П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.04.2015 Справа №607/4023/15-а
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі
головуючого судді Дзюбича В.Л.,
з участю секретарів судового засідання Грабської Ю.І., Гнатенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій та рішення протиправними та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії призначеної відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми заробітної плати та зобов'язання провести з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01.10.2003 р., відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», йому призначена пенсія за вислугою років в розмірі 90% від суми заробітної плати на посаді прокурора Підволочиського району з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, що, на думку позивача, є підставою для перерахунку йому пенсії. УПФ України в м.Тернополі здійснило позивачу перерахунок пенсії, визначивши новий розмір пенсії не із 90% заробітної плати посади прокурора Підволочиського району, яку позивач обіймав до виходу на пенсію, а із розміру 80% суми заробітної плати. На звернення позивача, відповідач повідомив останнього, що перерахунок пенсії проведено відповідно до положень нового Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року. Посилаючись на наведене, вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та просить позов задовольнити.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 29 квітня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобовязання УПФ України в м.Тернополі здійснити перерахунок та здійснення виплати недоотриманої пенсії за період з 01.07.2012 року по 05.09.2014 року включно залишено без розгляду.
Позивач позовні вимоги підтримав з мотивів викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача позову не визнав, просив у його задоволенні відмовити, подав заперечення на позовну заяву в обґрунтування якого зазначив, що позовні вимоги позивача є безпідставними, оскільки відповідно до поданої позивачем заяви від 24.10.2012 р. здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати відповідно до довідки, виданої прокуратурою Тернопільської області №18/140. Пенсійний фонд України надав роз'яснення, в якому зазначив, що в зв'язку з прийняттям вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012р. №505 та з урахуванням п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», чинної на час набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012р. пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Із довідки Прокуратури Тернопільської області №18/140 вбачається, що ОСОБА_1 працював в прокуратурі Тернопільської області на посаді прокурора Підволочиського району. Заробітна плата ОСОБА_1 з 14.06.2012 року складається із : основного окладу - 2288 грн.; класного чину 130 грн.; виплат за вислугу років 725.40 грн.; щомісячної премії на яку нараховуються страхові внески 1584.27 грн.; доплат, які передбаченні чинним законодавством: надбавки за виконання особливо важливої роботи 2137.51грн, матеріальної допомоги на оздоровлення (1/12) 440.08 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових потреб (1/12) 440.08 грн.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 в 2003 році призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90% від суми його заробітної плати.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, збільшено заробітну плату працівникам прокуратури по посаді, яку займав позивач. Вказаною постановою КМУ затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії в розмірі 80% заробітної плати відповідно до довідки виданої прокуратурою Тернопільської області
Відповідачем не оспорюється право позивача на час виходу його на пенсію за вислугою років вирахування розміру пенсії як 90% від заробітку, що відповідало положенням ст. 50 -1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії.
Цією ж статтею зазначеного Закону передбачалося, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників.
У зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року, були внесені зміни до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», зокрема встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80% від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення на призначення пенсії.
В той же час положення тієї ж статті Закону України «Про прокуратуру» відносно умов та порядку перерахунку пенсії залишилися незмінними.
Як зазначено вище, 31.05.2012 року Постановою Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» збільшено заробітну плату працівникам прокуратури, в тому числі, по посаді, яку займав позивач.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції яка діяла до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином системний аналіз норм права дозволяє суду зробити висновок про те, що право позивача на вирахування пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, повинно залишатися незмінним, а відтак при проведенні УПФ в м. Тернополі перерахунку пенсії позивачу, обчислення нового розміру слід було здійснювати як 90 процентів суми заробітної плати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», а не 80% як цього припустився позивач.
Відповідно до п.1.ч.1 ст. 256 КАС України, суд допускає негайне виконання постанови про присудження вплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст. 11, 71, 86, 158, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі в частині перерахунку ОСОБА_1 пенсії виходячи з 80% від суми його заробітної плати.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м.Тернополі здійснити з 06 вересня 2014 року перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру, зазначеного у довідці прокуратури Тернопільської області №18/140.
Стягнути із державного бюджету в користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1; м.Тернопіль вул.Курбаса, 2/52) - 73,08 грн. судового збору.
Допустити негайне виконання постанови суду в межах суми платежу за один місяць.
Постанова набирає законної сили через десять днів з дня її проголошення, якщо не була подана апеляційна скарга. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд з дня проголошення постанови. Якщо постанову було ухвалено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Дзюбич В.Л.