Постанова № 47638967, 23.07.2015, Ізяславський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
675/862/15-а
Номер документу
47638967
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 675/862/15-а

Провадження № 2-а/675/35/2015

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" липня 2015 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючого - судді Столковського В. І., при секретарі Сопронюк С. Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяслав справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом та згідно уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо проведення перерахунку її пенсії в розмірі 70 % заробітної плати та зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 27 липня 2014 року в розмірі 80 % від заробітної плати згідно з ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, у поданій до суду письмовій заяві просила слухати справу за її відсутності, вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області ОСОБА_2 у судове засідання не зявилася, у поданій до суду письмовій заяві просила справу розглядати без її участі, також надала суду письмові заперечення проти позову.

Згідно вимог ч. 1 ст. 41 КАС України, у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зясувавши позиції сторін, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що постановою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 29 вересня 2014 року у справі № 675/2090/14-а за позовом ОСОБА_1 доуправління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року, визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 27 липня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Листом відповідача № 1522/04 від 05 березня 2015 року позивача повідомлено про здійснення їй перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням вимог Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у розмірі 70% від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

На думку позивача, перерахунок пенсії в розмірі 70% є необґрунтованим та порушує її законні права та охоронювані інтереси, оскільки розмір пенсії безпідставно зменшений з 80 % до 70 %, що стало причиною звернення до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону України «Про державну службу».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» після внесення вищезазначених змін, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у звязку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».

Однак, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює також стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії у звязку із прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» змін на момент перерахунку пенсії не зазнали.

Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцями у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Відповідно довимог ст. 19 Конституції України,органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2КАС України,у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що відповідачем безпідставно застосована ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній з 01 квітня 2014 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії позивача з 80 відсотків до 70 відсотків, а тому позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 4-18, 41, 86, 158-163, 167, 186 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі Хмельницької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 27 липня 2014 року на підставі довідки № 42 від 17 липня 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розмірі 80 % від сум заробітної плати, з урахуванням раніше виплачених сум.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання її копії, складеної у повному обсязі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: В. І. Столковський