління Держземагенства у Миколаївській області щодо видачі Наказу МК/4822380800:02:000/00000348 прозатвердження проекту відведення земельної ділянки для надання її в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га в межах території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

Ухвалою суду від 04.06.2015 року закрито провадження у справі в частині вимог про Визнання незаконним та скасуваня Наказу Головного управління Держземагенства у Миколаївській області МК/4822380800:02:000/00000348 про затвердження проекту відведення земельної ділянки для надання її в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га в межах території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

В обґрунтування вимог позивач вказав, що головне управління Держземагенства у Миколаївській області видаючи Наказ №МК/4822380800:02:000/00000348 про затвердження проекту відведення земельної ділянки для надання її в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га. в межах території Гуляницької сільської ради Врадіївського району ради Миколаївської області порушило права Позивача на користування земельною ділянкою площею 10 га, що була надана останньому у користування у 2001 році Гуляницькою сільською радою Врадіївського району Миколаївської області порушило його право на користування земельною ділянкою, вважає, що даний наказ прийнятий з порушенням норм законодавства.

Відповідач позов не визнав, в запереченнях (а.с. 33 - 36) просив суд в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Миколаївській області відмовити в повному обсязі.

Третя особа - ОСОБА_5 просила відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що договір, яким користується позивач, можливо примінити до будь якої земельної ділянки розташованої на території Гуляницької сільської ради, вона ж отримала в оренду, у строкове платне користування земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 14.0 га з кадастровим номером 48223808800:02:000:0597, яка розташована на території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області області, кадастровий номер наданий земельний ділянці у відповідності до приписів чинного законодавства.

У судовому засіданні 04.06.2015 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

23.03.2001 року Гуляницькою сільською радою Врадіївського району Миколаївської області на XXI сесії 23 скликання ухвалено рішення №108 «Про надання погодження на виділення земельних ділянок для ведення селянського/фермерського/ господарства» відповідно до якого надано «погодження на виділення земельної ділянки розміром 10 /десять/ га для ведення селянського /фермерського господарства «Ауріка»/ гр. ОСОБА_1».

Рішенням Врадіївської районної ради Миколаївської області №13 від 29.08.2011 року «Про надання дозволу для складання проектів відведення земельних ділянок» надано дозвіл для складання проектів відведення земельних ділянок в приватну власність та постійне користування для ведення та розширення селянських (фермерських) господарств із земель запасу ОСОБА_1 в постійне користування - 10.00 га ріллі для розширення фермерського господарства.

03.04.2001 року Гуляницькою сільською радою Врадіївського району Миколаївської області та ОСОБА_1 укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), який зареєстровано Гуляницькою сільською радою Врадіївського району Миколаївської області в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 03.04.2001 року, № 11.

Відповідно до п.1.1. Договору - Гуляницька сільська рада передає, а ОСОБА_1 приймає в тимчасове користування земельну ділянку (ріллі) площею 10 га, згідно із планом землекористування, що додається.

Пунктом 1.2. Договору передбачено, що земельна ділянка надається на умовах тимчасового користування строком до виготовлення документів.

В листопаде 2014 року ОСОБА_1 стало відомо, що земельна ділянка площею 10 га, яка перебуває в його користуванні, обробляється невідомою особою та використовується для власних цілей.

З наданих третьою особою документів вбачається, що 17.01.2014 року ОСОБА_5 отримала Наказ Головного управління Держземагенства у Миколаївській області № МК/4822380800:02:000/00000348 про затвердження проекту відведення земельної ділянки з кадастровим номером 4822380800:02:000:0597 для надання їй в оренду (а.с. 38) та в подальшому ОСОБА_5 21.10.2014 року уклала із Головним управлінням Держземагенства у Миколаївській області договір оренди землі загальною площею 14 га з кадастровим номером 4822380800:02:000:0597, яка розташована на території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області (а.с. 43 - 47).

Позивач будучи незгоден з діями відповідача, Головного управління Держземагенства у Миколаївській області, щодо видачі Наказу МК/4822380800:02:000/00000348 прозатвердження проекту відведення земельної ділянки для надання її в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га в межах території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області, оскаржив їх до суду.

Відповідно до положень статті 25 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок являються одним із видів документації із землеустрою, яка розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.

Згідно ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Відповідно до частини першої статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності є Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) - відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 року № 445/2011 (далі - Полоення).

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 цього Положення одним із основних завдань Держземагентства України є реалізація державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, бере участь у погодженні документації із землеустрою, організовує та проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу проектів землеустрою, документації з оцінки земель, а також матеріалів і документації державного земельного кадастру та надає за результатами її проведення відповідні висновки (пп. 2 п. 4 Положення).

Згідно пункту 7 Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Зі змісту частин четвертої - шостої статті 186-1 Земельного кодексу України слідує, що розробник подає вказаному органу за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Зазначений орган зобовязаний протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до частини сьомої статті 186-1 Земельного кодексу України територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій»; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Аналіз приведених норм дає підстави для висновків, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який подається на погодження до уповноваженого органу, повинен відповідати вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації, в тому числі положенням статті 50 Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до висновку держаної експертизи землевпорядної документації від 21.01.2014 року № 6-2/8 розроблений на замовлення третьої особи ОСОБА_5 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 14 га з кадастровим номером 4822380800:02:000:0597 яка розташована на території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам.

За таких обставин, суд вважає, що у відповідача не було підстав для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Крім того суд зазначає , що позивачем до суду не надано жодного доказу на підтвердження факту що земельна ділянка, яку надано в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га. за кадастровим номером 4822380800:02:000:0597 співпадає із земельною ділянкою площею 10 га, якою користується Позивач на підставі договору на право тимчасового користування землею( в тому числі на умовах оренди) від 03.04.2001 року.

Керуючись статтями 2, 11, 71, 158, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинсива України, адміністративний суд, -

П О С Т АН О В И В:

В задоволенні позовних вмог щодо визнаня протиправними дій Головного управління Держземагенства у Миколаївській області щодо видачі Наказу МК/4822380800:02:000/00000348 прозатвердження проекту відведення земельної ділянки для надання її в оренду ОСОБА_5 розміром 14 га в межах території Гуляницької сільської ради Врадіївського району Миколаївської області - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.В. Малих

Постанова оформлена у відповідності до ст.. 163 КАС України

та підписана суддею 09.06.2015 року.