ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" липня 2015 р. Справа № 907/554/15
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий-суддя Кузь В.Л.
судді Зварич О.В.
Мирутенко О.Л.
При секретарі судового засідання Петрик К.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги від 03.07.15 Товариства з обмеженою відповідальністю "Офіс-Центр-3", м. Ужгород
на рішення Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15
у справі № 907/554/15
за позовом: прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі
1. Ужгородської міської ради м. Ужгород
2. Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради, м. Ужгород
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Офіс-центр-3", м. Ужгород
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.06.07
прокурор - Макогон Ю.І. - посвідчення № 020325 від 26.09.13;
представники сторін - не з'явилися.
Автоматизованою системою документообігу суду справу № 907/554/15 розподілено до розгляду колегії суддів у складі: головуючий суддя Кузь В.Л., судді Данко Л.С. та Галушко Н.А.
У зв'язку з перебуванням судді Данко Л.С. у відпустці розпорядженням голови суду від 13.07.15 внесено зміни у склад судової колегії по справі № 907/554/15, сформувавши її у наступному складі: головуючий суддя - Кузь В.Л., судді - Галушко Н.А., Орищин Г.В.
У зв'язку з перебуванням судді Галушко Н.А. та судді Орищин Г.В. у відпустці розпорядженням голови суду від 27.07.15 внесено зміни у склад судової колегії по справі № 907/554/15, сформувавши її у наступному складі: головуючий суддя - Кузь В.Л., судді - Зварич О.В. та Мирутенко О.Л.
Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15 у справі № 907/554/15 позов задоволено, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.06.07, укладеного між Управлінням майном міста Ужгородської міської ради (правонаступником якого є Департамент міського господарства Ужгородської міської ради) (м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 36541721) та ТОВ „Офіс-центр-3" (м. Ужгород, вул. Минайська,16а, код 31477510), а саме:- пункт 5 викладено в наступній редакції: „5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.05.2015 року становить 1246010,92 грн."; - пункт 9 - у наступній редакції: „9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 37380,32 грн. на рік"; - пункт 10 - у наступній редакції: „10. Орендна плата вноситься щомісячно до 10-го числа поточного місяця в розмірі 3115,02 грн.".
Не погоджуючись з прийнятим рішенням місцевого господарського суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15 у справі № 907/554/15.
При цьому, скаржник в апеляційній скарзі зазначає про те, що суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, не зазначив останній коефіцієнт індексації, від якого розраховано таку оцінку та з якого року вона діє, відповідно до вимоги рішення Ужгородської міської ради № 1651 від 19.02.15 , а також не зазначив конкретної дати внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.06.07.
20 липня 2015 року представником позивачів подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін з підстав його законності та обґрунтованості.
Скаржник участі свого уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце судового засідання, причин неявки суду не повідомив.
Норми статті 22 ГПК України зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. З врахуванням того, що явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для реалізації якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Враховуючи, що у матеріалах справи наявні відомості та документи, необхідні для всебічного розгляду апеляційної скарги, інших клопотань на розгляд суду не надходило, а тому суд вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників сторін.
Прокурор у судовому засіданні навів свої доводи та міркування з приводу поданої апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 29.07.15 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора, Львівський апеляційний господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15 у справі № 907/554/15, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 21.06.07 між Управлінням майном міста Ужгородської міської ради (правонаступником якого є Департамент міського господарства Ужгородської міської ради) (орендодавцем) та ТОВ „Офіс-центр-3" (орендарем) було укладено строком на 10 років договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівлями для комерційної діяльності, яка знаходиться в м. Ужгород, вул. Минайська 16а, загальною площею 898 кв.м. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 212816,32 грн. Договір оренди землі було зареєстровано Закарпатською регіональною філією ДП „Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 25.07.07 за № 2110100000-0407070000117.
Відповідно до п.8 договору оренди орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 4256,33 грн. в рік. Орендна плата вноситься щомісячно до 10-го числа місяця в розмірі 354,69 грн. (п. п. 9, 10 договору).
Відповідно до акту приймання - передачі земельної ділянки № 755 від 26.06.2007 року орендодавець передав, а орендар (відповідач) прийняв в строкове платне володіння та користування земельну ділянку, яка знаходиться в м. Ужгороді, вул. Минайська 16а, загальною площею 898 кв.м.
Згідно ст.288 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.11, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
На підставі змін у законодавстві, 14.07.14 Ужгородською міською радою прийнято рішення № 1398 «Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель населеного пункту міста Ужгорода Ужгородської міської ради», яким затверджено нову технічну документацію із нормативної грошовій оцінки земель населеного пункту м. Ужгород по базовій вартості 1 м. кв. забудованої території в розрізі економіко - планувальних зон та грошової оцінки сільськогосподарських угідь населеного пункту згідно з додатком. Дане рішення міської ради є чинним, доказів протилежного сторонами не подано.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель», відповідно до абзацу п'ятого статті 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону).
За приписами ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому порядку (п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно зі статтею 18 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою.
Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.05.2015 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 898 кв.м, яка є предметом спірного договору, складає 1246010,92 грн.
Департамент міського господарства Ужгородської міської ради листом № 24-12/2222 від 24.12.14 (а.с. 31) повідомив орендаря (відповідача) про необхідність перегляду розміру орендної плати у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода Ужгородської міської ради.
Як зазначає позивач у позовній заяві, даний лист залишився відповідачем без належного реагування. Доказів протилежного відповідачем не подано ні під час розгляду справи в суді першої, ні в суді апеляційної інстанції.
Як вбачається із матеріалів справи, рішення Ужгородської міської ради № 1398 від 14.07.14 „Про затвердження технічної документацію по нормативній грошовій оцінці земель населеного пункту міста Ужгорода Ужгородської міської ради" оприлюднено відповідно до Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (газета „Ужгород" № 28(771) від 14.07.14 ).
Пунктом 12 договору встановлено, що у разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, орендодавець має право на збільшення орендної плати в односторонньому порядку, про що оформляється додаткова угода, яка є невід'ємною частиною до договору.
Відповідно до п. 33 договору сторонами договору визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Виходячи зі ставки 3% від нормативної грошової оцінки об'єкту оренди на суму 1246010,92 грн., розмір орендної плати становить 37380,32 грн. в рік та має сплачуватись згідно з пунктом 10 договору щомісячно до 10-го числа поточного місяця в розмірі 3115,02 грн.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.
Як вбачається із вищенаведеного, нормами законодавства та умовами договору оренди передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Враховуючи те, що сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду встановленого умовами договору розміру орендної плати.
Можливість перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору, за земельні ділянки державної та комунальної власності у разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати, яка є регульованою ціною, передбачена і п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6. При цьому зазначено, що надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні належно оформлених пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Враховуючи вищенаведені обставини та матеріали справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо підставності та правомірності позовних вимог про внесення змін до п. п. 5, 9, 10 договору оренди землі б/н від 21.06.07.
Стосовно доводів скаржника, викладених в апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції зазначає, що під час розгляду даного господарського спору судами досліджувалося питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позовних вимог про внесення змін до договору оренди б/н від 21.06.07 на підставі рішення Ужгородської міської ради № 1398 від 14.07.14 „Про затвердження технічної документацію по нормативній грошовій оцінці земель населеного пункту міста Ужгорода Ужгородської міської ради", а не відповідно до рішення Ужгородської міської ради № 1651 від 19.02.15 «Про Порядок встановлення ставок орендної плати у м. Ужгороді на земельні ділянки, які перебувають у розпорядженні Ужгородської міської ради», про відсутність примірника якого в матеріалах справи стверджує скаржник, адже позивач на рішення Ужгородської міської ради № 1651 від 19.02.15 у позовній заяві не посилався. Натомість при необхідності орендодавець має право в подальшому внести зміни до умов договору оренди від 21.06.07 на підставі зазначено рішення міської ради.
Щодо визначення дати внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.06.07, про що вказує скаржник, суд апеляційної інстанції зазначає, що такою датою вважається дата набрання законної сили рішенням Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15 у справі № 907/554/15 відповідно до вимог ч. 5 ст. 188 ГК України та ст. 85 ГПК України.
Проаналізувавши вищенаведене, Львівським апеляційним господарським судом не знайдено підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування чи зміни оскаржуваного рішення місцевого господарського суду.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу від 03.07.15 Товариства з обмеженою відповідальністю "Офіс-Центр-3", м. Ужгород залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Закарпатської області від 22.06.15 у справі № 907/554/15 залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд апеляційної скарги покласти на скаржника.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 30.07.15.
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Зварич О.В.
Суддя Мирутенко О.Л.