Ухвала суду № 47620753, 21.07.2015, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
21.07.2015
Номер справи
911/2353/14
Номер документу
47620753
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81

У Х В А Л А

"21" липня 2015 р. Справа № 911/2353/14

За заявою Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», м.Київ

У справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ако Інтернешнл», м.Київ

до Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», м.Київ

про стягнення 108344,22 грн.

Суддя А.Ю.Кошик

За участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - Варданян А.А.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа №911/2353/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ако Інтернешнл» (далі - позивач) до Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» (далі - відповідач) про стягнення 108344,22 грн.

Рішенням Господарського суду Київської області від 29.07.2014 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ако Інтернешнл» задоволено повністю; Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АККО ІНТЕРНЕШНЛ» 98 900 грн. основного боргу, 7509,57 грн. інфляційних втрат, 1934,65 грн. 3% річних та 2166,88 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2014 року рішення господарського суду від 29.07.2014 року залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду від 11.03.2015 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.12.2014 року та рішення господарського суду від 29.07.2014 року залишені без змін.

На виконання рішення господарського суду Київської області від 29.07.2014 року 01.09.2014 року видано відповідний наказ.

02.07.2015 року до Господарського суду Київської області від відповідача - ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» надійшла заява про відстрочку виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.07.2014 року.

Відповідно до ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

За таких обставин, господарський суд прийняв заяву відповідача про відстрочку виконання рішення суду до розгляду та ухвалою від 08.07.2015 року призначив розгляд заяви в судовому засіданні 21.07.2015 року.

В судове засідання 21.07.2015 року стягував не з'явився, боржник підтримав вимоги заяви про відстрочку виконання рішення.

Розглянувши заяву ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» про відстрочку виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.07.2014 року у справі №911/2353/14, судом встановлено наступне.

На виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.07.2014 року у справі №911/2353/14 був виданий наказ від 01.09.2014 року.

На підставі зазначеного рішення суду, постановою від 05.03.2015 року державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві було відкрито виконавче провадження ВП № 46770985 про стягнення боргу в сумі 110 511,10 грн. з ДАТ «Чорноморнафтогаз».

Заслухавши доводи боржника, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви про відстрочку виконання рішення у даній справі. При цьому виходив із такого.

Відповідно до ст. 121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (п. 7.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України»).

Як зазначено в ч. 1 п. 7.1 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», господарський суд на підставі статті 121 Господарського процесуального кодексу України має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.

Як передбачено п. 7.2 ст. 7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 року № 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

В обґрунтування заяви про відстрочення виконання рішення відповідач посилається на те, що в зв'язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим всі активи, установчі документи та печатка ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» були втрачені. При цьому, ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» також не має доступу ані до реєстру укладених підприємством договорів, ані до оригіналів документів, що відображають фінансово-розрахункові та інші господарські операції.

Згідно з статтею 1 Закону України № 1207-VII від 15.04.2014 р. «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», що визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається, зокрема сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.

Таким чином, в наслідок настання вищезазначених подій ДАТ «Чорноморнафтогаз» втратило можливість здійснювати свою господарську діяльність за звичайних умов, в тому числі належно виконувати власні зобов'язання через незалежні від нього обставини (форс-мажорні обставини).

Відповідно до п. 2 ч. З ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Так, Торгово-промислова палата України Сертифікатом № 2018 від 03.12.2014 підтвердила факт настання форс-мажорних обставин для ДАТ «Чорноморнафтогаз» (копія додається).

Отже, неможливість ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» розпоряджатися належним йому нерухомим майном, внаслідок зазначених подій, відноситься до обставин, що в розумінні ст. 121 ГПК України ускладнюють виконання рішення.

Заявник у судовому засіданні зазначив, що наразі здійснюються проведення заходів з приводу відновлення діяльності ДАТ «Чорноморнафтогаз» на Стрілковому газовому родовищі (доступ до якого було відновлено у грудні 2014 року).

Зазначене підтверджується протоколом спільної наради з питань стану та перспектив забезпечення природним газом Генічеського та інших районів Херсонської області від 04.02.2015 року, відповідно до якого вирішено ДАТ «Чорноморнафтогаз» забезпечити надійність експлуатації Стрілкогвого ГР для надійного забезпечення споживачів Генічеського району природним газом. Окрім того, в зазначеному протоколі вказано про відхід окупаційних російських військ з території Арбатської стрілки, внаслідок чого ДАТ «Чорноморнафтогаз» отримало доступ до Стрілкового газового родовища.

Ведеться робота за ініціативи Державної служби геології та надр України щодо створення робочої групи при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості з розгляду проблемних питань стосовно дослідно-промислової розробки і експлуатації Безіменного та Одеського газових родовищ та транспортування продукції на материкову частину України.

Фактично виконання плану заходів для відновлення господарської діяльності ДАТ «Чорноморнафтогаз» та відновлення майнових прав дасть можливість виконати рішення суду у повному обсязі у добровільному порядку.

Крім того, за твердженням відповідача, велика кількість кредиторів та вкрай скрутне матеріальне становище, зокрема відсутність будь-яких коштів та арешт банківських рахунків, майна та цінних паперів, що підтверджується відповідними постановами державних виконавців та виписками з банківських рахунків, практично унеможливлюють діяльність ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз», спрямовану зокрема на відновлення господарської діяльності, зокрема відновлення робіт на Стрілковому ГР, та свідчать про наявність виняткових, у розумінні ст. 121 ГПК України обставин, які є підставою для відстрочки виконання рішення у даній справі.

Враховуючи, що відповідач згідно постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 року № 83 відноситься до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, грошові кошти та рухоме майно якого арештовані, а нерухоме майно знаходиться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, суд дійшов висновку про наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення у даній справі, та достатність підстав для відстрочення його виконання.

Суд вважає, що задоволення заяви відповідача про відстрочку виконання рішення не порушуватиме прав позивача, однак, враховуючи значну суму боргу, присудженого до стягнення, сприятиме недопущенню різкого погіршення фінансового стану відповідача та спричинення його неплатоспроможності.

Отже, з огляду на тяжкий фінансовий стан відповідача та наявність підстав для відстрочення виконання рішення господарського суду, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви ПАТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» та відстрочення виконання рішення у даній справі до 01.01.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити заяву Публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз».

2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду Київської області від 29.07.2014 у справі № 911/2353/14 до 01.01.2016 року.

Суддя А.Ю. Кошик