КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/5752/15 Головуючий у 1-й інстанції: Гарник К.Ю.
Суддя-доповідач: Епель О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Епель О.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,
за участю секретаря Жигіля Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Шевченківського району № 1 про скасування розпорядження та наказу,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 ( далі - позивач ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації ( далі - відповідач-1 ), Територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Шевченківського району № 1 ( далі - відповідач-2 ) про:
- скасування розпорядження відповідача-1 від 23.10.2014 р. № 480К «Про внесення змін до структури Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва №1»;
- скасування наказу відповідача-2 від 31.10.2014 р. № 39-к «Про скорочення складу, щодо скорочення посад».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2015 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення адміністративного позову, так як, на думку апелянта, зазначена постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального та процемуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а постанова суду - скасуванню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач працював на посаді взутьовика у Територіальному центрі соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Шевченківського району № 1.
23.10.2014 р. Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією було прийнято розпорядження № 480К «Про внесення змін до структури Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва №1», яким, зокрема виведено зі структури Територіального центру та зі штатної чисельності відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги посаду взуттьовика з ремонту взуття і затверджено нову структуру та чисельність Територіального центру.
На підставі зазначеного розпорядження відповідачем-2 прийнято наказ від 31.10.2014 р. № 39-к «Про скорочення складу, щодо скорочення посад», яким, зокрема, у відділенні адресної натуральної та грошової допомоги скорочено посаду взуттьовика з ремонту взуття.
Судова колегія встановила, що відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що Положення про територіальний центр та його структура затверджується місцевим органом виконавчої влади, у даному випадку - Шевченківською районною в м. Києві державною адміністрацією, а штатний розпис територіального центру - керівником органу, що його утворив.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши виниклі між сторонами правовідносини та законодавство, яким вони регулюються, судова колегія не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації» ( далі - Закон № 586-XIV ), Положенням про територіальний центр соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1417 ( далі - Положення № 1417 ), наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 червня 2010 року № 134 «Про затвердження Типових штатних нормативів численності працівників територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» ( далі - Наказ № 134 ).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст. 1 Закону № 586-XIV визначено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Статтею 13 Закону № 586-XIV резламентоано, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: 1) забезпечення законності, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян; 2) соціально-економічного розвитку відповідних територій; 3) бюджету, фінансів та обліку; 4) управління майном, приватизації, сприяння розвитку підприємництва та здійснення державної регуляторної політики; 5) промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту і зв'язку; 6) науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і порту, сім'ї, жінок, молоді та неповнолітніх; 7) використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля; 8) зовнішньоекономічної діяльності; 9) оборонної роботи та мобілізаційної підготовки; 10) соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.
Місцеві державні адміністрації вирішують й інші питання, віднесені законами до їх повноважень.
Наказом № 134, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин, затверджені Типові штатні нормативи чисельності працівників територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послу г), якими у відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги передбачено, зокрема, посаду взутьовика з ремонту взуття.
Згідно з п. 1, 2, 6 Положення № 1417, територіальний центр соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. Територіальний центр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінсоцполітики, актами інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також положенням про територіальний центр, розробленим відповідно до цього Типового положення.
Положення про територіальний центр, його структура за пропозицією районного, міського, районного в містах управління праці та соціального захисту населення, погодженою відповідно з Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням праці та соціального захисту населення обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, затверджується місцевим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, який його утворив. Кошторис, штатний розпис територіального центру затверджує керівник органу, що його утворив.
У пп. 1 п. 9 Положення № 1417 закріплено, що у територіальному центрі можуть утворюватися такі структурні підрозділи: 1) відділення (не менш як два різного спрямування): - соціальної допомоги вдома; - соціально-побутової адаптації; - соціально-медичних послуг; - стаціонарне для постійного або тимчасового проживання; - організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.
Отже, з викладених правових норм вбачається, що районна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади, уповноваженим затверджувати структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
Разом з тим, законодавством передбачено чіткий порядок реалізації районною державною адміністрацією зазначеної компетенції, а саме на підставі пропозиції районного, міського, районного в містах управління праці та соціального захисту населення, погодженої відповідно з Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, головним управлінням праці та соціального захисту населення обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Однак, судова колегія встановила, що оскаржуване розпорядження Шевченківської у м. Києві державної адміністрації від 23.10.2014 р. № 480К було прийнято за відсутності згоди Київської міської державної адміністрації, тобто з порушення визначеної п. 6 Положення № 1417 процедури його прийняття, а отже, фактично воно не набуло чинності.
Водночас, колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем було неправильно обрано спосіб захисту порушеного права шляхом скасування вказаного розпорядження, а тому, з метою повного і всебічного захисту прав та законних інтересів позивача, у відповідності до ч. 2 ст. 11 КАС України, колегія суддів вважає доцільним та необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати оскаржуване розпорядження відповідача-1 від 23.10.2014 р. № 480К «Про внесення змін до структури Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва №1» нечинним.
Також, слід відзначити, що оскаржуваний позивачем наказ від 31.10.2014 р. № 39-к є похідним від вказаного вище розпорядження, яке є нечинним. Але, нечинне рішення суб'єкту владних повноважень не може породжувати жодних юридичних наслідків і інше рішення, а саме наказ від 31.10.2014 р. № 39-к, прийняте на підставі такого розпорядження, є неправомірним і підлягає скасуванню, а отже, наявні достатні та необхідні правові підстави для задоволення позову в цій частині.
При цьому, колегією суддів не приймаються до уваги твердження відповідачів про наявність конфліктів з позивачем, його погані особисті якості та родинні зв'язки, оскільки такі обставини не мають жодного юридичного значення, не є предметом судового розгляду в цій справі і не можуть підтвердити правомірність оскаржуваних рішень відповідачів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи в цілому.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2015 року - скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову частково.
Керуючись ст. ст. 11, 159, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 травня 2015 року - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, Територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Шевченківського району № 1 про скасування розпорядження та наказу- задовольнити частково.
Розпорядження Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації від 23.10.2014 р. № 480К «Про внесення змін до структури Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Шевченківського району м. Києва №1» - визнати нечинним.
Наказ Територіального центру соціального обслуговування ( надання соціальних послуг ) Шевченківського району м. Києва №1від 31.10.2014 р. № 39-к «Про скорочення складу, щодо скорочення посад» - скасувати.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.ї
Повний текст рішення виготовлено, відповідно до ч, 3 ст. 160 КАС України, 29.07.2015 р.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Епель О.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кобаль М.І.