ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"21" липня 2015 р. Справа № 806/1180/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,
від відповідача: ОСОБА_5, ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" травня 2015 р. у справі за позовом Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області до Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій незаконними та зобов'язання провести оплату платіжного доручення,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2015 року Ставищенська сільька рада Брусилівського району Житомирської області звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати незаконними дії Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не перерахування коштів по платіжному дорученню № 1 від 10.02.2015 року на суму 4800000 грн. щодо розміщення вільних коштів спеціального фонду сільського бюджету на депозитних рахунках в банку та зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області провести оплату платіжного доручення №1 від 10.02.2015 року Ставищенської сільської ради на суму 4800000 грн. щодо розміщення вільних коштів спеціального фонду сільського бюджету на депозитних рахунках в банку.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач, в порушення вимог діючого законодавства, не перерахував кошти сільської ради на депозит в банку, внаслідок чого позивач не отримує відповідного доходу.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2015 р. позов задоволено.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області щодо невиділення (неперерахування) тимчасово вільних коштів в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року.
Зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області виділити (перерахувати) тимчасово вільні кошти в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року.
Присуджено Ставищенській сільській раді понесені нею судові витрати у розмірі 73,08 грн. з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Позивач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу.
В судовому засіданні представники відповідача доводи апеляційної скарги підтримали у повному обсязі.
Представники позивача в засіданні суду заперечили проти доводів апеляційної скарги. Вважають, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому просили залишити її без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
З матеріалів справи убачається, що 02.01.2013 року між позивачем та відповідачем був укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування (а.с.7-9).
Частиною 8 статті 16 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року № 2456-VI передбачено, керівник місцевого фінансового органу має право за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на депозитах або шляхом придбання державних цінних паперів, цінних паперів, емітованих Автономною Республікою Крим, відповідною міською радою, з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
Порядок здійснення операцій, передбачених цією частиною статті, визначається Кабінетом Міністрів України з дотриманням таких вимог:
укладання договору банківського вкладу (депозиту) з установою банку - при розміщенні на депозитах.
Рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року (а.с.10-11) було дозволено сільській раді за погодженням з постійною комісією сільської ради з питань бюджету і комунальної власності в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету на депозитах з подальшим поверненням коштів до кінця поточного бюджетного періоду.
На засіданні комісії Ставищенської сільської ради 22.05.2015 року (а.с.12) було визначено Державний експортно-імпортний банк України переможцем конкурсу щодо розміщення тимчасово вільних коштів сільського бюджету, з яким 09.02.2015 року позивач уклав договір банківського вкладу зі сплатою процентів щомісяця № 52015W6 (а.с.15-16) з розміром вкладу 4800000 грн. та терміном його повернення 20.12.2015 року.
При цьому в договорі № 52015W6 визначені умови дострокового повернення вкладу (п.3.4.11, розділ 4), заборони безспірного списання банком коштів із вкладного (депозитного) рахунка позивача (п.6.2), а також відповідальності банку в разі неповернення чи несвоєчасного повернення коштів із вкладних (депозитних) рахунків (розділ 5).
Пунктом 3 Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, затвердженого Постановою КМ України від 12.01.2011 року № 6 (далі - Порядок у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках є:
1) прийняття Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевою радою відповідного рішення;
2) укладення договору банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком;
3) визначення у договорі банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком обов'язкових умов щодо права вкладника на повернення вкладу (депозиту) або його частини на першу вимогу вкладника та щодо заборони безспірного списання банком коштів із вкладного (депозитного) рахунка фінансового органу, а також відповідальності банку в разі неповернення чи несвоєчасного повернення коштів із вкладних (депозитних) рахунків на відповідні рахунки місцевих бюджетів, відкриті в органах Державної казначейської служби, з яких перераховувалися тимчасово вільні кошти для розміщення на вкладних (депозитних) рахунках;
4) відсутність на дату розміщення тимчасово вільних коштів простроченої кредиторської заборгованості за відповідним фондом місцевого бюджету (відповідними напрямами його використання), крім тієї, що виникла внаслідок недоотримання коштів субвенцій з державного бюджету та бюджетів інших рівнів;
5) відсутність на дату розміщення тимчасово вільних коштів загального фонду місцевого бюджету непогашених середньострокових позик, отриманих за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка в поточному бюджетному періоді;
6) розміщення на конкурсних засадах тимчасово вільних коштів у банках, статутний капітал яких становить або перевищує 10 млрд. гривень, у яких держава прямо та/або опосередковано володіє 75 чи більше відсотками статутного капіталу та/або голосів та до яких протягом останнього року Національний банк не застосовував заходів впливу у вигляді розпорядження щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів операцій з високим ступенем ризику та призначення тимчасової адміністрації.
Як свідчать матеріали справи позивачем були виконані умовами розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, встановлені п. 6 Порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, перерахування тимчасово вільних коштів здійснюється органами Державної казначейської служби у разі дотримання умов, визначених пунктом 3, на підставі поданих фінансовим органом таких документів:
1) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевої ради про розміщення тимчасово вільних коштів на вкладних (депозитних) рахунках у банках;
2) довідки про внесення змін до помісячного розпису фінансування місцевого бюджету;
3) договору банківського вкладу (депозиту) між фінансовим органом та банком;
4) розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевого бюджету;
5) платіжного доручення;
6) листа-повідомлення про перерахування коштів (якщо сума вкладу перевищує 1 млн. гривень), надісланого не пізніше ніж за один робочий день до дати перерахування.
З матеріалів справи убачається, що позивачем до Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області були надані всі документи, передбачені п. 12 Порядку - рішення сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року (а.с.10-11), довідки про зміни до помісячного розпису фінансування спеціального фонду бюджету на 2015 рік (а.с.43), договір банківського вкладу зі сплатою процентів щомісяця № 52015W6 від 09.02.2015 року (а.с.15-16), розпорядження голови Ставищенської сільської ради про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів від 10.02.2015 року №5 (а.с.41), платіжне доручення № 1 від 10.02.2015 року на суму 4800000 грн. (а.с.14), лист-повідомлення Ставищенської сільської ради № 18 від 09.02.2015 року про перерахування коштів (а.с.42).
Згідно п. 12 Порядку, операції, пов'язані з розміщенням тимчасово вільних коштів, проводяться органами Державної казначейської служби відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Державною казначейською службою.
Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженим наказом Мінфіну від 23.08.2012 року № 938, передбачено, що:
"16.9. Місцеві фінансові органи за рішенням відповідної ради мають право розміщувати тимчасово вільні кошти місцевих бюджетів (далі - тимчасово вільні кошти) на вкладних (депозитних) рахунках у банках з метою отримання доходів із зарахуванням їх до дохідної частини відповідного місцевого бюджету.
16.10. Рішення відповідної ради та договір банківського вкладу (депозиту) є підставою для внесення змін до помісячного розпису місцевого бюджету в установленому порядку.
16.11. Виділення тимчасово вільних коштів для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок здійснюється на підставі розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів (додаток 26 до цього Порядку), наданого місцевим фінансовим органом. Перерахування цих коштів на вкладні (депозитні) рахунки, відкриті в банках, у разі дотримання умов, визначених законодавством, здійснюється на підставі платіжного доручення, наданого місцевим фінансовим органом, з відповідного рахунка, відкритого в органах Казначейства.
Розпорядження виконується органом Казначейства у порядку, визначеному в пунктах 16.7 та 16.8 глави 16 цього Порядку".
Всупереч вищевказаним нормативно-правовим документам, відповідачем не було виконано розпорядження про виділення коштів загального (спеціального) фонду місцевих бюджетів голови Ставищенської сільської ради про виділення коштів спеціального фонду місцевих бюджетів від 10.02.2015 року №5 за рішенням сорок восьмої сесії VI скликання Ставищенської сільської ради від 22.01.2015 року про виділення (перерахувати) тимчасово вільні кошти в сумі 4800000 грн. для розміщення на вкладний (депозитний) рахунок у банку.
Посилання відповідача на те, що він не міг виконати розпорядження про виділення тимчасово вільних коштів у зв'язку із відсутністю відповідного підкріплення, суд до уваги не приймає, оскільки 4800000 грн. були на рахунках позивача, що підтверджено представниками відповідача, а діюче законодавство з питань розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, не пов'язує їх розміщення з надходженням підкріплення з Державної казначейської служби України.
Колегія суддів не бере до уваги лист від 15.04.2015 №07.1-10.2/75-3795 Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області та доручення в.о. Міністра фінансів України ОСОБА_7 від 10.04.2015 № 05230-16/225 голові Державної казначейської служби України щодо тимчасового призупинення розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, оскільки вказані документи не є нормативно-правовими актами та не можуть призупиняти дію Порядку розміщення тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів на вкладних (депозитних) рахунках у банках, затвердженого Постановою КМ України від 12.01.2011 року №6.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" травня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" липня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Ставищенська сільська рада Брусилівського району Житомирської області вул.Садова,1,с.Ставище,Брусилівський район, Житомирська область,12610
3- відповідачу/відповідачам: Управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі Житомирської області вул.Лермонтова,3,смт.Брусилів,Житомирська область,12601
4-третій особі: - ,