ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
про відмову у прийнятті заяви про порушення
справи про банкрутство
"24" березня 2011 р. Справа № 5023/1948/11
вх. № 1948/11
Суддя Чистякова І.О.
розглянувши заяву Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області, м. Зміїв
про визнання банкрутом ОСОБА_1 господарство ОСОБА_2, с. Нижній Бишкин
ВСТАНОВИВ:
Кредитор звернувся до суду з заявою у порядку ст.52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом про визнання відсутнього боржника ОСОБА_1 господарство ОСОБА_2, ідентифікаційний код 23452029 банкрутом на тій підставі, що боржник відсутній за місцезнаходженням, не подає до ДПІ фінансову та податкову звітність більше року та є неплатоспроможним - не сплачений податковий борг у розмірі 2805,02 грн.
Розглянувши надану суду заяву кредитора і додані до заяви кредитора документи, суд встановив, що подана заява кредитора не підлягає розгляду у господарських судах України, що обґрунтовується наступним.
Відповідно до вимог ст. 52 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (далі Закон про банкрутство) заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання грошових зобовязань.
Разом з тим, як встановлено судом, кредитором до боржника визначено грошове зобовязання у розмірі 2805,02 грн. З довідки про суми податкового боргу платника податків (з врахуванням сум пені, нарахованої на суми несплаченого податкового боргу та розстрочених/відстрочених сум) щодо якого подається заява про порушення справи про банкрутство від 17.03.2011 року, доданої кредитором до заяви про порушення справи про банкрутство вбачається, що податковий борг в сумі 2805,02 грн. складається зі штрафних санкцій в сумі 2380 грн. та 425,02 грн. пені, нарахованої на суму несплаченого податкового боргу. Також з доданих до заяви податкових повідомлень-рішень № 0002391501/0 від 30.03.2009р. на суму 1020,00 грн., №0004561501/0 від 27.07.2009р. на суму 170,00 грн., №0006171501/0 від 16.10.2009р. на суму 170,00 грн., №0007461501/0 від 21.12.2009р. на суму 170,00 грн., №0000791501/0 від 11.03.2010р. на суму 170,00 грн., №0002491501/0 від 09.06.2010р. на суму 340 грн., №0004181501/0 від 08.09.2010р. на суму 170,00 грн. вбачається, що податковий борг в сумі 2210 грн. складається зі штрафних санкцій. Вказані суми штрафних санкцій були нараховані кредитором боржнику на підставі податкових повідомлень-рішень у 2009 - 2010 р. у відповідності до положень Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" в редакції із змінами та доповненнями від 21.12.2000 р.
За змістом ст. 67 Конституції України, розмір податків і зборів, порядок їх сплати встановлюється законом.
Таким загальним законом, що діяв до 01.01.2011 р. був Закон України «Про систему оподаткування».
Стаття 2 Закону України "Про систему оподаткування" ( далі Закон) визначала, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Ідентичне поняття податку та збору визначено ст. 6 «Податкового Кодексу України» (далі Кодекс), що почав діяти з 01.01.2011 р.
Відповідно до ст. 1 Закону будь-які податки і збори (обовязкові платежі), які запроваджуються законами України, мають бути включені до цього Закону. Податки збори (обовязкові платежі), справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають.
Згідно зі ст.ст. 14, 15 Закону та ст.ст. 9, 10 Кодексу в Україні визначено перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів (обовязкових платежів), що є переліком вичерпним.
Проте, ні раніше діючий Закон України «Про систему оподаткування», ні "Податковий Кодекс України" не відносить суму штрафів, пені і фінансових санкцій, що сплачуються до бюджетів загальнодержавного та місцевого рівні за порушення податкового законодавства, до категорії податків, зборів (обовязкових платежів).
Згідно з положеннями Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пеня, штраф, інші фінансові санкції є публічно-правовими санкціями, які застосовуються до платника податків за порушення податкового законодавства.
Відповідно до абз. 7 ст. 1 Закону про банкрутство визначено поняття грошового зобовязання, яке має суттєві відмінності від поняття "податковий борг" згідно з ст. 1 Закону України «Про порядок погашення податкових зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», що діяв до 01.01.2011 р. та від поняття «грошового зобовязання платників податків», яке визначено у діючому на цей час п. 14.1.39 ст. 14 Податкового Кодексу України.
Згідно з ст. 1 Закону про банкрутство передбачено, що до складу грошових зобовязань боржника не зараховується недоїмка (пеня та штраф), яка визначена на дату подання заяви до господарського суду.
Крім того, абз. 6 ст. 1 Закону про банкрутство визначено, що кредитором боржника є юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобовязань до боржника…., а також органи державної податкової служби, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння... податків, зборів (обовязкових платежів).
Отже, в звязку з тим, що визначені заявником (кредитором) ДПІ в заяві про порушення справи про банкрутство грошові вимоги до боржника складаються лише з сум штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, останні не зараховуються до складу грошових зобовязань при порушенні справи про банкрутство боржника, і, як наслідок, не можуть покладатися в підставу кредиторських вимог до боржника у відповідності до положень ст. 1 Закону про банкрутство, оскільки штрафні санкції не є податком, збором (обовязковим платежем).
У відповідності до п. 1 ст. 5 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно з ч. 2 ст. 4-1 ГПК України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченого цим кодексом, з урахуванням особливостей встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Від так, у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство боржника може бути відмовлено з підстав передбачених п.1 ч. 1 ст. 62 ГПК України.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 5, 8, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, ст.ст. 2, 14, 15 Закону України "Про систему оподаткування", п. 1 ч.1 ст. 62, ст. 86 ГПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Державній податковій інспекції у Зміївському районі Харківської області в прийнятті заяви (вх. №1948/11 від 22.03.2011р.) про порушення справи про банкрутство Фермерського господарства ОСОБА_2 (ідентифікаційний код 23452029).
Повернути Державній податковій інспекції у Зміївському районі Харківської області заяву про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи на 44 аркушах.
Суддя Чистякова І.О.