Ухвала суду № 47710579, 28.07.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
826/3810/15
Номер документу
47710579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3810/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

28 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Рябого Дмитра Сергійовича, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, за участю третьої особи без самостійних вимог - ОСОБА_5 про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язати вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Рябого Дмитра Сергійовича, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Рябого Дмитра Сергійовича № 11721195 від 18.03.2014 р. та № 11448662 від 06.03.2014 р., зобов'язати Реєстраційну службу Головного управління юстиції у м. Києві внести до державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_5 права власності на квартиру АДРЕСА_1, -

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 червня 2015 року в задоволені позову відмовлено.

На вказану постанову ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, представником ОСОБА_6 була подана заява до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.03.2014 р., щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_5 квартири АДРЕСА_1.

До поданої заяви було додано:

- технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1, виданого Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» 19.12.2012 р.;

- список інвесторів, виданий 04.03.2014 р..

- договір купівлі-продажу, майнових прав, серія та номер: 41/29А, виданий 15.08.2012р.;

- акт приймання-передачі нерухомого майна, виданий 25.02.2014 р.;

- квитанція, серія та номер 41, виданий 25.02.2014 р.;

- довідка, видана 25.02.2014 р.;

- копія договору оренди земельної ділянки, серія та номер 1083, виданий 10.11.2003р.;

- копія додаткової угоди, серія та номер 04, видана 05.10.2007 р.;

- копія додаткової угоди, серія та номер 03, видана 27.11.2006 р.;

- копія додаткової угоди, серія та номер 02, видана 27.11.2006 р.;

- копія додаткової угоди, серія та номер 01, видана 23.11.2006 р.;

- копія угоди про поновлення та про внесення змін та доповнень видана 17.01.2011р.;

- копія розрахунку, серія та номер Ю-30859, виданий 23.12.2010 р.;

- копія витягу з технічної документації, серія та номер 349, виданий 23.12.2010 р.;

- копія довіреності, видана 11.02.2013;

- копія посвідки на постійне проживання, серія та номер КИ013790/01-287, видана 13.06.2008.

За результатами розгляду заяви та доданих до них документів 06.03.2014 р. державним реєстратором було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №11448662.

Представником ОСОБА_6 була подана заява до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.03.2014 р., щодо виправлення описки в імені власника, замість ОСОБА_5 слід зазначити ОСОБА_5.

До поданої заяви було додано:

- свідоцтво про право власності, серія та номер: НОМЕР_1, видане 06.03.2014;

- технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_1, виданого Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» 19.12.2012;

витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Серія та номер 18689240, виданий 06.03.2014.

За результатами розгляду заяви та доданих до них документів 18.03.2014 р. державним реєстратором було прийнято рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №11721195.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до абз. 2 ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Підстави для державної реєстрації прав та їх обтяжень визначені ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, визначає Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868.

Відповідно до пункту 37 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 - документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, зокрема є укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат.

Пунктами 1-2 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Крім того, відповідно до п. 38 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації речових прав заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає копію документа, що посвідчує його особу (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).

Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).

Пунктом 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що до повноважень органу державної реєстрації прав належить проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

4) внесення записів до Державного реєстру прав;

5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Пунктом 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено, що для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін`юст.

Пунктом 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зазначено, що заявник під час подання заяви особисто пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу.

Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи яка мешкає в Україні, національний. Дипломатичний чи службовий паспорт іноземця, або документ, що його заміняє.

У разі подання заяви уповноваженою особою органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзацах другому - четвертому цього пункту, пред'являється документ, що підтверджує його повноваження.

Відповідно до ч. 4. ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» зазначено, за проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, внесення змін до записів Державного реєстру прав та надання інформації з Державного реєстру прав справляється адміністративний збір.

Пунктом 13 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень зазначено, що заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Як вбачається з матеріалів справи, представником третьої особи ОСОБА_6 була подана заява до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 04.03.2014 р., щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_5 квартири АДРЕСА_1 разом з платіжними дорученнями від 12.02.2014 р. №997 та № 1048, які підтверджують факт оплати державного мита.

Законом не встановлено вимог щодо того, що сплачувати мито повинен саме власник об'єкта нерухомого майна, щодо якого здійснюється державна реєстрація права власності. Державний реєстратор перевіряє лише факт оплати державного мита, а не правильності оформлення платіжного доручення.

Щодо доводів позивача, що за внесення змін до Державного реєстру речових прав відсутні документи на підтвердження передбачених чинним законодавством платежів, то слід зазначити наступне, що плата за внесення змін не здійснюється у разі помилки, з вини державного реєстратора, а оскільки державний реєстратор вніс відомості до Державного реєстру речових прав з технічною помилкою, а саме ім'я заявника «ОСОБА_5» замість вірного «ОСОБА_5», то плата у даному випадку не справляється.

Посилання позивача на ту обставину, що дія паспорта ОСОБА_5 закінчилась 22.05.2012 р. та він втратив чинність як належний документ, а тому довіреність, що видана 11.02.2014 р. не може вважатися належним документом на підтвердження повноважень ОСОБА_5, є безпідставною та необґрунтованою, оскільки в якості документа, що посвідчує особу заявника - ОСОБА_5 було подано тимчасову посвідку на постійне проживання від 13.06.2008 р. серія НОМЕР_2, в якій зазначено, що вона дія безстроково. У заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень а графі «документ, що посвідчує особу» зазначено саме посвідку на постійне проживання від 13.03.2008 р. серія НОМЕР_2.

Довіреність від 11.02.2014 р. належним чином посвідчена приватним нотаріусом і є належним документом, що підтверджує повноваження представника ОСОБА_5.

На твердження позивача, що поштові адреси присвоюються на підставі розпорядження районної у м. Києві державної адміністрації або наказу Департаменту містобудування та архітектури відповідно до п. 4.1 Положення про реєстр адрес у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 р. № 337/9394, то слід зазначити, що лист датований 2008 роком, коли ще не було вимог щодо форми документу про присвоєння поштової адреси.

Крім того, посилання позивача, на ту обставину, що технічний паспорт не відповідає вимогам то слід зазначити, що технічний паспорт виготовлений Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна» 19.12.2012 р., підписаний виконавцем Штепою Л.Т. та скріплений печаткою БТІ.

Отже, реєстратор приймаючи рішення про реєстрацію прав власності за ОСОБА_5 квартири АДРЕСА_1, діяв в межах наданих йому повноважень, та на підставі поданих представником ОСОБА_6 документів, які зобов'язують відповідача здійснити оскаржувані дії.

За таких обставин не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві внести до державного реєстру прав запис про скасування державної реєстрації за ОСОБА_5 права власності на квартиру АДРЕСА_1, оскільки є похідними від вищевказаної вимоги та враховуючи, що судом не встановлено неправомірності дій з боку Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Рябого Дмитра Сергійовича, дані вимоги також не підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо відмови в задоволені позовних вимог, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_3 необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 травня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Повний текс ухвали складено 29.07.2015 року

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.