ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" липня 2015 р.Справа № 916/1808/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: С.В. Таран,
Суддів: Л.О. Будішевської, М.А. Мишкіної,
при секретарі судового засідання Г.Є. Бєлянкіній,
від прокуратури - прокурор відділу І.П. Закернична, посвідчення №031666 від 26.01.2015;
від позивача -О.І. Асташенкова, довіреність №222/исх-гс від 11.06.2015;
від відповідача - О.А. Стеблинська О.А., довіреність б/н від 17.07.2015;
від третьої особи - М.І. Шкрібляк, довіреність №01-36/50 від 31.03.2015;
розглянувши апеляційну скаргу колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ"
на рішення Господарського суду Одеської області від 10.06.2015
у справі №916/1808/15
за позовом: заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до відповідача: колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради
про внесення змін до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 10.06.2015 у справі №916/1808/15 (суддя Г.І. Гуляк) позовні вимоги задоволено повністю: внесено зміни до договору оренди землі від 22.07.2002, зареєстрованого в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за №658/30 від 01.08.2002, яким Одеською міською радою передано колективній виробничо-комерційній фірмі "Ключ" земельну ділянку площею 8060 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 130 терміном на 25 років в частині розміру орендної плати, а саме: викладено пункт 1.4 договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 8060 кв. м становить 7 393 276,80 грн згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №67/С від 06.09.2013, складеного управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області" та пункт 2.2 договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку, площею 8060 кв. м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Миколаївська дорога, 130, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 221 798,30 грн на рік".
Не погодившись з прийнятим рішенням, колективна виробничо-комерційна фірма "Ключ" звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Одеської області від 10.06.2015 у справі №916/1808/15 скасувати та ухвалити нове, яким залишити позовну заяву без розгляду, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні 28.07.2015 представник відповідача апеляційну скаргу підтримав; представники прокуратури, позивача та третьої особи проти її задоволення висловили заперечення.
Заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача, відповідача та третьої особи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
22.07.2002 між Одеською міською радою („орендодавець") та колективною виробничо-комерційною фірмою "Ключ" („орендар") укладено договір оренди землі (далі-договір від 22.07.2002), за умовами якого орендодавець на підставі рішення Одеської міської ради від №107-XXIV від 29.04.2002 надає, а орендар приймає у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку площею 8060 га, що знаходиться у м. Одеса в Ленінському районі по вул. Миколаївська дорога, 130 із земель промисловості міста, раніше не наданих у власність та користування згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору (а.с.22-25).
Даний договір нотаріально посвідчений та зареєстрований у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 01.08.2002 за №658/30.
Відповідно до пункту 1.2 договору від 22.07.2002 зазначена земельна ділянка площею 8060 кв.м надається у володіння і користування орендаря терміном на 25 років для експлуатації та обслуговування виробничої бази металоконструкцій.
Грошова оцінка земельної ділянки на момент нотаріального посвідчення цього договору складає 2340543,40 грн, згідно довідки №350, виданої Управлінням земельних ресурсів одеської міської ради 18.07.2002 (пункт 1.4 договору від 22.07.2002).
Відповідно до пункту 2.1 договору від 22.07.2002 за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцеві орендну плату; розрахунок орендної плати здійснений відповідно до "Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками і за часткову участь у землекористуванні в місті Одесі", затвердженого рішенням Одеської міської ради за №702-XXIII від 29.02.2000 та рішення Одеської міської ради за №1709-XXIII від 31.10.2000 "Про затвердження ставки орендної плати за користування земельними ділянками в м. Одесі" та Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 з №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" (з урахуванням коефіцієнта індексації 1,182 та 1,02).
Згідно з пунктом 2.2 договору від 22.07.2002 орендна плата вноситься орендарем за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця, у розмірі: за земельну ділянку площею 8060 кв.м: 2,90*8060 = 23374,00 гривень на рік. Орендна плата підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".
Положеннями пункту 2.5 договору від 22.07.2002 передбачено, що орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності; умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені і є невід`ємними частинами цього договору; орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
28.12.2010 Одеською міською радою прийнято рішення №41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" (а.с.29), яким, зокрема, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси (пункт 1 рішення); введено в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеса з 01.01.2011 (пункт 2 рішення); введено в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеса для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012; протягом 2011р. при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999 №438-ІІІ «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси» (пункт 3 рішення).
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 №1268-VІ було внесено зміни в зазначене рішення, а саме: пункт 3 рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VІ викладено в такій редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011" (а.с. 32).
Рішенням Одеської міської ради від 20.09.2011 №1267-ІV „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі" (а.с. 30) затверджено, зокрема, фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі м.Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м.Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-VІ (пункт 1 рішення); введено в дію затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані відсотки орендної плати за землі м. Одеси з 20.09.2011 (пункт 2 рішення); доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради при підготовці договорів оренди земельних ділянок з 20.09.2011 застосовувати затверджені пунктом 1 цього рішення фіксовані ставки орендної плати за землі м. Одеси (пункт 3 рішення).
Рішенням Одеської міської ради №2747-VІ від 19.02.2013 Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.
Листом від 29.10.2014 №01/13/8582 Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ" з пропозицією внести зміни до укладеного між сторонами договору оренди землі від 22.07.2002 в частині розмірі орендної плати та розміру нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки (а.с. 16-17).
Оскільки сторони не дійшли згоди щодо внесення змін до названого договору оренди, прокурор в інтересах держави в особі Одеської міської ради звернувся з відповідним позовом до суду.
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду щодо задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічне положення закріплено в частині першій статті 188 Господарського кодексу України.
Згідно з приписами статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Цивільний кодекс України у частинах першій, другій статті 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у частині першій статті 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №309-VI від 03.06.2008 внесені зміни до частин четвертої, п'ятої статті 21 Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині. Вказаний Закон набрав чинності з моменту опублікування 04.06.2008.
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 Закон України "Про плату за землю" втратив чинність, а питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою регулюється виключно цим Кодексом, згідно зі статтею 288.5 якого розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Правові засади грошової оцінки земельних ділянок здійснюються відповідно до положень Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель", інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.
Відповідно до частини другої статті 201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Із змісту частини третьої вказаної вище статті, статей 5, 13 Закону України "Про оцінку земель" вбачається, що обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, для визначення розміру земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").
В силу статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (статті 20, 21, 23 Закону України "Про оцінку земель").
Управлінням Держземагенства у м.Одесі Одеської області надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.09.2013 №57/с, що була передана в оренду колективній виробничо-комерційній фірмі «Ключ» (а.с.20). Згідно з даними зазначеного витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка орендованої колективною виробничо-комерційною фірмою «Ключ» земельної ділянки становить 7393276,80 грн.
Дії органу, виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин по складанню зазначеної нормативної грошової оцінки землі, в передбаченому чинним законодавством порядку неправомірними не визнані; рішення органу місцевого самоврядування, яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки переданої в оренду відповідачеві земельної ділянки, недійсним або незаконним також не визнано.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
І тому у разі прийняття відповідною радою рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 №41-ІV, від 20.09.2011 №1268-VI та від 20.09.2011 №267- ІV є чинними, відповідачем не оскаржені та підлягають виконанню.
Аналогічну правову позицію викладено у пункті 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", а також в постановах Верховного Суду України від 06.12.2010 №2-1/10068-2008, від 23.05.2011 №7/105-10(30/234-09), від 04.07.2011 №41/81ПД.
Враховуючи викладене, а також те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору від 22.07.2002, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і правомірно задоволені господарським судом першої інстанції.
З огляду на вищевикладене, підстави для зміни чи скасування оскарженого рішення місцевого господарського суду відсутні.
Посилання скаржника в апеляційній скарзі на порушення судом першої інстанції його права на захист у зв'язку з тим, що він не був належним чином сповіщений про час та місце проведення судових засідань місцевого господарського суду, до уваги колегією суддів не приймається з огляду на наступне.
Ухвала Господарського суду Одеської області про порушення провадження у справі №916/1808/15 від 30.04.2015 та ухвала Господарського суду Одеської області про відкладення розгляду справи від 28.05.2015 були повернуті органом поштового зв'язку з відміткою на конверті: "За закінченням терміну зберігання". Дані ухвали були надіслані господарським судом першої інстанції на адресу відповідача, вказану в позовній заяві, а саме: 65013, м. Одеса, Миколаївська дорога, буд.130 (а.с.36-38, 47-49).
Згідно спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.50-52) колективна виробничо-комерційна фірма "Ключ" зареєстрована за адресою: 65013, м. Одеса, Миколаївська дорога, буд. 130. Отже, про зміну свого місцезнаходження відповідач державного реєстратора не повідомляв. Ця ж адреса зазначена скаржником у його апеляційній скарзі.
Таким чином, місцевий господарський суд вжив усіх заходів для повідомлення відповідача про час і місце проведення судових засідань, направляючи рекомендованою кореспонденцією ухвалу про порушення провадження у справі №916/1808/15 від 30.04.2015 та ухвалу про відкладення розгляду справи від 28.05.2015 за місцем реєстрації відповідача.
Аналогічну правову позицію стосовно того, що у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом, викладено в пункті 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України 12.2011 №18.
Посилання колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ" в апеляційній скарзі на недотримання порядку зміни господарських договорів, встановлених статтею 188 Господарського процесуального кодексу України, до уваги колегією суддів не приймається, оскільки приписи зазначеної статті не позбавляють сторону договору права на безпосереднє звернення до суду з вимогою про внесення змін до договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Такої правової позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 08.05.2012 №5021/966/2011.
Твердження відповідача в апеляційній скарзі щодо неправильного визначення прокурором позивача є помилковим з огляду на таке.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідні повноваження органу місцевого самоврядування визначаються з огляду на вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Системний аналіз приписів статей Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" і норм Господарського процесуального кодексу України свідчить про наявність у прокурора права на звернення до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради, яка є учасником правовідносин за договором оренди землі від 22.07.2002.
Інші доводи колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ", викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позову.
За таких обставин підстави для зміни чи скасування законного та обґрунтованого судового акта місцевого господарського суду колегія суддів не вбачає.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу колективної виробничо-комерційної фірми "Ключ" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Одеської області від 10.06.2015 у справі №916/1808/15 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 29.07.2015.
Головуючий суддя С.В. Таран
Суддя Л.О. Будішевська
Суддя М.А. Мишкіна