ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
28 липня 2015 рокусправа № 804/4334/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.
суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.
за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Приватного підприємства "Нафтатранссервіс"
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року у справі
за позовом Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач Приватне підприємство "Нафтатранссервіс" (далі ПП "Нафтатранссервіс") звернувся до суду з позовом до відповідача Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - Криворізької ЦМДПІ ), в якому просить визнати протиправними дії Криворізької ЦМДПІ щодо проведення документальної невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при формуванні розміру орендної плати за користування земельними ділянками; скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року щодо збільшення позивачу суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 519 148,48грн., з яких за основним платежем в сумі 430 751,52 грн.,за штрафними (фінансовими ) санкціями в сумі 88 396,96грн. , стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2013 року в задоволенні адміністративного позову про скасування податкового повідомлення-рішення Криворізької ЦМДПІ № 0000121503 від 01.03.2013 року відмовлено, в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення документальної невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при формуванні розміру орендної плати за користування земельними ділянками позовна заява залишена без розгляду.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем ПП "Нафтатранссервіс" подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Із матеріалів справи вбачається, та не заперечується сторонами, що ПП "Нафтатранссервіс" знаходиться на обліку у відповідача Криворізької ЦМДПІ.
Позивач уклав з Криворізькою міською радою договори оренди земельних ділянок з умовами оплати згідно договорів, а саме: договір оренди від 06.05.2008 року земельної ділянки, площею 2130 кв.м за адресою Дніпропетровська обл. м. Кривий Ріг вул. Марійська,1а (для розміщення автозаправної станції), зареєстрований 8.05.2008 року, з терміном дії 3 роки до 8.05.2011 року, та договір від 12.07.2011 року, зареєстрований 28.09.2011 року з терміном дії 3 роки до 28.09.2014 року;
договір оренди від 13.10.2010 року земельної ділянки, площею 14 272 кв.м за адресою Дніпропетровська обл. м. Кривий Ріг вул. Уборевича,48а (для розташування виробничої бази ), зареєстрований 28.09.2011 року, з терміном дії 5 років до 28.09.2016 року.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем самостійно задекларовано суму грошового зобов'язання по орендній платі за зазначені земельні ділянки за період з червня по грудень 2010 року, за 2011 - 2012 роки згідно довідки про нормативну грошову оцінку №420 від 14.06.2010 року земельної ділянки, площею 14 272 кв.м, в розмірі 7 957 353,60 грн., та довідки про нормативну грошову оцінку №1033-р2 від 25.06.2011 року земельної ділянки, площею 2130 кв.м, в розмірі 2 267 491,50 грн., складених на підставі рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу» (базова вартість 1 кв.м земель міста 150 грн./кв.м), ним подані до податкового органу податкові декларації з плати за землю з зазначенням суми орендної плати
за 2010 рік в сумі 200 501,74 грн., платіж за 1 місяць в сумі 16 708,48 грн.
за 2011 рік в сумі 200 501,74 грн., платіж за 1 місяць в сумі 16 708,48 грн. , за вересень в сумі 17 593,75 грн., за жовтень - грудень в сумі 25 562,11 грн.
за 2012 рік в сумі 306 745,32 грн., платіж за 1 місяць в сумі 25 562,11 грн.
У зв'язку з визнанням в судовому порядку з 1.11.2011 року нечинним рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року щодо нормативної грошової оцінки земель міста, позивачем до податкового органу 10.09.2012 року надані уточнюючі податкові декларації по орендній платі за землю за період з червня по грудень 2010 року, 2011 рік, з січня по липень 2012 року, в яких зменшено розмір орендної плати з урахуванням положень ст.7 Закону «Про плату за землю», який діяв до 1.01.2011 року, ст.21 Закону України «Про оренду землі» та п.275.1 ст.275 ПК України щодо розрахунку ставок земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, а саме: з 1.06.2010 року плата за рік в сумі 47 448 грн., за 1 міс в сумі 6 778,28 грн.
за 2011 рік плата за рік в сумі 118 094,40 грн., за 1 міс. в сумі 8 563,2 грн., з 1.09.2011 року в сумі 9 841,20 грн.
за 2012 рік плата за рік в сумі 128 427,66 грн., за 1 міс. в сумі 10 702,31 грн.
Відповідачем Криворізькою ЦМДПІ з 5.11.2012 року по 8.11.2012 року проведено невиїзну документальну перевірку ПП "Нафтатранссервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства України по платі за землю за період з червня 2010 року по вересень 2012 року, за результатами якої складено акт №3584/344/1503/30442560 від 08.11.2012 року.
Відповідно до викладених в акті перевірки висновків, позивач порушив пп.271.1.1. п. 271.1. ст.271, п.288.4. ст.288, п.289.1. ст.289 ПК України, в результаті чого встановлено заниження ПП "Нафтатранссервіс" орендної плати за земельні ділянки на загальну суму 430 751,52 грн., із яких за 2010 рік в сумі 131 239, 38 грн.; за 2011 рік в сумі 165 773, 92 грн.; за період з січня по вересень 2012 року в сумі 133 738, 22 грн. ; при цьому для обчислення суми орендної плати відповідачем використана довідка №4097/7 від 21.09.2012 року від 21.09.2012 року про нормативну грошову оцінку земельних ділянок позивача згідно рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року.
В акті перевірки порушення законодавства обґрунтовані тим, що ПП "Нафтатранссервіс" в уточнюючих розрахунках неправомірно зменшено розмір орендної плати за землю під час дії грошової оцінки землі, затвердженої рішенням Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року.
На підставі акту перевірки відповідач прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб за основним платежем в сумі 430 751,52 грн., за штрафними (фінансовими ) санкціями в сумі 88 396,96грн.
Дії Криворізької ЦМДПІ щодо проведення документальної невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства при формуванні розміру орендної плати за користування земельними ділянками,та податкове повідомлення - рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року оскаржені позивачем в судовому порядку.
Відповідно до пп. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 ПК України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у пп. 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
За приписами пп.271.1.1. п. 271.1. ст. 271 ПК України базою оподаткування податком з плати за землю є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно положень пп. 288.1-288.4 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни; платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав до податкового органу уточнюючі податкові декларації з плати за землю, в яких зменшив суму податкових зобов'язань з орендної плати за землю за 2010 - 2012 роки в зв'язку із визнанням в судовому порядку нечинним рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року, яким затверджена грошова оцінка земельних ділянок міста.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позову в частині скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року, суд першої інстанції виходив із ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 року по справі № 2а-423/10/0408, якою роз'яснено, що дія рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 3884 від 14.05.2010 року може бути припинена тільки на бюджетний період 2014 р., внаслідок чого, за висновком суду першої інстанції, у позивача відсутні підстави для зменшення податкових зобов'язань з плати за землю за період 2010 - 2012 роки.
Із матеріалів справи вбачається, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 року по справі № 2а-423/10/0408, скасована постанова Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від 20.08.2010 року про відмову в задоволенні позовних вимог щодо визнання нечинним рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 3884 від 14.05.2010 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу", зазначене рішення судом апеляційної інстанції визнано нечинним.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2014 року роз'яснено постанову апеляційної інстанції від 01.11.2011 року по справі № 2а-423/10/0408, в якій зазначено, що ця постанова набрала законної сили з моменту проголошення 1.11.2011 року; рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області №2494 від 22.12.2004 року про визначення попередньої грошової оцінки земель м. Кривого Рогу поновило свою дію 1.11.2011 року та діяло до 26.02.2013 року, рішення Криворізької міської ради Дніпропетровської області № 3884 від 14.05.2010 року поновило свою дію з 26.02.2013 року та діяло по 1.01.2014 року; зміна умов договору оренди землі має здійснюватись виключно за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди - вирішуватися судом.
Викладене свідчить, що позивач мав право зменшити суму податкових зобов'язань з орендної плати за землю з 1.11.2011 року шляхом подачі до податкового органу уточнюючих податкових декларацій в зв'язку із визнанням з зазначеної дати нечинним рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 року, яким затверджена грошова оцінка земельних ділянок міста.
Згідно наданих суду апеляційної інстанції платіжних доручень, позивач не скористався правом зменшити суму податкових зобов'язань з орендної плати за землю за спірний період часу, фактично оплатив орендну плату за первісними податковими деклараціями з плати за землю за орендовані земельні ділянки за червень - грудень 2010 року в сумі 116 959,36 грн., за 2011 рік в сумі 244 656,4 грн., за січень - серпень 2012 року в сумі 178 934,77 грн., що свідчить про належне виконання підприємством грошових зобов'язань за платежем орендна плата за землю за вищезазначений період часу, заборгованість по зазначеному платежу згідно актів звірки підприємства з податковим органом станом на час розгляду справи апеляційним судом у позивача відсутня.
Приймаючи до уваги викладене, враховуючи , що відповідно до приписів ч.2 ст.71 КАС України відповідачем не доведено правомірність своїх дій та їх відповідність нормам діючого законодавства України, суд апеляційної інстанції вважає позовні вимоги позивача в частині скасування оскаржуваного повідомлення-рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року про збільшення ПП "Нафтатранссервіс" грошових зобов'язань за платежем орендна плата з юридичних осіб за основним платежем, та штрафними (фінансовими ) санкціями в загальній сумі 519 148, 48 грн. обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Посилання позивача на відсутність підстав та повноважень для проведення податковим органом перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства при формуванні розміру орендної плати за користування земельними ділянками спростовуються наступним.
До матеріалів справи долучена постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2012 року по справі №2а/0470/13819/12, яка залишена без змін 23.10.2013 року ухвалою апеляційної інстанції , згідно якої в задоволенні позову ПП "Нафтатранссервіс" до Криворізької ЦМДПІ щодо оскарження винесеного відповідачем наказу № 1063 від 25.10.2012 року про проведення документальної невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства України за поданими уточнюючими податковими деклараціями з плати за землю за період 2010-2012 роки відмовлено з підстав наявності у податкового органу повноважень щодо проведення такої перевірки з метою здійснення контролю за правильністю справляння вказаного виду податку.
Викладене свідчить, що податковим органом правомірно в межах наданих чинним законодавством повноважень здійснена перевірка позивача з питань дотримання підприємством вимог податкового законодавства України за поданими уточнюючими податковими деклараціями з плати за землю, внаслідок чого підстави для задоволення позову в цій частині відсутні.
Згідно до ст.94 КАС України на користь позивача з Державного бюджету України підлягають стягненню понесені ним документально підтверджені судові витрати в сумі 3 441 грн.
Оскільки судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, це є підставою для скасування судового рішення та прийняття нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ч.1 п.3 ст.198, ст.202, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" - задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 травня 2013 року - скасувати, та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Приватного підприємства "Нафтатранссервіс" - задовольнити частково.
Прийняте Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби податкове повідомлення-рішення № 0000121503 від 01.03.2013 року - скасувати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Нафтатранс сервіс" судові витрати в сумі 3 441 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Т.С. Прокопчук
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова