ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2015 р. Справа № 804/5541/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Об'єднаної кредитної спілки "Асоціація Кредитних спілок Дніпропетровської області" про стягнення штрафу ,
ВСТАНОВИВ:
Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Об'єднаної кредитної спілки "Асоціація Кредитних спілок Дніпропетровської області" щодо стягнення штрафу за правопорушення, вчинені відповідачем на ринках фінансових послуг у розмірі 1700, 00 грн.
Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем у добровільному порядку фінансових зобов'язань.
Відповідачем заперечень до суду не надано.
За приписами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджене Указом Президента України від 23.11.2011 №1070 (далі-Положення), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_1 України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Пунктом 6 Положення встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг має право звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до статті 1 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг N 2664-III від 12.07.2001р. (далі - Закон N 2664-III) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом. - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг.
ОСОБА_2 ст. 1 Закону України "Про кредитні спілки" № 2908-III, від 20.12.2001, (далі Закон № 2908-III) кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 2908-III кредитна спілка подає уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом, а також надає на запити Уповноваженого органу необхідні пояснення щодо звітних даних.
ОСОБА_2 із ст. 21 Закону N 2664-III, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Об'єднана кредитна спілка "Асоціація кредитних спілок Дніпропетровської області" - відповідач внесена до переліку юридичних осіб, які мають право надавати фінансові послуги, та згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 А, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50000.
Керуючись Положенням про застосування Нацкомфінпослуг заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. № 2319, у межах своїх повноважень, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, складено ОСОБА_2 про правопорушення законодавства про фінансові послуги відповідачем № 253/15/02 від 14.10.2014р. (далі ОСОБА_2).
ОСОБА_2 встановлено, що Об'єднаною кредитною спілкою "Асоціація кредитних спілок Дніпропетровської області" не подано аудиторського висновку (звіту) разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою) за 2013 рік до Нацкомфінпослуг, що свідчить про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
- статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", відповідно до якої - фінансова установа зобов'язана надати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг;
-абзацу другого ч. 1 статті 22 Закону України "Про кредитні спілки", у якому зазначено, що кредитна спілка подає Уповноваженому органу фінансову звітність та інші звітні дані в обсягах, формах та у строки, встановлені Уповноваженим органом;
-абзацу першого, четвертого, п'ятого і шості пункту 2.1 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Нацкомфінпослуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за № 69/8668 (далі - Порядок №177), відповідно до яких достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних за рік повинна бути підтверджена аудитором (аудиторською фірмою), який (яка) внесений (а) до реєстру аудиторських фірм та аудиторів, які можуть проводити аудиторські перевірки фінансових установ, що ведеться Нацкомфінпослуг.
Аудиторський висновок (звіт) подається не пізніше 01 червня ___ року, наступного за звітним роком.
Аудиторський висновок (звіт) подається разом з річною фінансовою звітністю, підтвердженою аудитором (аудиторською фірмою). Зазначені документи мають бути наскрізно пронумеровано, прошито, скріплено печткою та містити напис "Усього пронумеровано, скріплено печаткою та підписом __ аркушів", підпис керівника кредитної спілки із зазначенням його прізвища та ініціалів, підпис головного бухгалтера із зазначенням його прізвища та ініціалів, відбиток печатки кредитної спілки.
У супровідному листі до аудиторського висновку (звіту) мають бути зазначені відомості про адресу власної веб-сторінки кредитної спілки, за якою розміщено річну фінансову звітність разом з аудиторським висновком (звітом), а також інформацію про видання, у якому опубліковано річну фінансову звітність та аудиторський висновок (звіт) відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Позивачем, на адресу Обласної кредитної спілки "Асоціація кредитних спілок Дніпропетровської області" було направлено ОСОБА_2 про правопорушення законодавства про фінансові послуги та повідомлено про розгляд справи (отримано відповідачем- 17.10.2014р.).
Відповідно до п. 4.1, п. 4.2 Порядку №177- державний нагляд за своєчасністю, повнотою та правильністю подання звітних даних здійснює Нацкомфінпослуг. За неподання, несвоєчасне подання інформації або подання недостовірної інформації до Нацкомфінпослуг кредитна спілка несе відповідальність відповідно до чинного законодавства.
Статтею 39 Закону N 2664-III передбачає, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 40. Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" № 2664-III, 12.07.2001, (далі Закон № 2664-III) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
ОСОБА_2 п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону № 2664-III за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації, до учасників ринків фінансових послуг Уповноважений орган застосовує штрафні санкції у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді. Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Так, 22 жовтня 2014 року на підставі ОСОБА_2 позивачем було винесено Постанову №179/15/2 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинене на ринках фінансових послуг у вигляді неподання до Нацкомфінпослуг аудиторського висновку за 2013 рік, якою до відповідача було застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700, 00 грн.
Дана постанова отримано відповідачем - 04.11.2014р.
Докази оскарження ОСОБА_2 про правопорушення №253/15/2 від 14.10.2014р. або постанови №179/15/2 від 22.10.2014р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та сплати відповідачем штрафу у розмірі 1700, 00 грн., встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг № 179/15/2 від 22.10.2014р. у матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Об'єднаної кредитної спілки "Асоціація Кредитних спілок Дніпропетровської області" (код ЄДРПОУ 34512971)на користь державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг в сумі 1700, 00 грн. (тисяча сімсот гривень).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя ОСОБА_3