Ухвала суду № 47710617, 28.07.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
826/3587/15
Номер документу
47710617
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3587/15 Головуючий у 1-й інстанції:Кармазін О.А.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бужак Н. П.

Суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря Савін І.В.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта» на постанову Окружного адміністративного суд м. Києва від 21 травня 2015 року у справі за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта» до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

Українське державне підприємство поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта» звернулося до суду з позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.12.2014 року № 0001603903 та № 0001613903.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явилися в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ГУ ДФС у Кіровоградській області проведено фактичну перевірку дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, пункту розповсюдження лотерей ПАТ «Патріот», що розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Гоголя, 72, магазин «Філателія», що належить УДППЗ «Укрпошта» особі Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта».

За результатами перевірки складено акти перевірки від 26.11.2014 року № 32/11/28/22/21560045 та від 02.12.2014 року № 0038/28-10/39-30/21560045, у яких встановлено, що суб'єктом господарювання при продажу товарів (надані послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, на період виходу з ладу РРО (або в разі відключення електроенергії) розрахункові операції проводились з використанням книги ОРО № 1123009672/2 та розрахункових книжок. Після встановлення відремонтованого РРО, відновлення постачання електроенергії, суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункових книжок через РРО не проводились.

Суми розрахунків, під час використання РК, що не проведені через РРО: 03.07.2014 року у сумі 2739,92 грн. (РУ №109208-109219), 25.09.2014 року у сумі 72720,00 грн. (РК №385702); 02.10.2014 року у сумі 40818,80 грн.(РК №385703); 13.10.2014 року у сумі 10000,00 грн.(РК №385704-385706); 20.10.2014 року у сумі 23403,13грн. (РК №385708-385722.385724,385731); 21.10.2014 року у сумі 1015,07 грн, (РК №385734-385749); 22.10.2014 року у сумі 1780,60 грн. (РК №385753-385778); 23.10.2014 року у сумі 1972,01 грн. (РК №385782-385798); 24.10.2014 року у сумі 1787,87грн. (РК №109223-109235); 25.10.2014 року у сумі 668,90 грн. (РК № 109239-109245): 26.10.2014 року у сумі 547,45грн. (РК №109249-109254): 27.10.2014 року у сумі 1342,65грн. (РК №109257-109278).

Також перевіркою встановлено не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, різниця склала 0,51 гривень.

Зокрема, в актах перевірки встановлено, що приймання ставок (продаж лотерейних білетів) та виплата призів (виграшів) здійснювалась без використання належним чином зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій, при цьому згідно листа Державної казначейської служби України від 20.10.2014 № 16-05/1646-22056 проведення розіграшів лотерей (миттєвих), що здійснювались в пункті розповсюдження лотерей ПАТ «Патріот» не контролюються системою прийняття ставок в режимі реального часу.

Згідно наданих до перевірки касових звітів та касових довідок, за період з 01.11.2014 по 18.11.2014 без використання РРО проведено розрахункових операцій на загальну суму 1 399,00 грн., у тому числі продаж лотерей на суму 926,00 грн., виплата виграшів на суму 473,00 грн.

Враховуючи наведене, в актах перевірки зроблено висновок про порушення позивачем п. 1, п. 13 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 1, п. 2 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі висновків актів перевірки та встановлених порушень податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 15.12.2014 року № 0001603903, відповідно до якого на підставі п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 489 404,40 грн. та № 0001613903, відповідно до якого на підставі п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 6 995 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам що склалися між сторонами, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Як зазначено у п.4 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

В ході розгляду справи в суді апеляційної інстанції представник апелянта зазначив, що продаж державної лотереї ПАТ "Патріот" не проводився через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зазначену обставину підтвердив і представник податкового органу.

Крім того, відповідно до листа Державної казначейської служби від 02.10.2014 року № 16-05/1646-22056, моніторинг проведення розіграшів державних лотерей здійснюється Казначейством України щоденно засобами контролю операторів, що передбачає можливість зняття інформації про прийняття сплати участі у лотереї в режимі реального часу по підприємству «Українська Національна лотерея» та ТОВ «М.С.Л.» Згідно додатку до даного листа - інформації щодо здійснення контролю Казначейством України за проведенням розіграшів державних лотерей станом на 01.10.2014 року, зазначені найменування державних лотерей, проте до зазначеного переліку контрольованих Казначейством лотереї ПАТ «Партіот» не входять.

Таким чином у даному випадку на позивача п.4 ст. 9 Закону щодо незастосування РРО під час продажу лотерей не розповсюджується, а тому під час реалізації білетів державних лотерей ПАТ «Патріот» позивач повинен був використовувати РРО.

Як встановлено в ході перевірки позивача, згідно поданих до перевірки касових звітів та касових довідок за період з 01.11.2014 року про 18.11.2014 року без використання РРО було проведено розрахункових операцій на суму 1 399 грн, у т.ч. продаж лотерей на суму 926 грн, виплата виграшів на суму 473 грн.

Проведення розрахункових операцій здійснювалось позивачем не через РРО.

Відповідно до п.1,2 ст.3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Таким чином, в ході перевірки було встановлено факт не проведення позивачем розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи та невидача розрахункових документів, що підтверджують виконання даних розрахункових операцій.

Щодо податкового повідомлення-рішення від 15.12.2014 року №0001603903 відповідно до якого на позивача накладено штрафні санкції у розмірі 489 404,40 грн.

Так, під час перевірки податковим органом пункту розповсюдження лотереї ПАТ "Патріот", магазин «Філателія», що належить УДППЗ «Укрпошта» встановлено не забезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, а саме в одній із кас, що знаходились в магазині «Філателія», сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій. Різниця цих сум становить 0,51 грн (сума готівки коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій за розрахунковими операціями становила 674,86 грн, на місці проведення розрахунків - 675,37 грн.

Крім того, в ході перевірки встановлено, що позивач при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на період виходу з ладу РРО або ж відключення електроенергії проводив розрахункові операції із застосуванням книги ОРО № 1123009672/2 та розрахункових книжок.

Після ремонту РРО, відновлення електропостачання, суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункових книжок через РРО не проводились.

Також встановлено, що під час виходу з ладу РРО, позивач повинен був внести відповідні записи до книги обліку розрахункових операцій. Як вбачається із Книги ОРО в останній записи щодо виконання робіт з ремонту відсутні.

Також не надано позивачем квитанції від сервісного центру в якій зазначаються характер несправностей відповідно до Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого постановою КМ України від 12 травня 2004 року №601.

Відповідно до п.6 розділу 4 Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року № 417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1618/24150 від 19 вересня 2013 року, використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає:

-наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО;

-підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО;

-щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо;

-у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій;

-ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

Згідно з п.9розділу 4 зазначеного Порядку у розділі 3 книги ОРО, зареєстрованої на РРО, обліковуються розрахункові квитанції, використані під час відключення електроенергії або в період ремонту РРО. Графи 1-5 заповнюються до початку використання розрахункової книжки, графи 6-8 - до початку реєстрації розрахункових операцій за допомогою РРО після відновлення постачання електроенергії чи встановлення РРО після ремонту.

Відповідно до п.1, п.13 ст. 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995, № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня:

Відповідно до п.1 ст. 17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995, №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведения розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:

вчинене вперше - 1 гривня;

вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);

за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);

Перевіркою встановлено, що УДППЗ «Укрпошта», (код ЄДРПОУ 21560045) порушено п.1, п.13 ст. 3, п.1 ст. 17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995, № 265/95-ВР.

Оскільки, позивачем після встановлення відремонтованого РРО не проведено через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, відповідачем було правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 489 404,4 грн, у т.ч.; за вчинене вперше правопорушення: 1 грн - за невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій; за не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи вперше 03.07.2014 року на суму 2 739,92 грн; вчинене вдруге 100% вартості проданих з порушенням товарів 25.09.2014 року на суму 72 720 грн - 72 720 грн; за кожне наступне вчинене порушення у п»ятикратному розмірі вартості проданих з порушенням товарів (послуг) 83 336,48 грн х 5 = 416 682,40 грн.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що в ході розгляду справи підтверджено факт встановлення податковим органом порушення позивачем вимоги Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а тому податкові повідомлення-рішення прийняті за наслідками перевірки податкові повідомлення-рішення від 15.12.2014 року №0001603903 та №0001613903 є правомірними і підстав для їх скасування не має.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.

Викладені в апеляційній скарзі апелянтом доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ст. 198,200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160,197,198,200,205,206,212,254 КАС України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» в особі Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

судді: Костюк Л.О

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 29 липня 2015 року.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.