Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2015 р. Справа № 805/1434/15-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий Олішевська В.В., судді Кірієнко В.О., Маслоід О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні, при секретарі судового засідання Широбокові І.В. адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО м. Донецьк
до відповідача: Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг м. Київ
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство Енергоринок м. Київ
про: визнання незаконною та нечинною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 р. № 1173 Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21.12.2011 р. № 2 з 01.04.2015 р.
за участю
представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довір.,
від відповідача: ОСОБА_2 за довір.,
третя особа: не зявився
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг м. Київ за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державного підприємства Енергоринок м. Київ про визнання незаконною та нечинною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 р. № 1173 Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21.12.2011 р. № 2 з 01.04.2015 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 р. № 1173, Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО як виробник електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, всупереч законодавству України про електроенергетику, фактично позбавлено права одержувати кошти за продаж виробленої електричної енергії на ОРЕ.
Позивач зазначає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням вимог Закону України Про електроенергетику, а саме відповідач не мав повноважень, щодо її прийняття. Не було визначено переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходиться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Крім того постановою яка оскаржуєтся порушуються вимоги законодавства про економічну конкуренцію у відношенні позивача, та позивач позбавлений права на отримання грошових коштів за відпущену електроенергію згідно договору № 1034/01 від 01.04.2002 р. з ДП Енергоринок.
Представник позивача у судове засідання зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, та надав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд визнати протиправною з моменту прийняття Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 р. за № 1173 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року №2».
Представник відповідача у судове засідання зявився, надавши заперечення на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що постанова НКРЕКП від 01.04.2015 р. № 1173 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року № 2» прийнята Комісією в межах повноважень, та на підставі Розпорядження КМ України від 31.03.2015 р. № 280 р «Про вжиття тимчасових заходів на ринку електричної енергії».
Третя особа, явку свого представника у судове засідання не забезпечила, письмових пояснень з приводу позовних вимог на час розгляду справи не надала, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» зареєстровано в якості юридичної особи 17.12.2001 року за № 12661200000003409, код ЄДРПОУ 31831942, та має в своїй структурі Відокремлений підрозділ Зуївська теплова електрична станція (код ЄДРПОУ 26160818, 86783, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул. 60 років Жовтня, буд.100).
Товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО - енергогенеруюча компанія, до складу якої входять три теплові електростанції: Зуївська, Курахівська та Луганська. Встановлена потужність станцій ТОВ ДТЕК СХІДЕНЕРГО становить 4157 МВт., а також має ліцензії на постачання електричної енергії за нерегульваними тарифами.
Основним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України «Про електроенергетику».
Згідно зі ст.1 Закону України «Про електроенергетику», енергія це електрична або теплова енергія, яка виробляється на об'єктах електроенергетики та є товарною продукцією, передбаченою для купівлі - продажу.
Як констатував Конституційний Суд України в своєму рішенні від 12.02.2002 р. N 3-рп/2002 Справа N 1-7/2002 (справа про електроенергетику), електроенергія є специфічним товаром, який виробляється і споживається одночасно, її слід розглядати як спільну власність усіх учасників енергоринку. Кожний з них має право лише на частину прибутку від своєї діяльності з виробництва, розподілу або постачання електроенергії.
Статтею 15 Закону України «Про електроенергетику» закріплені наступні принципи здійснення діяльності в енергетиці: купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється. Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору. У договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін.
З метою створення Оптового ринку та врегулювання взаємовідносин сторін, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею і постачанням та купівлі-продажу електричної енергії, 15 листопада 1996 року укладено Договір між Членами Оптового ринку електричної енергії України (далі по тексту ДЧОРЕ) предметом якого є встановлення правил та порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних стосунків у процесі купівлі-продажу електричної енергії.
Відповідно до пунктів 3.2, 8.1.1. ДЧОРЕ, розпорядник коштів Оптового ринку електричної енергії зобов'язаний розраховувати та нараховувати платежі виробникам електричної енергії, та дотримуватись Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (далі по тексту ІВКОР).
Згідно пункту 6.11. ІВКОР розрахунки в Оптовому ринку здійснюються кожного календарного дня, а платежі виконуються кожного банківського дня, крім попередньої оплати та авансових платежів. Днем платежу виробникам та іншим учасникам розподілу коштів Оптового ринку є два банківських дні після дня повідомлення про належний платіж (п. 6.12.2 ІВКОР).
Відповідно до п. 2.1. ІВКОР кошти Оптового ринку - це кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання місцевих постачальників та Оптового постачальника, та є власністю учасників Оптового ринку і підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕ.
ДЧОРЕ встановлено обов'язок позивача укласти двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії з Державним підприємством «Енергоринок» (далі по тексту ДП Енергоринок), який є стороною цього договору, а також продавати йому на Оптовому ринку всю вироблену та імпортовану електричну енергію згідно з ДЧОРЕ та двосторонніми договорами, укладеними відповідно до нього.
1 квітня 2002 року між ДП Енергоринок та «ДТЕК Східенерго» на виконання зобов'язань за ДЧОРЕ укладено двосторонній договір № 1034/01, предметом якого є зобов'язання ТОВ «ДТЕК Східенерго» продавати, а ДП Енергоринок купувати електричну енергію та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору.
Відповідно до пункту 6.4 ІВКОР, оплата за продану виробниками електричну енергію оптовому постачальнику здійснюється на їх рахунки згідно з умовами двосторонніх договорів.
Згідно з пунктом 7.3 ІВКОР, кошти, які перераховані на поточний рахунок оптового ринку, повинні використовуватися на виплати учасникам розподілу коштів в обсягах, які визначаються відповідно до алгоритму, затвердженого НКРЕ.
Пункт 4.3 двостороннього договору № 1034/01 від 01.04.2002 року передбачає, що платежі за отриману ДП Енергоринок від позивача електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним режимом використання ДП Енергоринок відповідно до алгоритму ОРЕ в строки та в порядку, визначеному ІВКОР, яка є додатком до ДЧОРЕ.
Згідно з пунктом 10.1.1.ІВКОР всі запропоновані зміни до алгоритму оптового ринку мають відповідати Закону України "Про електроенергетику", встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ.НКРЕ відповідно до Закону України "Про електроенергетику" має виключне право вносити зміни до алгоритму оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами.
Пунктом 10.3.2 ІВКОР передбачено алгоритм оптового ринку розробляється і впроваджується за принципом дотримання прозорого та справедливого порядку розподілу коштів між учасниками розподілу коштів оптового ринку за процедурою, визначеною пунктами 10.1.4-10.1.6 ІВКОР, та затверджується постановою НКРЕ.
Абзац 6 частини 11 статті 15 Закону України "Про електроенергетику" визначає, що у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії.
Таким чином, позивач зобов'язаний продавати на підставі двостороннього договору електричну енергію ДП Енергоринок і має гарантоване законом право на отримання за неї оплати у рівному з іншими виробниками (енергогенеруючими компаніями) відсотку.
Судом встановлено та не заперечується сторонами по справі, що позивач направляє ДП Енергоринок відповідно до Правил оптового ринку електроенергії (Додаток № 2 до ДЧОРЕ) цінові заявки та заявки робочої потужності щодо кожного блоку кожної ТЕС, в тому числі, Зуївської. ДП "Енергоринок" ці заявки приймає та включає установки на ТЕС позивача в роботу. Диспетчерський центр ДП "НЕК Укренерго", що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, щоденно диспетчеризує та підтримує в роботі всі ТЕС позивача.
При цьому, з метою виробництва електроенергії позивач спалює на Зуївській ТЕС вугілля, яке закуповує у ТОВ ДТЕК ТРЕЙДІНГ з ресурсу вугледобувних підприємств, що розташовані на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Вказане вугілля видобувається ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ", що знаходиться за адресою: 51400, м. Павлоград, вул. Леніна, 76, Дніпропетровська область, ТОВ "ДТЕК ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ", що знаходиться за адресою: 85000, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2, Донецька область.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження», місто Харцизьк (у тому числі місто Зугрес) відносяться до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 12.02.2015 р. N 88 «Про затвердження переліку виробників електроенергії» визначений перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходиться на території, де органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до додатку, в якому зазначена Зуївська ТЕС ТОВ «ДТЕК Східенерго». Також Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.02.2015 № 100 «Про затвердження переліку виробників електроенергії» визначений перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходиться на території, де органи державної влади не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до додатку, в якому зазначена Зуївська ТЕС ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 р. № 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" відповідачу надані повноваження щодо зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та норм перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії. Зазначене Розпорядження КМ України дії протягом місяця.
Пунктом 3 Постанови Кабінету міністрів України від 19 лютого 2002 р. № 200 Про затвердження Тимчасового порядку внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням визначено, що перед прийняттям рішення про внесення змін до алгоритму Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг забезпечує проведення експертизи з метою визначення можливих наслідків та економічної доцільності цих змін.
В той же час, відповідачем не були надані докази проведення експертизи з метою визначення можливих наслідків та економічної доцільності змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії, як того вимагає Тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 19 лютого 2002 р. № 200.
Отже, прийнявши постанову від 01.04.2015 р. № 1173 «Про внесення змін до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року № 2», відповідач порушив норми Закону України "Про електроенергетику", Тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, положення Договору між членами оптового ринку електричної енергії України й Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України, що призвело до недоотримання позивачем від ДП Енергоринок коштів.
Згідно з Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 382/2011 Міністерство енергетики та вугільної промисловості України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах.
Суд зазначає, що відповідач не навів доказів того, що він має повноваження своїми постановами наділяти центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, повноваженнями з визначення переліку установок (устаткування та/або енергетичного обладнання), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Відповідач також не навів доказів того, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України має такі повноваження за законом.
Згідно пояснень позивача у період з 01.04.2015 р. по 30.04.2015 р. підприємством позивача відпущено на ринок електроенергію в обсязі 794429046 квт.г загальною вартістю 873732131,09 грн., у цей період позивачу було перераховано 510262616,86 грн. Різниця між загальною вартістю відпущеної в ОРЕ електроенергії і сумою коштів, перерахованих за неї позивачу від ДПЕ, тобто сума коштів, недоотриманих позивачем за проданий товар в період з 01.04.2015 р. по 30.04.2015 р. склала 363469514,23 грн.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, відповідач не мав відповідних повноважень наділяти центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, повноваженнями, визначеними ним в оскаржуваній постанові.
Крім того, суд зазначає, що залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Як зазначив Конституційний Суд України в рішенні від 23.06.1997 N 2-зп по справі №3/35-313 за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію. Аналогічна правова позиція наведена й Вищим арбітражним судом України в згаданому Роз'ясненні "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000 N 02-5/35, яке визначає, що нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Оскаржувана постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 року № 1173 стосується визначеного кола суб'єктів та містить конкретний припис щодо нездійснення перерахувань ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" Зуївської ТЕС, а також застосовується одноразово шляхом внесення змін до алгоритму розподілу коштів оптового ринку електроенергії. Враховуючи вищезазначене, оскаржувана постанова № 1173 від 01.04.2015 р. є індивідуальним актом.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, відповідачем не враховано, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права.
Приймаючи до уваги приписи ч. 2 ст. 11 КАС України, а також п. 10.2 Постанови Пленума ВАСУ № 2 від 20.05.2013 р. за для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, суд вважає необхідним вийти за межи позовних вимог та визнати протиправною та нечинною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 року № 1173 Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21.12.2011 року № 2 з моменту її прийняття.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК СХІДЕНЕРГО м. Донецьк до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг м. Київ, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державного підприємства Енергоринок м. Київ про визнання протиправною з моменту прийняття Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 року № 1173 Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21.12.2011 року № 2 - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та нечинною Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 року № 1173 Про внесення змін до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 21.12.2011 року № 2 з моменту її прийняття.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 20 липня 2015 року.
Повний текст постанови складено 27 липня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Олішевська B.В.
Судді