копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2011 р. Справа № 2a-1870/5102/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Керамейя» (далі по тексту позивач, ТОВ «Керамейя»), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту відповідач, ДПІ в м. Суми) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми від 29 червня 2011 року № 0000622314/0/51856, яким ТОВ «Керамейя» збільшено грошове зобовязання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності в сумі 296170,06 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення став акт про результати планової виїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Керамейя» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 31.03.2011, в якому вказано, що ТОВ «Керамейя» в періоді, що перевірявся, допущено порушення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 296170,06 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ТОВ «Керамейя» та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Прикордонна, 47. Відповідно до умов договору розмір орендної плати на рік становить 1 % від нормативної грошової оцінки землі. З урахуванням індексації за 2010 рік ця сума становить 592230,06 грн.
Перевіркою повноти визначення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановленої заниження в сумі 296170,06 грн, у. ч. за січень 2011 року в сумі 98723,38 грн, за лютий 2011 року в сумі 98723,34 грн, за березень 2011 року в сумі 98723,34 грн.
Згідно зі ст.ст. 1, 15 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру. При цьому відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Таким чином, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже ТОВ «Керамейя» зобовязане сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою у визначеному договором розмірі, а саме в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки землі.
Водночас, закріплення в Податковому кодексі України мінімального значення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності означає, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованою законодавством ціною. Поряд із цим ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обовязок орендаря автоматично перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати.
Також позивач зазначає, що застосування з 01 січня 2011 року норм Податкового кодексу України щодо зміни податків, зокрема, у даному випадку щодо збільшення розміру орендної плати за земельну ділянку, не узгоджено із загальними принципами оподаткування, які були визначені Законом України «Про систему оподаткування», який діяв на час прийняття Податкового кодексу України, а також з вимогами ст. 27 Бюджетного кодексу України щодо строків оприлюднення законів України, які впливають на дохідну та видаткову частини бюджету.
Таким чином, як умовами укладеного договору, так і приписами закону не передбачено такої підстави зміни для зміни розміру орендної плати.
У звязку з цим за результатами документальної невиїзної перевірки ДПІ в м. Суми ТОВ «Керамейя» було безпідставно збільшено грошове зобовязання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форми власності в сумі 296170,06 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Просив у задоволенні позову позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між ТОВ «Керамейя» та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Прикордонна, 47, площею 256602 га та терміном до 27.06.2012 року (а.с. 18-22).
15.06.2011 р. посадовими особами ДПІ в м. Суми проведена планова виїзна документальна перевірка товариства з обмеженою відповідальністю «Керамейя» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010 по 31.03.2011, якою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-березень 2011 року на суму 296170,06 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 15.06.2011 р. № 4259/2314/34327895/48 (а.с. 10-16).
За наслідками проведеної перевірки на підставі Акту від 15.06.2011 р. № 4259/2314/34327895/48 ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення від 29.06.2011 р. № 0000622314/0/51856, яким ТОВ «Керамейя» збільшено грошове зобовязання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності в сумі 296170,06 грн (а.с. 17).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у повній відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України (далі по тексту ПКУ). Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288.
Відповідно до статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 36.3 статті 36 Податкового кодексу України податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.
Податковим кодексом України встановлено загальнодержавні та місцеві податки і збори. Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно зі ст. 9 ПКУ плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно ОСОБА_1 України.
До повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету субєктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме трикратного розміру земельного податку.
Отже, податкове зобовязання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності за січень-березень 2011 року в сумі 269170,06 грн, визначене в податковому повідомленні-рішенні від 29 червня 2011 р. № 0000622314/0/51856, відповідає нормам чинного законодавства.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги ТОВ «Керамейя» необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Керамейя" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови виготовлено "23" вересня 2011 року.