Ухвала суду № 47628036, 28.07.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
806/3384/14
Номер документу
47628036
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Ракалович В.М.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"28" липня 2015 р. Справа № 806/3384/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Витрикузі В.П. ,

за участю сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житомирського міського центру зайнятості на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" серпня 2014 р. у справі за позовом Житомирського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення коштів ,

ВСТАНОВИВ:

Житомирський міський центр зайнятості-робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся з позовом до ОСОБА_3 про стягнення 6643,35 грн. безпідставно отриманої допомоги на випадок безробіття.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.08.2014року у задоволенні позову Житомирського міського центру зайнятості до ОСОБА_3 відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову про задоволення позовних вимог. На обґрунтування доводів апеляційної скарги, позивач зазначив, що відповідач в період з 15.05.2013року по 07.04.2014 року перебував на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості як безробітний і отримав 6643,35 грн. допомоги по безробіттю. 07.04.2014 року позивачу стало відомо, що відповідач зареєстрований як фізична особа - підприємець, отож він відноситься до категорії зайнятого населення і не має законних підстав на отримання державної допомоги на випадок безробіття.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач у період з травня 2013року по квітень -2014року отримав допомогу по безробіттю у розмірі 6643,35 грн. (а.с.8).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у період з 11.12.1994року по дату отримання витягу (2014рік) відповідач зареєстрований, як підприємець (а.с.10-11).

Водночас, у поданій позивачу заяві про надання статусу безробітного, відповідач поінформував центр зайнятості, що він не зареєстрований в якості підприємця (а.с. 7).

В ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат, за результатами якого складено акт від 07.04.2014року були встановлені обставини, що у період отримання статусу безробітного та обумовлених сум допомоги, позивач належав до зайнятого населення, оскільки був зареєстрований, як підприємець (а.с.4-5).

08.04.2014 року позивачем винесено наказ №301 про повернення відповідачем коштів, виплачених як допомога по безробіттю.

Дослідивши наявні у справи докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегією суддів враховано, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Згідно з підпунктом «б» пункту 3 ст. 1 цього Закону до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство».

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Згідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого Постановою Уряду від 20.03.2006р. №357, передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи вище наведене, колегія суддів дійшла до висновку, що оскільки на момент звернення до центру зайнятості відповідач залишалася фізичною особою-підприємцем, а в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців були відсутні дані щодо припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем, надання відповідачу статусу безробітної є необґрунтованим, а кошти, виплачені як допомога по безробіттю, підлягають поверненню.

Відповідно до статті 202 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення суду першої інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, (201), 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського міського центру зайнятості задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "13" серпня 2014 р. скасувати.

Адміністративний позов Житомирського міського центру зайнятості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідент.код НОМЕР_1) на користь Житомирського міського центру зайнятості КОД ЄДРПОУ 13561251 кошти, отримані як допомога по безробіттю у сумі 6643,35грн (шість тисяч шістсот сорок три грн. 35 коп.).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Г.І. Майор

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Житомирський міський центр зайнятості вул.Черняхівського, 110,Житомир,10005

3- відповідачу/відповідачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2,10001

4-третій особі: - ,