Справа №705/3749/15-а
2-а/705/133/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2015 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
головуючого судді Мазуренко Ю.В.
при секретарі Щербаковій Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії щодо перерахування пенсії за вислугу років, -
В С Т А Н О В И В :
В липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії щодо перерахування пенсії за вислугу років. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що його було звільнено на пенсію з посади старшого офіцера віділення з виховної роботи військової частини А 1880 (наказ командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 25.01.2014 року №30.) Згідно з наказом, який вказаний вище позивача було виключено із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. В позові позивач вказує, що він отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Починаючи з квітня місяця 2013 року позивач вказує, що отримував щомісячно додаткову грошову винагороду, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 року, з якої щомісячно утримувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 2,6 %. Після звільнення його із військової служби відповідачем призначено йому пенсію за вислугу років, до складу якої не включено додаткову грошову винагороду, що на думку позивача призвело до зменшення розміру пенсії та порушення його інтересів. Позивач, вважає, що дії відповідача щодо нездійснення перерахунку та призначення пенсії у звязку із введенням додаткової грошової винагороди для військовослужбовців незаконні та протиправні. Тому в позові позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та призначення пенсії у звязку із введенням додаткової грошової винагороди для військовослужбовців та призначити йому з 08 лютого 2014 року пенсію за вислугу років з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яка виплачується на підставі постанови Кабінетом Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 року. Також в позові він просить суд здійснити йому з 08 лютого 2014 року перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії обчисливши її розмір з урахуванням додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 року «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України» у розмірі встановленому Наказом міністра оборони України № 595 від 15.11.2010 року.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, посилаючись на викладені в ньому обставини та просив його задоволити. Також позивач в судовому засіданні уточнив позовні вимоги вказавши, що в прохальній частині позовної заяви він помилково вказав Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а необхідно було зазначити Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаської області (описка). При цьому він вказав, що відповідачем в позові він вказав- Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаської області.
Представник по дорученню відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаської області ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та просила відмовити у задоволенні позову. Попередньо на адресу суду відповідачем було надіслано заперечення в якому вказано, що позов вони не визнають. В своїх поясненнях в суді представник відповідача, так як і в запереченні, вказував, що дійсно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Разом з тим, представник відповідача у запереченнях наполягає на тому, що встановлена на підставі Постанови КМУ додаткова грошова винагорода не відноситься до додаткових видів грошового забезпечення, а тому відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача. В суді представник, як і в запереченні вказує, що відповідно до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України у 2007 році» призначення (перерахунок) та виплата пенсії військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону здійснюються органом Пенсійного фонду України з 01 січня 2007 року. Порядок передачі зазначених вище функцій визначено постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522. До органів Пенсійного фонду передані тільки функції з призначення (перерахунку) виплати пенсій військовослужбовцям. Функції визначення складових грошового забезпечення не відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду. Тому, у разі незгоди зі складовими грошового забезпечення потрібно звертатися до структурного підрозділу Міністерства оборони України. Відповідно до вищевказаного Порядку Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в АРК, областях міста Києва та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.. Відповідно до ст.43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ст.63 Закону та постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року перерахунок раніше призначених за Законом пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Одночасно рішенням Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4рп/2015 року підтверджено, що проведення перерахунку пенсій відповідно до ст.63 Закону проводиться у звязку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку з встановленням виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і таким видами є лише надбавки, доплати, підвищення. В запереченні також вказано, що для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 немає законних підстав.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Збройних сил України і отримує пенсію відповідно до положень Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач 15.05.2015 року звернувся з заявою до ГУ ПФУ в Черкаській області про перерахунок пенсії з включенням виплат згідно постанови КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889 .Проте листом від 04.06.2015 року йому було відмовлено у зазначеному перерахунку з посиланням на відсутність підстав .Позивач вважає наведені дії ГУ ПФУ в в Черкаській області неправомірними та просить зобов'язати провести відповідний перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Частиною2 ст.51 вищезгаданого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Наведеними законодавчими нормами на Кабінет Міністрів України покладений обов'язок встановлення порядку проведення перерахунку пенсій, а також визначена підстава для проведення такого перерахунку пенсії.
Відповідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони. Постановою № НОМЕР_1 дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів від 22.09.2010 року № 889 «Питання забезпеченняокремихкатегорійвійськовослужбовців: збройний прикордонної служби та внутрішніх військ міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» установлено військовослужбовцям щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.
Відповідно до п. 2 Постанови визначено, що граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої п. 1 цієї постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством надзвичайних ситуацій та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Тобто, постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року за №889 визначає, що дозволено Міністерству Оборони України та іншим силовим міністерствам і відомствамустановитищомісячнудодаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. В тексті постанови чітко вказано, що граничні розміри, порядок ти умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, визначаються у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
15 листопада 2010 року Міністерством оборони України видано наказ Міністра оборони України від 15.11.2010 №595, який зареєстрований Міністерством юстиції України 29.11.2010 за №1194/18489, "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди", пунктом 3 якого встановлено, що грошова винагорода визначається з місячного грошового забезпечення, до складу якого включаються: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Тобто грошові винагороди військовослужбовцям плаваючого та льотного складу визначаються саме з грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 даного наказу виплата винагороди здійснюється з того дня, з якого військовослужбовці стали до виконання обов'язків за посадами, та припиняється з дня, наступного за днем звільнення від обов'язків за посадою.
У рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4рп/2015 року «У справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_3, щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вказано, що проведення перерахунку пенсій відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться у звязку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку з встановленням виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і таким видами є лише надбавки, доплати, підвищення. Автор звернення до Конституційного Суду просив дати офіційне тлумачення положень першого речення ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в аспекті того, чи є наведений у них перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися і інші види грошового забезпечення, зокрема щомісячна додаткова грошова винагорода, яка встановлена постановою КМУ «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» від 22 вересня 2010 року № 889».
Заміна розміру винагороди як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид винагороди встановлюється виключно законами України.
Отже, відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, ГУ ПФУ у Черкаській області керувалося положенням чинного законодавства і діяло в межах наданих повноважень.
Таким чином, підстав для визнання дій відповідача щодо перерахунку пенсії неправомірними не має, тому в задоволенні позовних вимог позивачу слід відмовити.
Оскільки вимоги про зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити заборгованість знаходяться в залежності від вирішення перших вимог, в задоволенні яких відмовлено, то і вони є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
На підставі ст.ст. 8-11, 71, 94, 183-2, 254, 256 КАС України,суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії щодо перерахування пенсії за вислугу років відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, у разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ю.В. Мазуренко