ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" серпня 2010 р. Справа № 2a-1528/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорук О.Б.
при секретарі Пікович Л.Р.
за участю: прокурор - не з"явився, представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Долинської оДПІ - ОСОБА_2Й, представника Головного управління Державного казначейства у Івано-Франківській області - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс-Захід", вул. Обліски, 139, м. Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77503
до відповідача: Долинської об"єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області, вул. Грушевського,16, м.Долина, Долинський район, Івано-Франківська область, 77500
про стягнення бюджетного відрахування в сумі 315367,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Транс-Захід" звернулося в суд із адміністративним позовом до Долинської обєднаної державної податкової інспекції в області, відділення Державного казначейства України в Долинському районі в Івано-Франківській області про зобовязання вчинення дій, стягнення коштів.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2010 року замінено відповідача - відділення Державного казначейства України в Долинському районі в Івано-Франківській області на належного відповідача Головне управління Державного казначейства в Івано-Франківській області.
24.06.2010 року позивачем подано до суду заяву про зміну позовних вимог.
Позивач просить позов задовольнити повністю з врахуванням заяви про зміну позовних вимог, а саме:
зобовязати Долинську обєднану податкову інспекцію в Івано-Франківській області надати Головному управлінню Державного казначейства України в Івано-Франківській області висновок про бюджетне відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю Транс-Захід в сумі 315 367,00 грн. та стягнути з Державного бюджету України на його користь суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 315 367,00 грн., оскільки на момент судового розгляду вказана сума не відшкодована.
Прокурор в судове засідання, яке відбулось 05 серпня 2010 року, не зявився, хоча про дату, час та місце повідомлений належним чином.
Представники позивача в судовому засіданні предявлений позов підтримали в повному обсязі, з врахуванням заяви про зміну позовних вимог від 24.06.2010року та пояснили, що 19.10.2009 р., 19.11.2009 р., 21.12.2009 р., 21.01.2010 р. ТзОВ "Транс-Захід" подано податковому органу податкові декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ) за вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року. У вказаних податкових деклараціях згідно рядка 25 та згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування сума ПДВ належна до повернення з держбюджету за вересень 2009 року становила 46 640,00 грн., за жовтень 2009 року 97 754,00 грн., за листопад 2009 року 73 469,00 грн., за грудень 2009 року 97 504,00 грн. Довідками Долинської обєднаної державної податкової інспекції від 09 грудня 2009 року № 237/23-020/30906034, від 25 грудня 2009 року № 248/23-020/30906034, від 10 лютого 2010 року № 14/23-020/30906034, від 12 березня 2010 року № 39/23-020/30906034 перевіркою достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню за вересень, жовтень, листопад, грудень 2009 року відповідно порушень не встановлено. Відображене позивачем у деклараціях за вказаний податковий період суми бюджетного відшкодування Долинською оДПІ підтверджено.
Однак, відділенням Державного казначейства України в Долинському районі в Івано-Франківській області в порушення вимоги пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та підпункту 1-4 спільного наказу Державної податкової адміністрації України та Головного управління Державного казначейства України «Про затвердження Порядку відшкодування податку на додану вартість» за №209/72 від 02.07.1997 року, не здійснено бюджетне відшкодування податку на додану вартість за період з вересня по грудень 2009 року в загальній сумі 315 367,00 грн.
Представник Долинської обєднаної податкової інспекції в області щодо задоволення позовних вимог заперечив посилаючись на вимоги пп. 4.3 4.5 Наказу ДПА України від 18.08.2005 р. № 350 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, яким передбачено проведення зустрічних перевірок контрагентів платника податку по ланцюгу постачання до виробника (імпортера товарів, робіт, послуг). Представник відповідача також пояснили, що бюджетне відшкодування не проведено, оскільки на виконання вимог вищевказаного Наказу ДПА Долинською обєднаною податковою інспекцією в області надіслано запити щодо проведення зустрічних перевірок органам державної податкової служби за місцезнаходженням підприємств-постачальників. Заперечили факт виникнення у позивача права на податковий кредит за оплату у вартості товарів (робіт, послуг) поставлених (наданих) контрагентами позивача: ПП Авантіс, ТзОВ Рогатиннафтопродукт, ВКП Українська нафтогазова компанія, ПП Будспоживпереробка, ТОВ ВТФ Авіас, ТОВ Тракмаркет, ТОВ Терней, ТОВ ТД Контініум-Галичина, ТзОВ Контініум-Укрнафто-Ресурс, ТОВ Торговий дім Рогатинська нафтобаза, ТзОВ ДніпроНафтоРесурс, ВАТ КонцернГалнафтогаз, ВАТ Закарпатнафтопродукт-Мукачево, ТОВ Юком, ТзОВ Торговий дім Укрнафтопродукт, ПП Нафтогазбуд-Центр за вказані періоди, у звязку із тим, що органами державної податкової служби не завершена зустрічна перевірка вказаних контрагентів. Просили в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області щодо задоволення позову заперечив, мотивуючи тим, що Головним управлінням Державного казначейства України в Івано-Франківській області не отримано висновків органів державної податкової служби України. Просить в задоволенні вказаних позовних вимог відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 28.04.2006 р. № 1 108 120 0000 000504 ТзОВ Транс-Захід є юридичною особою, яка згідно із свідоцтвом № 100156132, виданим 26.12.2008 р. Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в області, являється платником податку на додану вартість.
19.10.2009 року позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 року, розрахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2009 року, згідно яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість складає 46 640,00 грн., тоді ж позивачем подану заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, якою ним прийнято рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування в зазначеному розмірі 46 640,00 грн. (т. 2 а.с. 8-14).
Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в області на підставі статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за вересень 2009 року, за результатами якої складена довідка за № 237/23-020/30906034 від 9 грудня 2009 року та підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за вересень 2009 року в заявленій сумі 46 640,00 грн. (т. 1 а.с. 8-35).
19.11.2009 року позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2009 року, розрахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2009 року, згідно яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість складає 97 754,00 грн., тоді ж позивачем подану заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, якою ним прийнято рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування в зазначеному розмірі 97 754,00 грн. (т. 1 а.с. 214-220).
Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в області на підставі статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за жовтень 2009 року, за результатами якої складена довідка за № 248/23-020/30906034 від 25 грудня 2009 року та підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2009 року в заявленій сумі 97 754,00 грн. (т. 1 а.с. 36-61).
21.12.2009 року позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2009 року, розрахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2009 року, згідно яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість складає 73 469,00 грн., тоді ж позивачем подану заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, якою ним прийнято рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування в зазначеному розмірі 73 469,00 грн. (т. 1 а.с. 221-227).
Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області на підставі статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2009 року, за результатами якої складена довідка за № 14/23-020/30906034 від 10 лютого 2010 року та підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за листопад 2009 року в заявленій сумі 73 469,00 грн. (т. 1 а.с. 64-91).
Аналогічно, 21.01.2010 року позивачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2009 року, розрахунок сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за грудень 2009 року, згідно яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість складає 97 504,00 грн., тоді ж позивачем подану заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, якою ним прийнято рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування в зазначеному розмірі 97 504,00 грн. (т. 2 а.с. 1-7).
Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в області на підставі статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» проведено виїзну позапланову перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за грудень 2009 року, за результатами якої складена довідка за № 39/23-020/30906034 від 12 березня 2010 року та підтверджено право позивача на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за грудень 2009 року в заявленій сумі 97 504,00 грн. (т. 1 а.с. 94-122).
На момент розгляду справи в суді позивачу з Державного бюджету України кошти в сумі 315 367,00 грн. на розрахунковий рахунок не повернуто.
Підпунктом 7.7.1. п. 7.7 ст.7 Закону України Про податок на додану вартість визначено, що сума податку, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Судом встановлено, що Долинською обєднаною державною податковою інспекцією в області при проведенні виїзної позапланової перевірки ТзОВ "Транс-Захід" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок за вересень-грудень 2009 року, результати якої задокументовано довідками про проведення виїзної позапланової перевірки відповідача 1 від 9 грудня 2009 року № 237/23-020/30906034, від 25 грудня 2009 року № 248/23-020/30906034, від 10 лютого 2010 року № 14/23-020/30906034, від 12 березня 2010 року № 39/23-020/30906034, факт сплати сум податкового кредиту у попередньому періоді та належності до відшкодування підтверджено в повному обсязі.
Згідно пп. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до пп. 7.7.8. п. 7.7. ст. 7 Закону у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно п. 4 спільного Наказу Державної податкової адміністрації та Головного управління Державного казначейства України № 209/72 від 02.07.1997 р. Про затвердження Порядку відшкодування податку на додану вартість (далі - Порядок) відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів (форма наведена в додатку 2) або за рішенням суду.
Закон України "Про податок на додану вартість" підставою для отримання відшкодування визначає дані податкової декларації за звітний період і не передбачає надання даних податкових декларацій контрагентів платника податків чи підтвердження виконання ними зобов'язання по сплаті податку до бюджету. Водночас, цей Закон не ставить в залежність отримання бюджетного відшкодування платником податків від податкового обліку (стану) інших осіб і фактичної сплати контрагентами податку до бюджету. Питання від'ємного значення суми ПДВ поширювалося тільки на окремо взятого платника податків і не ставить цей факт у залежність від розрахунків з бюджетом третіх осіб.
Якщо контрагент не виконав свого зобов'язання по сплаті податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цієї особи, а суми невиконаних податкових зобовязань контрагентом підлягають сплаті ним до бюджету в порядку встановленому Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Зазначена обставина не є підставою для позбавлення платника податку права на відшкодування податку на додану вартість у разі, якщо останній виконав весь перелік умов щодо отримання такого відшкодування та має належні підтвердження розміру свого податкового кредиту.
Таким чином, посилання Долинської обєднаної державної податкової інспекції в області на необхідність проведення зустрічних перевірок контрагентів (ПП Авантіс, ТзОВ Рогатиннафтопродукт, ВКП Українська нафтогазова компанія, ПП Будспоживпереробка, ТОВ ВТФ Авіас, ТОВ Тракмаркет, ТОВ Терней, ТОВ ТД Контініум-Галичина, ТзОВ Контініум-Укрнафто-Ресурс, ТОВ Торговий дім Рогатинська нафтобаза, ТзОВ ДніпроНафтоРесурс, ВАТ КонцернГалнафтогаз, ВАТ Закарпатнафтопродукт-Мукачево, ТОВ Юком, ТзОВ Торговий дім Укрнафтопродукт, ПП Нафтогазбуд-Центр) позивача, як на передумову отримання бюджетного відшкодування та підтвердження виконання ними податкових зобовязань по сплаті податку на додану вартість є безпідставними. Посилання відповідача на вимоги пп. 4.3 4.5 Наказу ДПА України від 18.08.2005р. № 350 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який не зареєстровано Міністерством Юстиції України, та за умови підтвердження Долинською оДПІ права позивача на бюджетне відшкодування сум ПДВ довідками достовірності нарахування суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню, не відповідає вимогам Закону України "Про податок на додану вартість".
Згідно п. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Крім того, Долинською оДПІ в судовому засіданні не надано належних доказів встановлення факту відсутності господарських операцій позивача із контрагентами, втрати останніми, як учасниками господарських операцій, спеціальної податкової правосубєктності, відсутності звязку між фактом придбанням товарів (послуг) і використання їх у господарській діяльності платника податку, порушення позивачем спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а також відсутності факту надмірної сплати податку на додану вартість у ціні товарів (послуг), що придбані позивачем.
Суд не бере до уваги доводи Долинської оДПІ про порушення позивачем вимог пункту 1.8 статті 1 Закону України Про податок на додану вартість оскільки надмірна сплата податку як юридичний факт, що є підставою для виникнення права на відшкодування податку на додану вартість з державного бюджету, слід розуміти як сплата податку на додану вартість у складі ціни товарів (послуг), що придбані, і розрахунки за які є здійсненими платником податку, який подає податкову декларацію з податку на додану вартість із розрахунком суми бюджетного відшкодування даного податку, сплаченого у попередньому податковому періоді.
Право позивача на бюджетне відшкодування за вересень 2009 року в сумі 46 640,00 грн., жовтень 2009 року в сумі 97 754,00 грн., листопад 2009 року в сумі 73 469,00 грн., грудень 2009 року в сумі 97 504,00 грн., а всього на загальну суму 315 367,00 грн. доведено дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме, деклараціями з податку на додану вартість; розрахунками суми бюджетного відшкодування; актами про результати позапланових виїзних перевірок з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість складеними та проведеними за вказаний період.
На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення з державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід» заборгованості з бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень грудень 2008 року в сумі 315 367,00 грн. обґрунтованими, а позовні вимоги в цій частині таким, що підлягає до задоволення.
Щодо позовних вимог ТзОВ Транс-Захід про зобовязання Долинської обєднаної податкової інспекції в області надати Головного управління Державного казначейства України в Івано-Франківській області висновок про бюджетне відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю Транс-Захід в сумі 315 367,00 грн. слід вказати наступне.
Зазначена вимога не є способом захисту прав платника податку на додану вартість і не підлягає розгляду в суді. У випадку невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості). Таким чином, провадження в справі у цій частині підлягає закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
В матеріалах справи наявні платіжні доручення № 363 від 16.04.2010 року про сплату державного мита в сумі 1700,00 грн., яка підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід», код ЄДРПОУ 30906034, бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за вересень-грудень 2009 року в розмірі 315367 (Триста п"ятнадцять тисяч триста шістдесят сім) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід», код ЄДРПОУ 30906034, суму сплаченого судового збору в розмірі 1700,00 грн.
В частині позовних вимог щодо зобовязання Долинської об"єднаної державної податкової інспекції надати Головному управлінню Державного казначейства України в Івано-Франківській області висновок про бюджетне відшкодування товариству з обмеженою відповідальністю «Транс-Захід»в сумі 315367,00 грн. - провадження у справі закрити.
Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Суддя: /підпис/ ОСОБА_4
Постанова складена в повному обсязі 10.08.2010 року.