ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"23" липня 2015 р. Справа № 925/713/15
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;
за участю представників сторін:
від позивача - Кузьменко С.М. за довіреністю;
від відповідача - Рябініна М.А., Кардецька О.О. за довіреністю;
від третьої особи (Головне управління Державної казначейської служби України в Черкаській області,) - не з'явився;
від третьої особи (Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації) - не з'явився;
від третьої особи (Міністерство охорони здоров'я України) - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Фарм", м. Київ, до комунального закладу "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради", м. Черкаси,
ІІІ особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
- Головне управління Державної казначейської служби України в Черкаській області,
- Департамент охорони здоров'я Черкаської обласної державної адміністрації
- Міністерство охорони здоров'я України
про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Черкаської області суду від 30.06.2015 позовні вимоги задоволено частково і з відповідача на корить позивача стягнуто 1294801 грн. боргу, 780705 грн. втрат внаслідок інфляції, 57490 грн. 42 коп. 3% річних, 1000 грн. пені та 44715 грн. 77 коп. витрат по сплаті судового збору, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Комунальний заклад "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради" (далі - боржник, лікарня) звернувся до суду із клопотанням, в якому просить відстрочити виконання рішення від 30.06.2015 у справі №925/713/15 до 31.12.2015, але у будь-якому випадку до моменту виділення додаткових коштів на погашення боргу.
Клопотання мотивується тим, що Комунальний заклад «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» є бюджетною установою, яка включена до державного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що підтверджується реєстраційною карткою розпорядника бюджетних коштів від 28.10.2013.
Заявник вважає, що рішення має бути виконано за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на придбання витратних матеріалів та лікарських засобів для інгаляційної анестезії для закладів охорони здоров'я, виділених по КПКВ 2311160 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання витратних матеріалів для закладів охорони здоров'я та лікарських засобів для інгаляційної анестезії» на погашення кредиторської заборгованості у 2014 або 2015 роках.
Заявник стверджує, що не зважаючи на неодноразові звернення Департаменту охорони здоров'я Черкаської облдержадміністрації до Міністерства охорони здоров'я України з проханням ініціювати внесення змін до порядку використання субвенцій у 2014 та 2015 роках, станом на 13.07.2015 не передбачена можливість погашення кредиторської заборгованості, яка виникла в минулих роках та відповідні кошти не виділено.
Головним розпорядником коштів є Міністерство охорони здоров'я України, розпорядниками - Департамент охорони здоров'я Черкаської облдержадміністрації та боржник по бюджетній програмі КПКВ 2311160 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання витратних матеріалів для закладів охорони здоров'я та лікарських засобів для інгаляційної анестезії».
Виділення та обсяг даної субвенції залежить від Кабінету Міністрів України та Міністерства охорони здоров'я України, розподіл - від органів місцевого самоврядування, перерахування - від органів державної казначейської служби, жоден з яких не являється стороною Договору. Таким чином, лікарня є лише кінцевим розпорядником вищевказаної бюджетної субвенції, від волі якого факт надходження субвенції, дата надходження та її обсяг практично не залежать.
З метою недопущення дестабілізації у діяльності лікарні у зв'язку з накладенням арешту на всі рахунки в теперішній і так вкрай скрутний час, що може статися внаслідок прийнятого судового рішення від 30.06.2015 у справі №925/713/15, та відповідно до ч.І ст.121 Господарського процесуального кодексу України, адміністрація лікарні просить відстрочити виконання рішення суду до 31.12.2015 але у будь-якому випадку до моменту виділення додаткових коштів на погашення боргу. Відстрочка виконання рішення від 30.06.2015 у справі №925/713/15 необхідна у зв'язку з наявністю обставини, яка робить його виконання станом на сьогоднішній день неможливим, а саме - відсутністю бюджетних коштів.
Представники боржника в судовому засіданні заявлене клопотання підтримали повністю і просили його задовольнити з мотивів, викладених у клопотанні.
Представник ТОВ «Альянс Фарм» у поданих письмових запереченнях на клопотання про відстрочку виконання рішення суду та у поясненнях, наданих у судовому засіданні, посилається на таке:
Відповідач не долучив до клопотання доказів, які б свідчили про вчинення його службовими особами будь-яких дій направлених на виконання рішення суду.
Відповідач до клопотання не долучив доказів, котрі свідчать про відсутність у нього можливості виконати рішення суду.
Долучена до клопотання копія реєстраційної картки розпорядника бюджетних коштів засвідчує лише те, що Відповідач являється розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, однак не надає йому права не виконувати рішення господарського суду Черкаської області.
Стягувач вважає, що в даному випадку Відповідач повинен діяти згідно нормативних документів, у яких визначений порядок виконання рішення суду, до їх числа відносяться Бюджетний кодекс України, Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників та інші.
Для того, щоб забезпечити виконання рішення суду Відповідачу необхідно виконати дії, які регламентовані згаданими вище нормативними документами, а не звертатись до господарського суду Черкаської області з безпідставним та необґрунтованим клопотання про відстрочку виконання рішення суду до 31 грудня 2015 року, але в будь-якому випадку до моменту виділення додаткових коштів на погашення боргу.
Крім того, посилання Відповідача па те, що Міністерством охорони здоров'я України не передбачена можливість погашення кредиторської заборгованості, яка виникла в минулих роках за рахунок субвенцій у 2014 2015 роках, також є безпідставним.
Згідно ст. 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання організації матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів охорони здоров'я, належить до повноважень відповідних рад, в нашому випадку -це Черкаська обласна рада.
Відповідно до ст. 90 Бюджетного кодексу України - до видатків, що здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів і враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів належать видатки на охорону здоров'я.
Отже, як вважає стягувач, заборгованість перед товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс Фарм» відповідач мас погасити за рахунок коштів, які виділить Черкаська обласна рада з місцевого бюджету, в тому числі за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку.
Враховуючи наведені обставини, стягувач просить суд відмовити у задоволенні клопотання відповідача про відстрочку виконання рішення господарського суду Черкаської області від 30 червня 2015 року у справі № 925/713/15 та негайно видати наказ про його виконання.
Нез'явлення представників третіх осіб не є перешкодою для розгляду клопотання.
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали клопотання та заперечення стягувача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 30.06.2015 позов задоволено частково.
Стягнуто з відповідача на користь позивача 1 294 801 грн. боргу, 780 705 грн. втрат внаслідок інфляції, 57 490 грн. 42 коп. 3% річних, 1000 грн. пені та 44 715 грн. 77 коп. витрат по сплаті судового збору.
13.07.2015 боржник звернувся до суду із клопотанням про відстрочку виконання судового рішення.
За змістом ст.121 ГПК України відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.
Комунальний заклад «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» є бюджетною установою, яка включена до державного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що підтверджується Статутом і реєстраційною карткою розпорядника бюджетних коштів від 28.10.2013 (а.с.144-154; 234).
Той факт, що боржник є бюджетною установою і одержувачем бюджетних коштів, рахунки якого відкриті в органах Держказначейства, сторонами визнається і не оспорюється.
На час прийняття судового рішення (30.06.2015) та на день розгляду клопотання діє Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови КМУ від 30.01.2013 № 45) (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Порядком, зокрема, визначено зміст таких термінів:
Боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.
Стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.
Рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Враховуючи, що Порядком передбачена можливість на проведення Держказначейством платежів за платіжними дорученнями боржника за всіма кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодами тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) та економічної класифікації видатків бюджету, крім захищених видатків, визначених Бюджетним кодексом України, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів заявника щодо реальної загрози дестабілізації у діяльності лікарні, яка є багатопрофільним лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, що забезпечує висококваліфіковану консультативну, спеціалізовану, стаціонарну і планово-косультативну медичну допомогу населенню Черкаської області, на який покладається виконання функцій третинного рівня надання медичної допомоги населенню області.
Суд бере до уваги, що Боржник (відповідач) не розпочав процедуру оскарження судового рішення з метою затягування його виконання, і не заперечуючи наявності власного обов'язку в повному обсязі оплатити поставлений позивачем товар, звернувся до суду в порядку визначеному ст.121 ГПК України.
Представники боржника в судовому засіданні необхідність надання відстрочки пояснили тим, що їм потрібен термін для вирішення питання про виділення коштів Черкаською обласною радою із обласного бюджету для здійснення розрахунків із стягувачем (позивачем).
Згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст.121 ГПК України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки виконання рішення.
Суд враховує матеріальні інтереси сторін, фінансовий стан боржника, фінансування якого залежить від субвенцій з державного та обласного бюджетів. Суд враховує наявність інфляційних процесів у економіці держави -за повідомленням Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у червні 2015 р. порівняно з травнем становив 100,4%; за період січень-червень 2015 р. - 140,7%; за період січень 1998 р.- червень 2015 914,4% (інтернет ресурс: ukurier.gov.ua).
Суд приходить до висновку, що невідкладне виконання судового рішення від 30.06.2015 може призвести до зупинення діяльності лікарні, наслідком чого може бути загроза життю та здоров'ю осіб, яким надається медична допомога та лікування, а також може призвести до банкрутства лікарні.
Із повідомлення, розміщеного на офіційному сайті Черкаської обласної ради (http://www.oblradack.gov.ua/) вбачається, що 28 серпня 2015 р. скликається 42 сесія обласної ради шостого скликання. На розгляд сесії, зокрема, виноситься питання «Про внесення змін до рішення обласної ради від 21.01.2015 № 36-1/VI «Про обласний бюджет на 2015 рік» та «Про хід виконання рішення обласної ради від 19.09.2014 №34-5/VI «Про обласну програму «Надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю на 2014- 2017 роки».
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання про надання відстрочки є обґрунтованим.
В той же час, тривалість строку, на який боржник просить надати відстрочку - до 31.12.2015, суд вважає необґрунтованим, а тому із урахуванням процедури виконання обласного бюджету в цій частині клопотання підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст. 86, ст.121 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання комунального закладу "Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради" - задовольнити частково.
Відстрочити виконання судового рішення від 30 червня 2015 р. у справі №925/713/15 до 01 листопада 2015 р.
Ухвала може бути оскаржена в порядку визначеному ГПК України.
Суддя Єфіменко В.В.