Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/439/15-а
Провадження по справі № 2-а/281/916/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2015 року смт. Лугини
Лугинський районний суд Житомирської області
в складі головуючого судді - Шуляк Л.А.,
при секретарі - Гельвейчук І.А.
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Лугинського районного суду Житомирської області із позовом, в якому просив: визнати незаконним рішення комісії ОСОБА_3 районної державної адміністрації Житомирської області по реалізаціїЗаконів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи"в частині відмови в постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно, що знаходиться по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області; зобов'язати ОСОБА_3 районну державну адміністрацію Житомирської області поставити його на чергу на виплатукомпенсації за втрачене належне йому майно, що знаходиться по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області.
Зазначені вимоги позивача обґрунтовуються тим, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходяться по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області.
В зв'язку із великим радіаційним забрудненням після аварії на ЧАЕС та неможливістю проживати у вказаному населеному пункті він, одержавши 23.04.1999 року ордер від Івницької сільської ради Андрушівського району, переселився із сім'єю в с.Івниця Андрушівського району Житомирської області.
18.05.2015 року позивач здав на баланс Жеревецької сільської ради належний йому на праві власності житловий будинок по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області та звернувся до ОСОБА_3 РДА про постановку на чергу на виплату компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, проте йому було відмовлено, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.
Відповідач ОСОБА_3 райдержадміністрація проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачем порушено п.6 Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території та п.11 Порядку відселення та самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, зокрема позивачем було одержано ордер на житлове приміщення в с.Івниця Андрушівського району 23.04.1999 року, а житловий будинок по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району був зданий лише 18.05.2015 року. Крім того, будинок по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району належить позивачу на праві власності і останній продовжує ним користуватись.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, пояснив, що будинок по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району був зданий на баланс Жеревецької сільської ради та він продовжує здійснювати догляд за будинком до виплати належної йому компенсації.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 був власником житлового будинку зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою вул.Центральна,109 у с.Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області згідно запису в погосподарську книгу №1 на 2011-2015 року, особовий рахунок №0027-02.
ОСОБА_4 Житомирської області відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 рокутарозпорядженням КМ України №17 від 12.01.1993 рокувідноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно із ордером на житлове приміщення, який виданий Івницькою сільською радою Андрушівського району 23.04.1999 року, позивачу надано право на зайняття житлового приміщення за адресою вул.Грабовського,26 в с.Івниця Андрушівського району, куди позивач і переселився разом із сім'єю, що підтверджується довідкою Івницької сільської ради №37 від 17.01.2014 року. Даний населений пункт не належить до зон радіоактивного забруднення.
Право власності у позивача на зазначений житловий будинок виникло 03.04.2006 року (свідоцтво про право власності на житло №7 від 03.04.2006р.).
Відповідно до акта від 18.05.2015 року позивачем було здано на баланс Жеревецької сільської ради житловий будинок зі всіма надвірними будівлями, який знаходиться за адресою вул.Центральна,109 у с.Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області, вартістю 162217,00грн.
Позивач звернувся до ОСОБА_3 райдержадміністрації щодо постановки на чергу на виплату компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території за адресою вул.Центральна,109 у с.Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області .
Рішенням комісії ОСОБА_3 районної державної адміністрації Житомирської області по реалізації Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи"від 30.06.2015 року №Б-171/14 відмовленоОСОБА_1 в постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне йому нерухоме майно, що знаходиться по вул.Центральна,109 у с.Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області з посиланням на те, що на підставі списку на переселення від 24.09.1998 року йому було надано будинок в с.Івниця по вул.Грабовського,26 Андрушівського району Житомирської області, проте тільки 18.05.2015 року ОСОБА_1 передав втрачене нерухоме майно, чим порушив місячний термін з моменту придбання житла у місці переселення, передбачений п.6 Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території ( протокол №2 від 30.06.2015 р.).
Між сторонами виникли правовідносини, які регулюютьсяст.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з якої вбачається, що підставами на відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією. Населення, яке проживає у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, підлягає обов'язковому відселенню. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Громадяни, які відселяються або самостійно переселяються, користуються компенсаціями, передбаченими цим Законом. Відселення та самостійне переселення дозволяється лише у місцевості, які не віднесені до категорій зон радіоактивно забруднених територій (стаття 2), за винятком переселення до близьких родичів. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно достатті 4 цього Законумайно включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Порядок виплати компенсацій, передбачених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Компенсації, передбачені цією статтею, надаються один раз.
Згідно з п. 1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 р. №1243, цей Порядок визначає механізм виплати громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, компенсації за майно, втрачене у зв'язку з їх відселенням або самостійним переселенням відповідно достатті 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Як свідчать п.п.1,3 Порядку втрачене нерухоме майно - це житловий, дачний, садовий будинок, гараж, господарські будівлі та споруди, що розташовані на радіоактивно забрудненій території, перебували у приватній власності громадянина та залишені ним у разі використання права на переселення. Компенсація це відшкодування вартості нерухомого майна, втраченого на місці відселення на момент припинення права власності, розмір якого визначається шляхом проведення суб'єктом оціночної діяльності незалежної оцінки такого майна у порядку, встановленомуЗаконом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до п.6 Порядку виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, затвердженого постановою КМУ від 18.11.2009 року за №1243, втрачене нерухоме майно передається переселенцем відповідному органові самоврядування місця відселення (сільській, селищній, міській раді) у разі, зокрема, забезпечення його житловим приміщенням у місці переселення відповідно до Порядку відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженогопостановою КМ України від 16.12.1992 року № 706.
Згідно зі ст.ст.24,50 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця проживання. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи позивачу в постановці на чергу для отримання компенсації, відповідач обтяжує його становище, який вимушений використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується його конституційне право на безпечні умови життя.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно позбавив позивача його права на отримання грошової компенсації, за втрачене нерухоме майно. При цьому, порушення порядку одержання ордеру та здачі втраченого нерухомого майна, на який звертає увагуОСОБА_3 райдержадміністрація,не є обставиною, що може вплинути на суть прийнятого судового рішення, зважаючи на визначеніЗаконом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"гарантії для осіб-переселенців із радіоактивно забруднених територій.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач відповідно до п.6 ст.35 Закону має право на постановку на облік для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно.
Керуючисьст.ст.24, 50 Конституції України, ст.ст.4,35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст.8,9-11,18,71,160-163,186КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконним рішення комісії ОСОБА_3 районної державної адміністрації Житомирської області по реалізаціїЗаконів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"та "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 30.06.2015 рокув частині відмови в постановці на чергу на виплату грошової компенсації за втрачене належне ОСОБА_1 нерухоме майно, що знаходиться по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області.
Зобов'язати ОСОБА_3 районну державну адміністрацію Житомирської області поставити ОСОБА_1 на чергу на виплатукомпенсації за втрачене належне йому майно, що знаходиться по вул.Центральна,109 у селі Рудня-Жеревці Лугинського району Житомирської області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошенняпостанови.
Постанова набирає законної силипісля закінчення строку її апеляційного оскарження.
Суддя Л. А. Шуляк