Справа № 158/977/15-а
Провадження № 2-а/0158/28/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
21 липня 2015 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого судді Пономарьової О.М.
при секретарі Грубі М.Є.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представників третьої особи ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці справу за адміністративним позовом прокурора Ківерцівського району Волинської області до Цуманської селищної ради, треті особи - загальноосвітня школа I-III ступеня смт. Цумань, Цуманський дошкільний заклад «Сонечко», про визнання незаконною бездіяльності Цуманської селищної ради та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Прокурор звернувся до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначає, що територія прилегла до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань Ківерцівського району, що розташована в смт. Цумань по вул. Жовтнева, 14, та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко», що розташований в смт. Цумань по вул. Шкільна, 5-Б, є власністю Цуманської селищної ради та не обладнана дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також відсутня дорожня розмітка 1.1.- «вузька суцільна лінія» та 1.14.1. «пішохідний перехід». Покликаючись на те, що незабезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» та загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань територіях ставить під загрозу закріплені ст. ст. 3, 27, 49 Конституції України права дітей на життя, охорону здоровя, чим одночасно грубо порушуються вимоги ЗУ «Про автомобільні дороги», «;Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух», просить визнати незаконною бездіяльність Цуманської селищної ради Волинської області та зобовязати Цуманську селищну раду Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях, а саме - обладнати дані території дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також дорожньою розміткою: 1.1.- «вузька суцільна лінія» та 1.14.1. «пішохідний перехід».
В судовому засіданні представник прокуратури ОСОБА_5 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов. Суду пояснив, що органами ВДАІ обстежено прилеглу територію навчальних закладів та виявлено відсутність необхідної дорожньої розмітки і дорожніх знаків. Виявлені недоліку у встановлений приписом термін не були усунуті. Вважає це бездіяльністю Цуманської селищної ради та з метою уникнення дитячого травматизму та забезпечення безпеки учнів школи та дітей дошкільного закладу просить зобов'язати відповідача усунути зазначені в позові недоліки, що відповідатиме Закону України "Про дорожній рух".
Представник відповідача - Цуманської селищної ради ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, пояснив, що, дійсно, розмітка та дорожні знаки біля шкіл відсутні і погодився з тим, що вони мають бути, хоча можливо не всі, які зазначені в позові. Заперечує законність обстеження вулиць працівником ДАІ. Не вважає це бездіяльністю, оскільки відповідно до вимог ст.41 Закону України «Про автомобільні дороги», враховуючи можливості дотаційного бюджету селища та залучені кошти, відповідно до пріоритетів, визначених державними програмами та перспективними планами розвитку транспортної системи населених пунктів, з врахуванням фактичного стану вулично-дорожньої мережі селища, Цуманською селищною радою у першу чергу кошти спрямовуються на реконструкцію та ремонт вулиць і доріг селища, що суміщаються з автомобільними дорогами загального користування державного значення. Вказує на те, що в 2015 році працювали на тимчасовому кошторисі , брали позики, якими не дозволялось використання коштів не за призначенням. На даний час Програма безпеки руху на 2015 рік розроблена і буде затверджена на найближчій сесії селищної ради, укладені договори на виготовлення технічної документації по розробці схем організації дорожнього руху підїзних шляхів до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, що розташована в смт. Цумань по вул. Жовтнева, 14, та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко», що розташована в смт. Цумань по вул. Шкільна, 5-Б, Цуманської музичної школи по вул. Грушевського, 12, Цуманського будинку юнацької та дитячої творчості по вул. Васильєва, 1, отримано висновок управління фінансів Ківерцівської райдержадміністрації про виконання загального фонду Цуманського селищного бюджету за 6 місяців 2015 року, що дасть можливість використати кошти на зазначені роботи. Тому в задоволенні позову просить відмовити.
Представники третіх осіб в судовому засіданні зазначили, що підтримують необхідність обладнання дорожньою розміткою і знаками території біля вищевказаних навчальних закладів. При цьому зазначили, що з порозумінням ставляться до того, що відповідач не має коштів на таке обладнання та повідомили про те, що вказані знаки встановлювались в минулих роках, однак були викрадені. Крім того, вказали на позитивні доробки Цуманської селищної ради в частині асфальтування та освітлення вулиць, що прилягають до школи та дошкільного закладу. В позові також просили відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
В силу до ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, а також шляхів місцевого значення.
Статтею 19 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є: забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами,державними стандартами та нормами.
Положеннями ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Судом встановлено, і це підтверджується актами обстеження вулиць та підїзних шляхів від 28.05.2015 року, а відповідачем не спростовано, що територія, прилегла до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань, що розташована в смт. Цумань по вул. Жовтнева, 14, та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко», що розташований в смт. Цумань по вул. Шкільна, 5-Б, не обладнана дорожньою розміткою: 1.1.- «вузька суцільна лінія» та 1.14.1. «пішохідний перехід» та дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти» (а.с.10-11), що в свою чергу негативно впливає на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в смт. Цумань Ківерцівського району Волинської області.
Інспектором з ОДР Відділення Державної автомобільної інспекції м. Ківерці та району ОСОБА_6 з метою забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до ДСТУ3587-97 видано припис від 28.05.2015 року №7 з вимогою про усунення виявлених недоліків.
Відповідно до п.п. 1.33 п. 1 розділу 33 («Дорожні знаки») Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року (далі Правила дорожнього руху) та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
Відповідно до пп. 5.35.1-5.35.2 п. 5 розділу 33 («Дорожні знаки») Правил дорожнього руху та п. 10.7.33 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватися для позначення місць, призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 ліворуч. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.1-1.14.3 знаки 5.35.1 і 5.35.2 повинні бути установлені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2. на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного потоку з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку.
Правилами дорожнього руху та п. 10.5.25 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», визначено, що знак 3.29 «Обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух всіх транспортних засобів з більшою швидкістю, ніж зазначено на знаку, у разі потреби введення на ділянці дороги іншої максимальної швидкості, ніж на попередній ділянці...Знак 3.29 слід установлювати з табличкою 7.4.4, що зазначає час його дії, якщо обмеження вводять на визначені години, наприклад, біля шкіл, заводських прохідних і т. ін.
Відповідно до вимог ст. 5 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
В Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження, а тому позов прокурора в даному випадку поданий в інтересах дітей на законних підставах та у відповідності до положень ч. 2 ст. 60 КАС України і ст. 36-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Згідно ч.2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, держави учасниці Конвенції зобовязуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обовязки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Таким чином, враховуючи, що обовязок по забезпеченню безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст (селищ, сіл), утримання вулиць і доріг міст (селищ, сіл) покладений виключно на органи місцевого самоврядування, суд вважає за необхідне позов в частині зобовязання відповідача вчинити певні дії задовольнити, окрім вимог про зобовязання обладнати дорожньою розміткою 1.1.- «вузька суцільна лінія».
Відповідно до п.7.1.3. ГОСТ ДСТУ 2587:2010 у разі нанесення розмітки доріг ширину смуги руху потрібно брати з урахуванням категорії доріг згідно з ДБН В.2.3-4 та ДБН В.2.3-5. Ширина смуги руху, що розмічають, не повинна бути менше ніж 3,0 м. Дозволено зменшувати ширину смуги, призначеної для руху легкових автомобілів, до 2,75 м з уведенням необхідних обмежень на режим руху (максимальної швидкості, зупинки та стоянки, спеціальних смуг для руху маршрутних ДТЗ).
Оскільки ширина доріг, що прилягають до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань, що розташована в смт. Цумань по вул. Жовтнева, 14, та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко», що розташований в смт. Цумань по вул. Шкільна, 5-Б, в актах обстеження вулиць (підїзного шляху) не визначена, а з показів представника відповідача та третіх осіб встановлено, що вона складає 5 метрів, застосування вказаної розмітки суперечитиме ГОСТ ДСТУ 2587:2010.
Вирішуючи позов в частині вимог про визнання незаконною бездіяльності Цуманської селищної ради суд дійшов висновку про відмову у задоволенні зазначених вимог з наступних підстав.
З наданих до суду доказів: відношення Цуманського селищного голови на імя начальника філії Ківерцівського автодору ( 25.02.2013 року № 1.3.1/82), відношення начальника Цуманського ВУЖКГ Ківерцівського району на імя начальника ДАІ Ківерцівського РВ УМВС України у Волинській області(18.05.2013 року № 86), акту приймання виконаних робіт №1 за травень 2013 року встановлено, що у 2013 році в районі ЗОШ I-III ступеня смт. Цумань (вул. Жовтнева), ДНЗ «Сонечко» (вул. Шкільна), дитячої музичної школи смт. Цумань (вул. Грушевського), будинку дитячої та юнацької творчості (вул. Васильєва) встановлювались попереджувальні дорожні знаки 1.33 «Діти».
Той факт, що Цуманська селищна рада протягом 2014 - 1 півріччя 2015 року через невиконання доходної частини бюджету не могла здійснювати фінансування витрат на встановлення дорожніх знаків та дорожньої розмітки, стверджується договорами про надання середньострокової позики від 27 та 28 листопада 2013 року, повернення яких згідно наданих суду платіжних доручень здійснювалось в 2014, травні 2015 року.
Разом з тим на виконання припису ВДАІ укладено договір на виготовлення технічної документації щодо розробки схем організації дорожнього руху за адресами : підїзний шлях до Цуманського ДНЗ «Сонечко» по вул. Шкільна, 5-Б, підїзний шлях до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів по вул. Жовтнева, 14, підїзний шлях до Цуманської музичної школи по вул. Грушевського, 12, підїзний шлях до Цуманського будинку дитячої та юнацької творчості (вул. Васильєва,1), затверджений кошторис та протокол погодження договірної ціни.
Зазначеним, на думку суду, заперечується бездіяльність Цуманської селищної ради щодо забезпечення безпеки руху учнів школи та дітей дошкільного закладу.
За таких обставин в задоволенні адміністративного позову прокурора Ківерцівського району Волинської області до Цуманської селищної ради, треті особи - загальноосвітня школа I-III ступеня смт. Цумань, Цуманський дошкільний заклад «Сонечко», в частині визнання незаконною бездіяльності Цуманської селищної ради слід відмовити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160-163 КАС України, на підставі ст. 19 Конституції України, ст. ст. 16, 19 ЗУ «Про автомобільні дороги», ст. 31 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 7 ЗУ «Про дорожній рух», -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов прокурора Ківерцівського району Волинської області до Цуманської селищної ради, треті особи - загальноосвітня школа I-III ступеня смт. Цумань, Цуманський дошкільний заклад «Сонечко» задовольнити частково.
Зобовязати Цуманську селищну раду Ківерцівського району Волинської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів та пішоходів на прилеглих до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів смт. Цумань та Цуманського дошкільного закладу «Сонечко» територіях, а саме - обладнати дані території дорожніми знаками в обох напрямках руху: 3.29 «Обмеження максимальної швидкості», 5.35.1 5.35.2 «Пішохідний перехід», 1.33 «Діти», а також дорожньою розміткою 1.14.1. «пішохідний перехід».
В решті позову відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ківерцівського районного суду О.М. Пономарьова