Справа № 464/4884/15-а
пр.№ 2-а/464/137/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.07.2015 м.Львів
Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого - судді Горбань О.Ю.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
при участі: позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Львова адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом з врахуванням уточнень про визнання дій відповідача щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій, індексації заробітної плати під час обчислення їй пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» неправомірними. ОСОБА_1 того, просить зобовязати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 07 жовтня 2010 року з урахуванням всіх складових заробітної плати (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації заробітної плати) на підставі довідки про складові заробітної плати від 20.05.2015 №8624/10, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
В обґрунтування покликається на те, що неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації заробітної плати, з яких сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, при нарахуванні відповідачем їй пенсії як державному службовцю не відповідає вимогам закону.
У судовому засіданні позивач підтримала уточнені позовні вимоги у повному обсязі, надала пояснення, аналогічні, викладеним у позовній заяві, просить позов задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_3, діючи згідно довіреності №06 від 14.07.2015, у судовому засіданні позов заперечила з підстав, що дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії згідно із ст.37 Закону України «Про державну службу» є правомірними і відповідають чинному законодавству, а відтак у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та зясувавши її дійсні обставини, суд приходить до наступного висновку, з огляду на таке.
Встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФ України у Галицькому районі м.Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Встановлено, що з 07 жовтня 2010 року позивачу призначена пенсія в розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати.
25 травня 2015 року позивач звернулась із заявою до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії. До заяви про проведення перерахунку пенсії додано довідка №8624/10 від 20.05.2015, в якій зазначені складові заробітної плати.
Як вбачається із наданої суду копії довідки, у складові заробітної плати ОСОБА_2включені надбавки, премії таінші виплати, що також включають в себе матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем та індексацію заробітної плати. У вказаний довідці зазначено, що на усі виплати, включені у них, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, відповідач за результатами розгляду заяви позивача листом від 29.05.2015 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових проблем не є складовими заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Відповідно достатті 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.1ст.37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.5ст.37 цього Законуза кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1Закону України «Про державну службу»також передбачено, що, у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п.п.4,5Постанови КМУ від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинностіЗакону України «Про державну службу»в такому порядку: - пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; - іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державного службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У частині першійстатті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зістаттею 2 Закону України «Про оплату праці структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч.6 ст.95 КзпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці»у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ст. ст.1,2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населенняіндексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженоїнаказом Держкомстату України від 13січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою. Аналогічна правова позиція викладена в листі ВССУ від 07 травня 2013 року №708/0/4-13.
Частиною 1сттті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Також до уваги слід взяти положенняст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка вказує, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із аналізу вищенаведених норм, вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Суд не погоджується із висновками відповідача про те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки відповідач при розгляді питання про перерахунок пенсії державного службовця взяв до уваги лише положенняЗакону України «Про державну службу»таЗакону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.
В той же час, на думку суду, до застосування підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - а саме ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне передбачає, що інші виплати, отримувані застрахованою особою, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. До складу заробітної плати відносяться також інші виплати.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії, індексації, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця. Нарахування страхових внесків відображено у наданій позивачем довідці №8624/10 від 20.05.2015.
Таким чином, суд вважає, що складові заробітної плати державного службовця слід враховувати при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_2, оскільки перевага має надаватись не положеннямзаконів №3723 -ХІІта№108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № Ю58-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХП.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13.
Частиною першоюст.244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Отже, неврахування управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова сум складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації) є перевищенням компетенції, оскільки згідно чинного законодавства пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.
У ч.1 ст.11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо невключення наведених вище виплат при обчисленні позивачці пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що виходячи з меж заявлених вимог, для відновлення останнього необхідно і достатньо визнати дії відповідача щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації заробітної плати під час обчислення позивачці пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобовязати останнього перерахувати та виплачувати позивачці пенсію, починаючи з 18 грудня 2014 р. з урахуванням всіх складових заробітної плати (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації заробітної плати) на підставі довідки про складові заробітної плати від 20.05.2015 №8624/10 на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд звертає увагу на те, що згідно із ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду адміністративного позову (ч.1 ст. 100 КАС України).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 звернулася до суду з даним позовом лише 18.06.2015. Отже, частина позовних вимог за період з 07 жовтня 2010 року по 17 грудня 2014 року підлягає залишенню без розгляду. Достатніх поважних причин, які б позбавляли можливості своєчасно звернутися до суду за захистом своїх порушених прав позивачем не наведено.
Таким чином, позов підлягає до часткового задоволення.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та керуючись ст.ст.2, 6, 11, 17, 18, 70, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова щодо не включення до середнього місячного заробітку при проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, премій.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова перерахувати та виплачувати ОСОБА_2 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 18.12.2014 з урахуванням всіх складових заробітної плати (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації заробітної плати) на підставі довідки про складові заробітної плати від 20.05.2015 №8624/10, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Виплату здійснити з врахуванням проведених виплат.
В решті позовні вимоги залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.Ю.Горбань