ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2015 року Справа № 142485/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Прокопенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова до Головного управління юстиції у Львівській області про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова звернулось до суду з позовом до Головного управління юстиції у Львівській області, яким просило скасувати постанову державного виконавця від 11.06.2012 року ВП № 33003713 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийнятті до провадження виконавчого документа).
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що оскільки у виконавчому листі № 2а-1734/2012, виданому 08.05.2012 року Львівським окружним адміністративним судом, зазначено строк пред'явлення до виконання 07.05.2012 року, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах та спосіб встановлений чинним законодавством, а тому оскаржувана постанова про відмову у відкритті виконавчого провадження винесена з дотриманням вимог Закону України «Про виконавче провадження» та є правомірною. Також суд зазначив, що відповідно до ст. 259 Кодексу адміністративного судочинства України виконавчий лист має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим Законом України «Про виконавче провадження», а суд, який видав виконавчий лист, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню.
Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що при її прийнятті судом порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судом неповно зясовано обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що оскаржувана постанова про відмову у відкритті провадження є незаконною, оскільки відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року, якщо інше не передбачено законом. У виконавчому листі № 2а-1734/2012 року вказано, що справа розглянута 05.05.2012 року, рішення набрало законної сили 07.05.2012 року, а тому, на думку позивача, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання управлінням не пропущено.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановив суд, 08.05.2012 року Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 2а-1734/2012 року про стягнення із ЗАТ «Проектно-будівельне об'єднання «Львівміськбуд» (ЄДРПОУ 01273906, юридична адреса: 79035, м. Львів, вул. Зелена, 238) на користь Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова (код ЄДРПОУ 20847365, юридична адреса: 79070, м. Львів, пр-т. ОСОБА_1, 35) 43 395 (сорок три тисячі триста дев'яносто пять) грн. 40 коп. заборгованості.
В даному виконавчому листі зазначено, що судове рішення набрало законної сили 07 травня 2012 року, а строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 07 травня 2012 року.
06.06.2012 року стягувач за виконавчим листом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова подав до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області зазначений виконавчий лист із заявою про примусове виконання судового рішення.
Однак постановою державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 від 11.06.2012 року ВП № 33003713 було відмовлено у відкритті виконавчого провадження (у прийнятті виконавчого документа до провадження).
Дану постанову державний виконавець мотивував тим, що пред'явлений до виконання виконавчий документ подано з пропущенням строку пред'явлення до виконання, оскільки заяву про відкриття виконавчого провадження подано стягувачем 30.05.2012 року, а строк пред'явлення виконавчого документа, вказаний у виконавчому листі, до 07.05.2012 року.
Колегія суддів вважає помилковим і необґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність оскаржуваної постанови державного виконавця з таких підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі рішення).
Згідно з положеннями ст. 11 цього Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і вказаним Законом.
Відповідно до ст. 17 даного Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, одним з яких згідно з п. 1 ч. 2 цієї статті є виконавчі листи, що видаються судами.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 цього Закону у виконавчому документі зазначаються: назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видала; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно з ч. 1 ст. 19 цього Закону державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 22 зазначеного Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки інші виконавчі документи, серед яких виконавчі листи, видані судами, протягом року, якщо інше не передбачено законом, а строки, зазначені у частині першій цієї статті, для виконання судових рішень встановлюються з наступного дня після набрання рішенням законної сили чи закінчення строку, встановленого у разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а в разі якщо судове рішення підлягає негайному виконанню, з наступного дня після його постановлення.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 25 даного Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Водночас згідно з п. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі пропуску встановленого строку пред'явлення виконавчих документів до виконання.
Такі ж норми містяться в пп. 3.3.1 і 3.8.1 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 року № 74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.12.1999 року за № 865/4158.
Таким чином, згідно із наведеними вище положеннями Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції про проведення виконавчих дій державний виконавець має повноваження і зобовязаний відмовити у відкритті провадження виключно у випадку встановлення і підтвердження належним чином факту пропуску стягувачем строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
При цьому, колегія суддів зазначає, що вказаними вище нормативно-правовими актами не передбачено, що строк пред'явлення виконавчого документа до виконання встановлюється цими документами.
Водночас згідно з преамбулою Закону України «Про виконавче провадження» умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються цим Законом.
Отже, на думку колегії суддів, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання встановлюється в першу чергу даним Законом, а у виконавчому листі цей строк лише зазначається додатково згідно з нормами цього Закону.
Як зазначено вище, у виконавчому листі № 2а-1734/2012, виданому Львівським окружним адміністративним судом 08.05.2012 року, вказано, що судове рішення набрало законної сили 07.05.2012 року, а строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 07.05.2012 року.
Наведене свідчить про те, що зазначений виконавчий лист в частині зазначення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання заповнено судом з порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження», а саме кінцевий строк предявлення виконавчого листа до виконання є тим же, що й дата набрання судовим рішенням законної сили, а також меншим, ніж день видачі самого виконавчого листа.
Проте, на думку колегії суддів, виконавчий лист № 2а-1734/2012 містив достатньо відомостей для встановлення державним виконавцем строку його предявлення до виконання, а державний виконавець при вирішенні питання щодо відкриття виконавчого провадження допустив надмірний формалізм.
Зазначені вище порушення, допущені судом при оформленні виконавчого листа, на переконання колегії суддів, не можуть бути перешкодою для Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова як стягувача у виконавчому провадженні для реалізації своїх прав, передбачених судовим рішенням, на підставі якого був виданий виконавчий лист, та Законом України «Про виконавче провадження».
За таких обставин колегія суддів вважає помилковим і необґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що приймаючи оскаржувану постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження, відповідач діяв у межах та спосіб, встановлений чинним законодавством.
Оцінивши оскаржувану постанову державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 11.06.2012 року ВП № 33003713 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийнятті до провадження виконавчого документа) на відповідність критеріям, передбаченим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що дана постанова є необґрунтованою, оскільки прийнята без врахування всіх обставин, що мали значення для її прийняття, недобросовісно, нерозсудливо, непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких вона спрямована, в зв'язку з чим підлягає скасуванню.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і судом неповно зясовано обставини, що мають значення для справи.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі міста Львова задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 липня 2012 року у справі № 2а-5685/12/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправною і скасувати постанову державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області ОСОБА_2 від 11 червня 2012 року ВП № 33003713 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийнятті до провадження виконавчого документа).
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийО.М. Довгополов
СуддіЛ.Я. Гудим
ОСОБА_3
Постанова складена в повному обсязі 03.07.2015 року.