ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2015 р. Справа № 926/1929/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Зварич О.В.
суддів Мирутенко О.Л.
Юрченко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради за № 01/02-18-6265/3 від 20.03.2015р. (вх. № 01-05/1494/15 від 02.04.2015р.)
на рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р.
у справі № 926/1929/14
за позовом: Чернівецької обласної ради
до відповідача-1: Виконавчого комітету Чернівецької міської ради
до відповідача-2: Чернівецької міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Комунальної установи "Чернівецька обласна бібліотека для дітей"
про визнання незаконним та скасування підпункту 1.3 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 641/17 від 11.10.2011р. та свідоцтва про право власності,
за участю:
від позивача: Єлєніч М.О. - представник (довіреність № 01-11/11-87 від 26.01.2015р.);
від відповідача-1: не з'явився;
від відповідача-2: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14 (суддя Байталюк В.Д.) задоволено позов Чернівецької обласної ради. Визнано незаконним та скасовано підпункт 1.3 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17 "Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, визнання таким, що втратив чинність пункт 2.17 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 89/3 (делеговані повноваження)". Визнано недійсним свідоцтво серії "САЕ" № 253442 від 13.10.2011 про право власності на нежитлові приміщення бібліотеки в житловому будинку літери А загальною площею 486,40 м2, в тому числі: в підвалі приміщення І-ІІІ пл. 36,40 м2; на 1 поверсі приміщення 5-1 - 5-4, 7-1 - 7-4 пл. 101,50 м2; на 2 поверсі приміщення 5-5 - 5-19 пл. 348,50 м2. Стягнуто з Виконавчого комітету Чернівецької міської ради на користь Чернівецької обласної ради 2436,00 грн. судового збору.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що позивачем доведено, а відповідачем не спростовано набуття права спільної власності на спірну нерухомість на підставах, що передбачені законом, територіальними громадами сіл, селищ та міст області в особі Чернівецької обласної ради в межах здійснення розмежування державної та комунальної власності, а тому спірний підпункт 1.3 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17 суперечить вимогам закону та порушує права позивача як власника спірного майна.
Виконавчий комітет Чернівецької міської ради подав апеляційну скаргу, в якій вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права. Вказує, що твердження позивача про наявність права власності є безпідставним, оскільки Чернівецька обласна рада не надала підтверджуючих документів, що вона є власником майна, право власності за позивачем не оформлювалось і жодними документами не встановлювалось. Стверджує, що позивачем не надано документів на підтвердження того, що приміщення, розташовані на вул. Шевченка, 29 у м. Чернівці, ввійшли до складу інвентаризаційного майна Чернівецької обласної ради. Просить скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
20.04.2015р. від третьої особи надійшов відзив на апеляційну скаргу за №48 від 16.04.2015р. (вх. № 01-04/2463/15 від 20.04.2015р.), в якому Комунальна установа "Чернівецька обласна бібліотека для дітей" вважає законним рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі № 926/1929/14 та просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги Виконавчого комітету Чернівецької міської ради в повному обсязі.
30.04.2015р. від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу за №01-11/11-465 від 28.04.2015р. (вх. № 01-04/2756/15 від 30.04.2015р.), в якому Чернівецька обласна рада просить рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради - без задоволення.
05.05.2015р. від відповідача-2 надійшло пояснення-клопотання за №01/02-18-2779/0 від 28.04.2015р. (вх. № 01-04/2777/15 від 05.05.2015р.), в якій Чернівецька міська рада повідомляє, що підтримує апеляційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради та просить скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі № 926/1929/14, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
В ході розгляду апеляційної скарги, колегія суддів встановила відсутність в матеріалах справи первинних документів, які стосуються спірних нежитлових приміщень, а саме: коли було введено в експлуатацію будівлю за адресою: вул. Шевченка, 29, м.Чернівці, в якій знаходяться спірні нежитлові приміщення. Які саме об'єкти нерухомості й кому було передано після прийняття Постанови КМУ від 05.11.1991р. № 311. Чи відбувались зміни цих об'єктів нерухомості (у тому числі реконструкція), якщо відбувались, то за якими дозвільними документами.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 08.06.2015р. відкладено розгляд апеляційної скарги Виконавчого комітету Чернівецької міської ради на 20.07.2015р. Витребувано у Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації та Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації інвентаризаційні, реєстраційні справи на нежитлові приміщення загальною площею 486,40 кв.м., в тому числі в підвалі I-III площею 36,40 кв.м., на першому поверсі приміщення 5-1- 5-4, 7-1- 7-4 площею 101,50кв.м, на другому поверсі 5-5- 5-19 площею 348,50 кв.м., що знаходяться за адресою: м.Чернівці, вул. Шевченка, 29. Одночасно зобов'язано сторін у справі та третю особу надати первинні документи щодо будівництва та введення в експлуатацію будівлі за адресою: м.Чернівці, вул. Шевченка, 29.
Згідно супровідного листа Чернівецького комунального обласного бюро технічної інвентаризації за №1514 від 07.07.2015р. (вх. № 01-04/4525/15 від 20.07.2015р.) на адресу Львівського апеляційного господарського суду скеровано матеріали інвентаризаційної справи (інв. № 1414) на об'єкт нерухомого майна по вул.Шевченка, 29, м.Чернівці.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 20.07.2015р. до складу колегії суддів для розгляду справи № 926/1929/14 введено суддю Мирутенко О.Л. у зв'язку з перебуванням у відпустці судді Гриців В.М.
Присутній в судовому засіданні представник позивача заперечив проти вимог і доводів апеляційної скарги Виконавчого комітету Чернівецької міської ради, просив залишити без змін рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14.
Відповідачі та третя особа не забезпечили явки в судове засідання уповноважених представників, про час, дату і місце розгляду апеляційної скарги належно повідомлені, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень від 10.06.2015р.
Апеляційний господарський суд, дослідивши наявні матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, оглянувши матеріали інвентаризаційної справи (інв. № 1414) на об'єкт нерухомого майна по вул.Шевченка, 29, м.Чернівці, перевіривши юридичну оцінку обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14.
Як вбачається з матеріалів справи, 11.10.2011р. виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення № 641/17 "Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості що належать територіальній громаді м. Чернівців, визнання таким, що втратив чинність пункт 2.17 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.02.2008 № 89/3 (делеговані повноваження)", яким оформив право комунальної власності територіальної громади м. Чернівців на нежитлові приміщення бібліотеки в житловому будинку літ. А на вул. Т. Шевченка, 29, загальною площею 486,40 м2, в тому числі: в підвалі приміщення І-ІІІ пл. 36,40 м2; на 1 поверсі приміщення 5-1 - 5-4, 7-1 - 7-4 пл. 101,50 м2; на 2 поверсі приміщення 5-5 - 5-19 пл. 348,50 м2 (а.с. 55).
Спірне приміщення зареєстроване за територіальною громадою м. Чернівці згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САЕ №253442 від 13.10.2011р. (а.с. 163), знаходиться на балансі КЖРЕП № 9 та на підставі договору оренди № 203 від 09.07.2012 перебуває в оренді комунальної установи "Чернівецька обласна бібліотека для дітей"(а. с. 141-143).
Підставою звернення позивача до суду з даним позовом слугувало те, що підпункт 1.3 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 641/17 від 11.10.2011р. "Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, визнання таким, що втратив чинність пункт 2.17 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 89/3 (делеговані повноваження) прийняте з перевищенням повноважень та без наявності необхідних підстав.
З урахуванням заяви про уточнення позовних вимог за №01.11/11-267 від 11.03.2015р. позивач просив суд визнати незаконним та скасувати підпункт 1.3 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17 "Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, визнання таким, що втратив чинність пункт 2.17 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 89/3 (делеговані повноваження)" та визнати недійсним свідоцтво серії "САЕ" № 253442 від 13.10.2011 про право власності на нежитлові приміщення бібліотеки в житловому будинку літери А загальною площею 486,40 м2 в тому числі: в підвалі приміщення І-ІІІ пл. 36,40 м2; на 1 поверсі приміщення 5-1 - 5-4, 7-1 - 7-4 пл. 101,50 м2; на 2 поверсі приміщення 5-5 - 5-19 пл. 348,50 м2 (а. с. 160-161).
При винесенні постанови колегія суддів керувалася наступним:
Згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 сатті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст. 16 Закону).
Згідно частини 1 статті 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч.1 ст. 73 Закону).
Предметом спору в даній справі є визнання незаконним та скасування підпункту 1.3 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 641/17 від 11.10.2011р. та свідоцтва про право власності.
Як передбачено частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність його набуття не встановлена судом.
Набуття особою права власності на майно, здійснення правомочностей власника щодо цього майна можливе у разі припинення права власності на це майно у попереднього законного власника за встановлених законодавством підстав, а підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним у час виникнення відповідних правовідносин.
Поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та підстави її набуття було передбачено статтею 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990р. (втратив чинність у 1997 році), згідно з якою до комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, вказане в Законі України "Про власність", за статтею 31 якого комунальна власність належала до державної власності.
Перелік об'єктів комунальної власності був визначений статтею 35 Закону України "Про власність". Стаття 32 цього ж Закону передбачала, що суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 05.11.1991 р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", згідно якої затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць, зобов'язано органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 01.01.1992 передачу державного майна, що перебуває в їх віданні, до комунальної власності згідно переліку, затвердженого даною постановою.
Даною постановою встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів; розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських рад народних депутатів.
На виконання вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України 27 грудня 1991 року X сесією Чернівецької обласної Ради народних депутатів XXI скликання прийнято рішення від 27.12.1991р. "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів (а.с.18-36).
Згідно п. 2 даного рішення виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом на 1 січня 1992 року доручено провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів, і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказані акт інвентаризації та акт про передачу майна у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів суду не надано. Зазначені акти також відсутні у сторін, що підтверджується їхніми поясненнями (а. с. 181, 109-114).
У пункті 2.10 додатку № 1 до рішення від 27.12.1991р., обласні бібліотеки для дорослих та для дітей віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів. В свою чергу пунктом 2.10 додатку № 2 до вказаного рішення до Переліку державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів віднесено масові бібліотеки.
Також, згідно листа управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації від 11.03.2015 № 01/14-101 станом на 27.12.1991р. обласна бібліотека для дітей не відносилась до масових бібліотек (а. с. 182).
Як видно зі змісту рішення Чернівецької міської Ради народних депутатів від 25.01.1992р. № 253 "Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів", в переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів зазначено масові бібліотеки (крім відомчих), до яких спірна обласна бібліотека для дітей не належить (а.с. 37-40).
При огляді інвентаризаційної справи (інв. № 1414) на об'єкт нерухомого майна по вул.Шевченка, 29, м.Чернівці апеляційним господарським судом встановлено, що в матеріалах даної справи відсутні первинні документи, які стосуються спірних нежитлових приміщень, а саме документи про те, коли було введено в експлуатацію будівлю за адресою: вул. Шевченка, 29 у м.Чернівці, в якій знаходяться спірні нежитлові приміщення, які саме об'єкти нерухомості й кому було передано після прийняття Постанови КМУ від 05.11.1991р. № 311, чи відбувались зміни цих об'єктів нерухомості (у тому числі реконструкція), якщо відбувались, то хто виступав замовником робіт, за чиї кошти вони здійснювались та за якими дозвільними документами.
Тому встановити обставини щодо законності оформлення за відповідачем права власності на спірне приміщення не видається можливим.
Згідно частини 1 статті 393 Цивільного кодексу України, правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірний підпункт 1.3 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17 суперечить вимогам закону та порушує права позивача як власника спірного майна.
Вимога про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САЕ № 253442 від 13.10.2011 є похідною від вимоги про визнання незаконним та скасування підпункту 1.3 пункту 1 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17, на підставі якого видано дане свідоцтво, тому також підлягає задоволенню.
Апелянт вказує, що твердження позивача про наявність права власності є безпідставним, оскільки Чернівецька обласна рада не надала підтверджуючих документів про те, що вона є власником майна, право власності за позивачем не оформлювалось і жодними документами не встановлювалось. Однак, дані доводи спростовуються відповідними положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 р. № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)" та рішення Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27.12.1991р. "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів". У пункті 2.10 додатку № 1 до даного рішення вказано, що обласні бібліотеки для дорослих та для дітей віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів.
З наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правомірно й обгрунтовано визнав незаконним та скасував підпункт 1.3 пункту 1 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.10.2011 № 641/17 "Про оформлення права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців, визнання таким, що втратив чинність пункт 2.17 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 12.02.2008 року № 89/3 (делеговані повноваження)" та визнав недійсним свідоцтво серії "САЕ" № 253442 від 13.10.2011 про право власності на нежитлові приміщення бібліотеки в житловому будинку літери А загальною площею 486,40 м2, в тому числі: в підвалі приміщення І-ІІІ пл. 36,40 м2; на 1 поверсі приміщення 5-1 - 5-4, 7-1 - 7-4 пл. 101,50 м2; на 2 поверсі приміщення 5-5 - 5-19 пл. 348,50 м2.
Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Всупереч вимог ст.33 ГПК України апелянтом не надано доказів на підтвердження правомірності заявлених ним вимог.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги слід покласти на скаржника згідно вимог ст.49 ГПК України.
Керуючись, ст. ст. 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ :
Рішення господарського суду Чернівецької області від 12.03.2015р. у справі №926/1929/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу -без задоволення.
Справу повернути в господарський суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.
Головуючий суддя Зварич О.В.
судді Мирутенко О.Л.
Юрченко Я.О.