Справа №295/10024/13-а
6-а/295/102/13
УХВАЛА
Іменем України
11.09.2013 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого судді Кузнєцова Д.В.,
при секретарі Чайківській Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги до 5 травня за 2011 рік, -
ВСТАНОВИВ:
04.07.2013 року державний виконавець звернувся до суду з указаною заявою, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання виконавчого листа в адміністративній справі № 2-а-3426/11, виданого 05.12.2012 року Богунським районним суду міста Житомира, наступним чином: стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги в сумі 4 838,00 грн..
На обґрунтування вимог заяви вказав, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області перебуває виконавчий лист № 2-а-3426/11 від 05.12.2012 р. виданого Богунським районним судом м. Житомира про зобов'язання Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік як інваліду війни 3 групи відповідно до ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту, у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатній урахуванням раніше виплачених сум. Однак, пояснює, що провести виплату допомоги за рішенням суду немає можливості, так як на законодавчому рівні збільшення розміру разової грошової допомоги до 5-го травня не передбачено та кошти на виконання рішень судів Центру не виділені, на розрахунковому рахунку Центру за призначенням "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нациських переслідувань" кошти для виплати вищезазначеної допомоги наданий час відсутні. Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 25.04.12 № 11-рп/2012 по справі 1-12/201 та лист Вищого адміністративного суду України за № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року просить змінити спосіб і порядок виконання виконавчого листа в адміністративній справі № 2-а-3426/11, виданого 05.12.2012 року Богунським районним суду міста Житомира.
У судове засідання державний виконавець, представники боржників та стягувач не зявилися, про дату, час та місце розгляду подання були повідомлені належним чином, причини неявки до суду не повідомили.
Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав до суду заперечення в яких, посилаючись на лист Вищого адміністративного суду України за № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року та те, що боржником не була виконана зобовязальна частина рішення, просив відмовити в задоволенні заяви державного виконавця.
Неприбуття вказаних осіб не перешкоджає розгляду подання згідно ч. 2 ст. 263 КАС України.
Суд, дослідивши подання з доданими до нього матеріалами та письмові матеріали справи, вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 36 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Згідно ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Під порядком виконання рішення слід розуміти визначену законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також прав і обов'язків суб'єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Аналіз ч. 2 ст. 263 КАС України вказує на те, що зміна способу і порядку виконання рішення допускається у лише виняткових випадках. Наприклад, необхідність у зміні способу та порядку виконання виникає тоді, коли при виконанні рішення, яким присуджено певні речі, виявляється неможливість виконання за відсутності присудженого майна внаслідок його знищення, пошкодження або підміни. Зміна способу і порядку виконання полягає у заміні одного заходу примусового виконання іншим.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи № 2-а-3426/11, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги до 5 травня за 2011 рік, його позов задоволено частково та визнано незаконними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної грошової допомоги за 2011 рік як інваліду війни 3 групи відповідно до ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобовязано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік як інваліду війни 3 групи відповідно до ст. 13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, встановленої абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування з урахуванням встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова суду набрала законної сили 11.09.2012 року і на її виконання 05.12.2012 року Богунським районним судом міста Житомира видано виконавчий лист.
Житомирський апеляційний адміністративний суд винесеною постановою від 11.09.2012 року вирішив спір по суті позовних вимог, визначивши судовий спосіб захисту цивільних прав, і сама відсутність на розрахунковому рахунку Центру за призначенням "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нациських переслідувань" коштів для виплати вищезазначеної допомоги і не врегулювання цього питання на законодавчому рівні з урахуванням обставин даної справи та розяснень, що містяться в листі Вищого адміністративного суду України за № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року, не можна вважати обставиною, що утруднює її виконання.
Судом приймається до уваги той факт, що згідно Інформаційного листа ВАСУ від 13.06.2013 № 846/12/13-13 Про гарантії держави щодо виконання судових рішень зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобовязання здійснити виплати на стягнення цих виплат лише у разі виконання боржником зобовязальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. Однак держаним виконавцем не доведено виконання Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат зобовязальної частини постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року і цей факт підтверджується наявними в матеріалах справи доказами. Сам по собі розрахунок недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2011 році не є підтвердженням виконання Центром зобовязальної частини постанови про нарахування соціальних виплат.
.
Враховуючи викладене, керуючись Законом України Про виконавче провадження, ст.ст. 165, 263 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції в Житомирській області ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій (бездіяльності) неправомірними, стягнення недоплаченої допомоги до 5 травня за 2011 рік відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення п'ятиденного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом пяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя