копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7577/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Юніон Трейд" до Державної податкової інспекції в м. Суми про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Юніон Трейд» (далі по тексту позивач, ТОВ «Юніон Трейд»), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту відповідач, ДПІ в м. Суми) про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0007541502/64679 від 18 серпня 2011 року, яким ТОВ «Юніон Трейд» збільшено грошове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 29061,15 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення став акт про результати документальної невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Юніон Трейд» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011 року, в якому вказано, що ТОВ «Юніон Трейд» в періоді, що перевірявся, допущено порушення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 23060,98 грн. Тобто особа, яка проводила перевірку, вважає, що орендна плата за землю є податковим зобовязанням та проводить її донарахування без урахування умов договору, які визначають розмір орендної плати.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір. Проте орендна плата за землю не є ні податком, перелік яких визначений у ст. 9 Податкового кодексу України, ні збором, перелік яких наведено в ст. 10 Податкового кодексу України, оскільки не підпадає під визначення податку та збору, наведене в ст. 6 Податкового кодексу України, а за таких обставин немає підстав здійснювати донарахування податкового зобовязання по орендній платі.
У свою чергу, виконуючи умови договору, ТОВ «Юніон Трейд» систематично сплачує орендну плату, визначену договорами оренди земельних ділянок.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру. При цьому відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Таким чином, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Так, у разі незгоди з розміром орендної плати, визначеному в договорі оренди, власник земельної ділянки має право вирішити це питання шляхом внесення відповідних змін до договору, а в разі незгоди орендаря на такі зміни, спір може бути вирішено в судовому порядку. ТОВ «Юніон Трейд» на момент проведення перевірки не отримував жодної пропозиції від орендодавця щодо зміни орендної плати.
У звязку з цим за результатами документальної невиїзної перевірки ДПІ в м. Суми ТОВ «Юніон Трейд» було безпідставно збільшено грошове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 29061,25 грн, та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн. Крім того, сума донарахування, яка зазначена в акті 23060,98 грн не співпадає з сумою, яка зазначена в податковому повідомленні-рішенні 29061,15 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, ДПІ в м. Суми неодноразово повідомляла позивача про необхідність приведення умов договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства та внести до них відповідні зміни в частині визначення розміру орендної плати за землю. Просив у задоволенні позову позивачу відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив суд у його задоволенні позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 25.07.2011 р. посадовою особою ДПІ в м. Суми проведена документальна невиїзна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Юніон Трейд» з питання дотримання субєктом господарювання вимог податкового законодавства, а саме повноти та правильності обчислення податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року, якою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року на суму 23060,98 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 25.07.2011 р. № 5613/152/23296730 (а.с. 8-11).
За наслідками проведеної перевірки на підставі Акту від 25.07.2011 р. № 5613/152/23296730 ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення від 12.08.2011 р. № 0007541502/64679, яким ТОВ «Юніон Трейд» збільшено грошове зобовязання за платежем орендна з юридичних осіб в сумі 29061,15 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн (а.с. 15).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у повній відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України (далі по тексту ПКУ). Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПКУ.
Відповідно до статті 6, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 36.3 статті 36 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.
Податковим кодексом України встановлено загальнодержавні та місцеві податки і збори. Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно зі ст. 9 ПКУ плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно ОСОБА_1 України.
До повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету субєктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме трикратного розміру земельного податку.
Отже, податкове зобовязання за платежем орендна плата з юридичних осіб за січень-травень 2011 року в сумі 29061,15 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн, визначене в податковому повідомленні-рішенні від 12 серпня 2011 року № 0007541502/64679, відповідає нормам чинного законодавства.
Що стосується посилань позивача на невідповідність донарахованої суми податкового зобовязання 23060,98 грн, яка зазначена у висновку Акта перевірки, сумі 29061,15 грн зазначеній у податковому повідомленні-рішенні, суд зазначає, що відповідно до розрахунку податкового зобовязання по орендній платі за січень-травень 2011 року по ТОВ «Юніон Трейд» (а.с. 36-37) вірною є донарахована сума податку 29061,15 грн, яка зазначена в податковому повідомленні-рішенні від 12.08.2011 р. № 0007541502/64679, про що також зазначив у судовому засіданні представник відповідача.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, є безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено площа земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, ТОВ «Юніон Трейд» повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги ТОВ «Юніон Трейд» необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Юніон Трейд" до Державної податкової інспекції в м. Суми про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 02 грудня 2011 року.