16.08.2013
Справа №2106/1085/2012
________2013 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2013 року Високопільський районний суд Херсонської області в складі: головуючого судді - Дригваль В.М.
при секретарі - Миценко О.Г., Гапич В.М.
з участю прокурора - Абрамової О.О., Богуненко С.Г., Мельник І.В.
захисника - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Високопілля, в залі суду, кримінальну справу за обвинуваченням:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2 та мешканця ІНФОРМАЦІЯ_3, українця, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_4, одруженого, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, працюючого інженером землевпорядником ПП «Землемір», раніше не судимого, -
у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України;
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_6 та мешканки ІНФОРМАЦІЯ_7, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_4, одруженої, працюючої начальником відділу Держкомзему у Високопільському районі Херсонської області, раніше не судимої, -
у скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України,
В С Т А Н О В И В:
Органами досудового слідства ОСОБА_2 обвинувачується в тому, що він, займаючи посаду начальника Високопільського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», відповідно до наказу директора філії від 01.09.2004 року №118-а, маючи повноваження, щодо здійснення керівництва ділянкою роботи, згідно з Положенням про Високопільський районний відділ Херсонської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», яке затверджено наказом Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» від 15.05.2009 №35, згідно з яким начальник здійснює керівництво відділом, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань, а саме ведення державного реєстру земель і Державного реєстру прав на нерухоме майно; розробка, складання документації із землеустрою, таким чином будучи наділеним організаційно- розпорядчими функціями, тобто являючись службовою особою, вчинив службовий злочин, а саме, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно зареєстрував та видав державні акти на право власності на земельні ділянки, а саме: ОСОБА_4 серія ЯА №247343 від 18.11.2008 року, ОСОБА_5 серія ЯА №247339 від 26.06.2009 року, ОСОБА_6 серія ЯА №247319 від 20.01.2009 року, ОСОБА_7 серія ЯА №247294 від 12.04.2007 року, ОСОБА_8 серія ЯА №247306 від 22.06.2009 року, ОСОБА_9 серія ЯА №247393 від 16.01.2009 року, ОСОБА_10 серія ЯА №247398 від 16.01.2009 року, ОСОБА_11 серія ЯА №247399 від 16.01.2009 року, ОСОБА_12 серія ЯА №247396 від 16.01.2009 року, ОСОБА_13 серія ЯА №247397 від 16.01.2009 року, ОСОБА_14 серія ЯА №247394 від 16.01.2009 року, ОСОБА_15 серія ЯА №247308 від 22.06.2009 року, ОСОБА_16 серія ЯА №247309 від 22.06.2009 року, ОСОБА_17 серія ЯА №247395 від 16.01.2009 року, ОСОБА_18 серія ЯА №247259 від 25.04.2007 року, ОСОБА_19 серія ЯА №247267 від 30.05.2007 року, ОСОБА_20 серія ЯА №247279 від 12.04.2007 року, ОСОБА_21 серія ЯА №247280 від 12.04.2007 року, ОСОБА_22 серія ЯА №247281 від 12.04.2007 року, ОСОБА_23 серія ЯА №247312 від 12.06.2009 року, ОСОБА_24 серія ЯА №247313 від 16.01.2009 року загальною площею 38,43 га., внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 427970,45 грн., при наступних обставинах. Як встановлено в ході досудового слідства, вищевказані державні акти видані в порушення ч.ч. 8, 9, 10 ст.118 Земельного кодексу України, п.п.1.12, 1.14, 1.16, 1.17, 1.18 та п. 2 «Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі», затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та технічні документації зі складання державного акту на право власності на земельні ділянки або на право постійного користування земельною ділянкою фактично не розроблені, землевпорядна документація відповідними органами не погоджувалась, рішення щодо затвердження землевпорядної документації Високопільською районною держадміністрацією Херсонської області не виносилось та документація землевпорядними організаціями ПП «Кронау» та ПП «Землемір» не розроблялась.
Окрім цього, ОСОБА_2, займаючи з 03.09.2007 по 16.09.2008 посаду виконавчого директора ПП «Кронау» (наказ №3 від 03.09.2007) , а з 17.09.2008 по 30.12.2008 посаду головного спеціаліста ПП «Кронау» (наказ №4 від 17.09.2008) та будучи виконавцем робіт по розробці землевпорядної документації за усним її замовленням від громадян: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_24, у порушення вимог п.п.2.1,2.3 Наказу Державного Комітету України по земельним ресурсам №174 від 02.03.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», не розробив землевпорядну документацію, не сформував та не надав реєстратору обмінний файл разом з документацією, а також не передав її до територіального органу земельних ресурсів для погодження або підготовки відповідних рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо надання земельної ділянки у власність. В подальшому ОСОБА_2, в період з 2007 по 2009 роки, займаючи посаду начальника Високопільського районного відділу Херсонської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» відповідно до наказу директора філії від 01.09.2004 №118-а, у порушення вимог п.2.6, 2.8, 2.9 Наказу Державного комітету України по земельним ресурсам №174 від02.07.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», достовірно знаючи, що землевпорядна документація на вищевказаних громадян належним чином не оформлена та з відповідними органами не узгоджена, отримавши, без наявності акту приймання-передачі, від невстановлених слідством осіб, заповнені бланки державних актів на право власності без реєстраційних карток, не перевіривши їх на предмет розбіжності відомостей відображених у державних актах на право власності та реєстраційних картках та не передав їх для внесення відомостей до бази даних АС ДЗК, зловживаючи службовим становищем, використовуючи його всупереч інтересам служби, умисно, в інтересах третіх осіб, зареєстрував державні акти в книгах записів реєстрації державних актів на право власності, а в подальшому видав їх громадянам, чим здійснив незаконну передачу із державної у приватну власність земельних ділянок загальною площею 38,43 га на території Високопільського району Херсонської області наступним громадянам: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_25, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24 для ведення ОСГ із земель сільськогосподарського призначення, чим державним та громадським інтересам заподіяно істотну шкоду у матеріальному вигляді в розмірі 427970,45 грн.
Також, згідно інформації Головного управління Держкомзему в Херсонській області від 20.04.2012 №06-39/930 вказані бланки державних актів на право власності замовлялися відділом Держкомзему у Нововоронцовському районі Херсонської області.
Таким чином, за відсутності складеної належним чином до вимог земельного законодавства землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки у власність, відомостей про внесення обмінного файлу до бази даних обміну земельно-кадастровою інформацією у ХРФ ДП «Центр ДЗК» та її відмітки на землевпорядній документації, реєстраційних карток, актів приймання-передачі державних актів на право власності та реєстраційних карток з відділом Держкомзему у Високопільському районі, а також рішень органу виконавчої влади про затвердження землевпорядної документації, всупереч вимогам ст.118 Земельного кодексу України, п.п.1.12, 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, п.п.2.6,2.8,2.9 Наказу Державного комітету України по земельним ресурсам №174 від 02.07.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», колишній начальник Високопільського відділу ХРФ «Центр ДЗК» ОСОБА_2 вчинив злочин, передбачений ст.364 ч.2 КК України.
Крім того, згідно обвинувального висновку, ОСОБА_3, обвинувачується в тому, що вона, займаючи посаду начальника Високопільського районного відділу земельних ресурсів Херсонської області, відповідно до наказу №152-к від 14.11.2000 року, будучи наділеною організаційно-розпорядчими функціями, відповідно до положення про відділ Держкомзему у Високопільському районі Херсонської області, затвердженого від 17.09.2008 року №435, згідно п.8 якого, начальник відділу здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань, розподіляє обов'язки між своїми заступниками, затверджує положення про структурні підрозділі, призначає на посаду та звільняє з посади працівників в установленому порядку відділу, тобто являючись службовою особою, вчинила службовий злочин, а саме, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, незаконно підписала державні акти на право власності на земельні ділянки громадянам: ОСОБА_4 серія ЯА №247343 від 18.11.2008. ОСОБА_6 серія ЯА №247319 від 20.01.2009, ОСОБА_7 серія ЯА №247294 від 12.04.2007, ОСОБА_18 серія ЯА №247259 від 25.04.2007, ОСОБА_19І, серія ЯА №247267 від 30.05.2007, ОСОБА_20 серія ЯА №247279 від 12.04.2007, ОСОБА_21 серія ЯА №247280 від 12.04.2007, ОСОБА_22 серія ЯА №247281 від 12.04.2007, загальною площею 11,5 га., що стало підставою в подальшій реєстрації та видачі вказаних державних актів вищевказаним громадянам, внаслідок чого інтересам держави заподіяно тяжкі наслідки у матеріальному вигляді на суму 163296,12 грн.
Під час досудового слідства встановлено, що розпорядженнями голів Високопільської районної державної адміністрації №462 від 30.09.2004 року, №478 від 28.09.2005 року, №142 від 31.03.2005року, №274 від 31.05.2006 року, №68 від 14.02.2007 року громадянам - ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, надано дозволи на виготовлення технічних документацій для приватизації земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства загальною площею 11,5 га. Разом з тим, в порушення ч.ч.6, 7, 8, 9, 10 ст.118 Земельного кодексу України, п.п.1.12, 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.05.1999, землевпорядна документація не розроблялася, погодження проектів землеустрою відповідними органами не здійснено, рішення про затвердження землевпорядної документації щодо надання земельних ділянок у власність вищевказаним особам Високопільською райдержадміністрацією не виносилось та документація землевпорядними організаціями не розроблялась. Окрім цього, в порушення вимог п.п.1.16, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.6, 2.8, 2.9 Наказу Державного Комітету України по земельним ресурсам №174 від 02.03.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», відомості про внесення обмінного файлу по вказаним земельним ділянкам до бази даних обміну земельно-кадастровою інформацією у Херсонській регіональній філії ДП «Центр ДЗК», землевпорядна документація відсутня, відповідні реєстраційні картки не формувались, акти приймання-передачі державних актів на право власності та реєстраційних карток з відділом Держкомзему у Високопільському районі не складалися, відповідно перевірка відомостей відображених у державних актах на право власності та реєстраційних картках не здійснювалась, та відповідно реєстраційні картки не передані оператору для внесення відомостей до бази даних АС ДЗК. Також, згідно інформації Головного управління Держкомзему в Херсонській області від 20.04.2012 р. №06-39/930 вказані бланки державних актів на право власності замовлялися відділом Держкомзему у Нововоронцовському районі Херсонської області.
Відповідно ст.60 Закону України «Про землеустрій», державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановленим цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється уповноваженими органами влади з питань земельних ресурсів. Згідно п.2.4 Наказу Державного Комітету України по земельним ресурсам №174 від 02.03.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого бланку державного акту на право власності на земельну ділянку перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації, відмітки про приймання обмінного файлу, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку та передає їх за актом приймання-передачі реєстратору.
Таким чином, за відсутності землевпорядної документації,погоджень відповідних контролюючих органів, в тому числі державного органу земельних ресурсів, відомостей про внесення обмінного файлу до бази даних обміну земельно-кадастровою інформацією у ХРФ ДП «Центр ДЗК», а також рішень органу виконавчої влади про затвердження проекту землеустрою, всупереч вимогам ст.118, ст.123 Земельного кодексу України, ст.60 Закону України, «Про землеустрій», п.п.1.12, 2.14 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку, і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему від 04.05.1999 року №43, п.п.2.2, 2.3, 2.4, 2.5 Наказу Державного комітету України по земельним ресурсам №174 від 02.07.2003 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», начальник відділу Держкомзему у Високопільському районі ОСОБА_3, достовірно знаючи про те, що землевпорядна документація на вищевказані державні акти не розроблена, в період з 2007 по 2010 роки, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах третіх осіб, перебуваючи на своєму робочому місці: Херсонська область, смт.Високопілля, вул.Червоноармійська,47, використовуючи службове становище, всупереч інтересам служби, сприяла незаконній передачі державних земель у приватну власність вказаних вище громадян, а саме прийняла від колишнього начальника Високопільського районного відділу ДП «Центр ДЗК» ОСОБА_2 державні акти на право власності на вищезазначені земельні ділянки, та не маючи законних підстав, підписала їх та скріпила печаткою відділу. Крім того, ОСОБА_3 в порушення вищевказаних норм закону, достовірно знаючи про відсутність землевпорядної документації на земельну ділянку громадянина ОСОБА_19, 04.04.2007 року, перебуваючи на своєму робочому місці: Херсонська область, смт.Високопілля, вул.Червоноармійська,47 продовжуючи свій злочинний умисел, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, отримавши від невстановленого слідством особи реєстраційну картку земельної ділянки на ОСОБА_19 (серія ААФ №0000172213), підписала її та скріпила гербовою печаткою відділу. Після чого, вказані державні акти були зареєстровані в журналі реєстрації бланків державних актів в Високопільському відділі ДП «Центр ДЗК» та видані вищевказаним громадянам. Внаслідок незаконних дій останньої, із державної у приватну власність, незаконно вибули земельні ділянки загальною площею 11,5 га, які знаходяться на території Високопільського району Херсонської області, чим державним та громадським інтересам заподіяно істотну матеріальну шкоду в розмірі 163236, 12 грн.
В судовому засіданні прокурор заявила клопотання про призначення судової експертизи для встановлення дійсності підписів ОСОБА_3, а також печаток відділу земельних ресурсів у Високопільському районі, на реєстраційних картках ОСОБА_19 та ОСОБА_24, що ставиться у вину підсудній ОСОБА_3
В судовому засіданні підсудний ОСОБА_2 заявив клопотання про направлення справи на додаткове розслідування, мотивуючи неповнотою та незаконним проведенням досудового розслідування, що неможливо усунути в ході судового розгляду.
В судовому засіданні підсудна ОСОБА_3 просить суд відносно неї постановити виправдувальний вирок, оскільки у справі відсутні докази її вини.
Заслухавши думки учасників процесу, щодо заявлених клопотань, суд вивчивши та дослідивши в судовому засіданні матеріали кримінальної справи, приходить до висновку, що заявлені клопотання не підлягають задоволенню, оскільки, заявляючи клопотання про призначення судової експертизи в суді, учасник судового процесу, який заявляє таке клопотання, відповідно до вимог ст.310 КПК України (в редакції 1960 р) повинен подати у письмовому вигляді питання, які бажає поставити на вирішення експертизи, а суд обмірковуючи ці питання, враховуючи думки інших учасників процесу, усуває ті з них які не стосуються справи або не належать до компетенції експерта, а також формулює ті питання, які він ставить перед експертом з власної ініціативи, після чого постановляє Постанову, в якій викладає поставлені на вирішення експертизи питання. Щодо заявленого клопотання підсудним ОСОБА_2, про направлення справи на додаткове розслідування, то таке клопотання є передчасним, оскільки не всі докази, які можливо дослідити в судовому засіданні на даний час досліджені, а тому неповноту досудового розслідування, на думку суду можливо усунути в судовому засіданні. Щодо прохання підсудної ОСОБА_3 про постановлення відносно неї виправдувального вироку, то також є передчасним, оскільки таке прохання повинно бути заявлено після закінчення судового слідства, на стадії судових дебатів, а тому суд вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання. Суд розясняє учасникам судового процесу про те, що вони в ході подальшого розгляду справи не позбавлені права повторно заявляти такі клопотання, попередньо обґрунтувавши їх.
На підставі викладеного, керуючись ст. 273, 281, 310 КПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В
У задоволенні клопотання прокурора про призначення судової експертизи відмовити за необґрунтованістю.
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 про постановлення виправдувального вироку відмовити, як заявленого передчасно.
У задоволенні клопотання підсудного ОСОБА_2 про направлення кримінальної справи для проведення додаткового досудового розслідування відмовити, як заявленого передчасно.
На постанову про відмову про направлення справи на додаткове розслідування може бути подано апеляцію до апеляційного суду Херсонської області протягом семи діб з дня проголошення через Високопільський районний суд Херсонської області.
Суддя: В.М.Дригваль