Рішення № 47736301, 24.07.2015, Теофіпольський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
24.07.2015
Номер справи
685/673/15-ц
Номер документу
47736301
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 685/673/15-ц

Провадження № 2/685/184/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2015 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі

головуючого судді Самойловича А.П.,

за участі секретаря Самойлюк Н.П.,

прокурора Роговського І.Ф.,

представника позивача Мартинюк Л.В. та

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь цивільну справу за позовом прокурора Теофіпольського району Хмельницької області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Теофіпольської районної державної адміністрації Хмельницької області до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Теофіпольського району звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Теофіпольської райдержадміністрації (далі Управління СЗН) до ОСОБА_2 в якому зазначив, що відповідачу ОСОБА_2, на утриманні якої перебувають троє неповнолітніх дітей, була призначена допомога, як малозабезпеченій сім'ї.

За результатами перевірки інспектором Управління СЗН наданих відповідачем документів була встановлена недостовірність наданої інформації про доходи, а саме, відсутня інформація про заробітну плату чоловіка відповідача за вересень 2013 р. в ТОВ «Бетон Сервіс» в м. Київ.

На підставі виявленого факту був проведений перерахунок допомоги ОСОБА_2 та встановлено, що вона не мала права на отримання допомоги.

Прокурором заявлена вимога стягнути з відповідача надмірно виплачену соціальну допомогу в сумі 5286,71 грн.

В ході судового розгляду прокурор позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник Управління СЗН Мартинюк Л.В. позовні вимоги підтримала та пояснила, що Мартинюк Л.В. звернулася до Управління з заявою про призначення їй допомоги, як малозабезпеченій сім'ї, оскільки на її утриманні перебувають 3 неповнолітніх дітей. Подана заява була прийнята, а також заявниці було роз'яснена необхідність подання довідки про доходи її чоловіка за 6 місяців, які передують місяцю звернення. Після подання даної довідки була призначена допомога.

Пізніше, при перевірці правильності призначення допомоги виявлено, що заявником не було подано доходи чоловіка за вересень 2013 року. Зробивши розрахунок з урахуванням доходу чоловіка за вересень 2013 р. було встановлено, що сім'я ОСОБА_2 не підпадає під категорію малозабезпечених і права на отримання допомоги не має.

Відповідача було повідомлено про необхідність повернення отриманої допомоги, вона подала заяву про повернення допомоги частинами, однак коштів не сплатила.

Відповідач ОСОБА_2 позовних вимог не визнала та пояснила, що при зверненні до Управління СЗН за допомогою, як малозабезпеченій сім'ї, їй пояснили необхідність надання довідки про заробітну плату чоловіка в ТОВ «Бетон Сервіс». Так як чоловік уже в даному підприємстві не працював та проживав в с. Шибено Теофіпольського району, тому в сільській раді чоловіком було оформлено довіреність на її племінника, який працював в м. Київ.

Дану довідку, яку привіз з м. Київ племінник, через сестру відповідача, яка проживає в с. Святець, було передано в Управління СЗН, тому довідки не бачила і не знає, за який період були зазначені доходи чоловіка.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, суд дійшов переконання про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 1 червня 2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

20 березня 2014 р. ОСОБА_2 звернулася до Управління СЗН з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

До заяви додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Пізніше до матеріалів була додана довідка ТОВ «Бетон Сервіс» від 08 квітня 2014 р. № 68 про доходи чоловіка відповідача ОСОБА_3.

Рішенням начальника Управління СЗН від 7 травня 2014 р. відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї в розмірі 1079,68 грн. з 01.03.2014 р. по 26.07.2014 р. та в розмірі 1287,17 грн. з 27.07.2014 р. по 31.08.2014 р.

За наслідками перевірки, проведеної 22 липня 2014 р. головним державним соціальним інспектором, було виявлено, що ОСОБА_3 за період з 01.07.2013 р. по 30.09.2013 р. отримав додатковий дохід від ТОВ «Бетон Сервіс» в сумі 8694,00 грн., що підтверджується Актом № 269.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу, наданих Управлінням Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі, у вересні 2013 р. ОСОБА_3 отримав дохід в сумі 4410 грн. від страхувальника з ЄДРПОУ 32375528, яким є ТОВ «Бетон Сервіс».

При проведенні перерахунку середньомісячного сукупного доході сім'ї для призначення державної соціальної допомоги в межах терміну призначення, з урахуванням доходу чоловіка відповідача за вересень 2013 р., начальником

Управління СЗН 1 серпня 2014 р. було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

Частиною 4 ст. 7 Закону № 1768-III визначено, що якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплати призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (абзац шостий ст. 1 Закону № 1768-ІІІ).

Таким чином, для призначення допомоги відповідачу, яка звернулася з заявою в березні 2014 р., необхідно було надати відомості про доходи за період з вересня 2013 р. по лютий 2014 р. включно.

Як вбачається з довідки про доходи від 08.04.2014 р. № 68, ОСОБА_3 дійсно працював в ТОВ «Бетон Сервіс» з 15.08.2013 р. по 09.12.2013 р. на посаді формувальника залізобетонних виробів та конструкцій 3-го розряду, за період з жовтня 2013 р. по грудень 2013 р. йому нарахована заробітна плата в сумі 8216,34 грн., а саме, в жовтні в сумі 5180,00 грн., в листопаді - 1900,00 грн. та в грудні - 1138,34 грн.

Доходи чоловіка відповідача з 10.12.2013 р. по лютий 2014 р. не є предметом спору.

Таким чином, відповідачу була призначена допомога на підставі доходів її чоловіка за п'ять місяців, тобто з жовтня 2013 р. по лютий 2014 р. включно, а не за шість місяців.

Відповідач у Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, взагалі не зазначила розміру доходу чоловіка.

З довідки про доходи чоловіка в ТОВ «Бетон Сервіс», яка була надана пізніше, чітко вбачається, що він працював у вересні 2013 р., але відомостей про заробітну плату за цей місяць не зазначено.

Виходячи з викладеного, в суді не знайшов свого підтвердження факт навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, так як в даному випадку має місце подання заявником не усіх необхідних документів, тому органу, який призначає допомогу, необхідно було діяти відповідно до п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМ України від 24.02.2003 р. № 250, тобто повідомити уповноваженого представника сім'ї про необхідність додання відомостей про доходи за вересень 2013 р.

Інших підстав для повернення виплаченої допомоги законодавством не передбачено і стороною позивача на них посилання не було.

Подання відповідачем заяви до Управління СЗН про визнання свого боргу з клопотанням дозволити повертати суму отриманої допомоги впродовж 18 місяців висновків суду не спростовує.

Керуючись ст.ст. 1, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», п.п. 6, 8, 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМ України від 24.02.2003 р. № 250, ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Відмовити в задоволенні позову.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Хмельницької області шляхом подання апеляційної скарги через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Самойлович А.П.