Рішення № 47544017, 23.07.2015, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
925/804/15
Номер документу
47544017
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" липня 2015 р. Справа № 925/804/15

Господарський суд Черкаської області в складі

головуючого - судді Єфіменка В.В.,

з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,

за участю прокурора: не з'явився.

та представників сторін:

від позивача - Шевченко В.А. за довіреністю;

від відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу за позовом Прокурора Корсунь-Шевченківського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України в Черкаській області, м. Черкаси, до дочірнього підприємства Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр "Сівач ЗАТ "Сівач", м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область,

про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

08.05.2015 заявлено позов про стягнення з відповідача на користь держави 10752,38 грн. збитків, завданих внаслідок викиду із об'єктів відповідача забруднюючих речовин в атмосферу в період з 01.01.2010 по 14.06.2012 з тих мотивів, що викид здійснився без відповідного дозволу.

Прокурор в судове засідання не з'явився, про причини не з'явлення суд не повідомив.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача 23.07.2015 в судове засідання не з'явився про причини нез'явлення суд не повідомив.

18.06.2015 відповідач подав до суду письмові заперечення, в яких з позовними вимогами не погоджується, вважаючи їх необґрунтованими та такими що не відповідають дійсності посилаючись, зокрема, на таке:

Державною екологічною інспекцією у Черкаській області (далі-Екологічна інспекція) 14 червня 2012 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр Сівач» ЗАТ «Сівач» (далі-дочірнє підприємство).

За результатами перевірки екологічною службою було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14 червня 2012 р. (надалі -Акт). У висновках Акту зазначено, що стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є котельня на твердому паливі, а ремонтно-механічна дільниця (токарний заточний та свердлильний верстат) не сховані в дозволі на викиди забруднюючих речовин.

В Акті не вказано вичерпний перелік шкідливих речовин, їх концентрація в повітрі. Екологічною службою не був проведений відбір зразків повітря, в Акті не має посилань на акти відбору проб та протоколу вимірювань. Тобто Акт в цій частині не містить висновку про порушення товариством будь-яких норм чинного природоохоронного законодавства.

В позовній заяві зазначено, про те, що перевіркою встановлено, що викид шкідливих речовин відбувався за період з 01.01.2010 по 14.06.2012 При ньому не надано доказів, які б свідчили, що в зазначений період відбувалися викиди, чи взагалі джерело викидів працювало.

Справа розглядається за наявними матеріалами в порядку визначеному ст.75 ГПК України.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.

14 червня 2012 року Державною екологічною інспекцією у Черкаській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр «Сівач ЗАТ «Сівач», м. Корсунь-Шевченківський, урочище «Сівач».

Відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (в редакції на момент заподіяння шкоди), підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Згідно зі ст. 11 «Про охорону атмосферного повітря» (в редакції на момент заподіяння шкоди), викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Перевіркою додержання відповідачем вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено за період з 01.01.2010 по 14.06.2012.

Стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: котельня на твердому палеві, ремонтно-механічна дільниця (токарний, заточний та свердлильний вертати) не враховані в дозволі про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.74-80).

Викид здійснювався без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

За порушення вимог природоохоронного законодавства директора ДП Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр «Сівач ЗАТ «Сівач» Гибала П.А. постановою від 15.06.2012 № 003291 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 82 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 1020 грн. Зазначений штраф сплачено 22.06.2012 згідно квитанції № ПН4621 (а.с.15-17).

Внаслідок незаконного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря державі завдано шкоду на суму 10 752 гривні 38 коп.

Розрахунок розміру завданої шкоди проведено державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, на підставі п. «з» ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 639 від 10.12.08р., зареєстрованої в Мін'юсті України від 21.01.09р. за № 48/16064 (копія розрахунку додається).

14 червня 2012 року проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП «Корсунь-Шевченківський» гранкар'єр «Сівач» ЗАТ «Сівач». Перевірка суб'єкта господарювання проводилася у відповідності до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон), Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року №464.

Відповідно до вимог Закону, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. При перевірці перевіряються всі об'єкти, які знаходяться на території суб'єкта господарювання щодо якого здійснюється плановий захід контролю.

Посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які Використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.

В результаті перевірки встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котельні на твердому паливі, ремонтно-механічної дільниці (токарний, заточний та свердлильний верстати) здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (не враховані в дозволі про викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами). За результатами перевірки було складено акт від 14.06.2016 року у 2-х примірниках. Один примірник був наданий директору, про що свідчить його підпис на іншому екземплярі, який залишився Держекоінспекції у Черкаській області. На посадову особу складено протокол №003090 від 14.06.2012 року та винесено постанову №003291 якою накладена адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1020 гривень 00 коп. Постанова протягом встановленого законом строку не була оскаржена та штраф сплачений добровільно згідно квитанції №ПН 4621 від 22.06.2012 року.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферу санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Порядок визначення розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб), встановлено Методикою № 639 від 10.12.2008, зареєстрованої в Мін'юсті. України від 21.01.2009 за № 48/16064. Згідно п. 1.5. Методики, джерело викиду забруднюючих речовин - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка), з якого надходять в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміші таких речовин.

Наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, згідно пунктів 2.1, 2.1.2 вказаної Методики, вважаються, зокрема, викиди: забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин В атмосферне повітря стаціонарними джерелами, уключаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Пунктом 2.2. Методики передбачається, що факт наднормативного виду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними Інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Пунктами 2.7. та 2.7.1 Методики передбачається, що розрахунковий метод застосовується у випадку викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.

Як було встановлено в ході перевірки у ДП "Корсунь-Шевченківський" гранкар'єр «Сівач» ЗAT «Сівач» деякі джерела не були враховані в дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з урахуванням цього і був застосований розрахунковий метод.

Відповідно до п. 3.6. Методики розрахунок маси наднормативного викиду; забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, яка здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкт-господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди.

Пунктом 3.11 Методики передбачено, що час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Таким чином, момент виявлення порушення визначається з початку експлуатації обладнання, пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, без відповідного дозволу, зокрема:

відлік фактично відпрацьованого часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається від дати закінчення терміну дії дозволу;

у разі відсутності дозволу відлік часу роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається від дати з якої суб'єкт господарювання здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного дозволу.

Факт порушення суб'єктом господарювання фіксується в акті перевірки.

Разом з цим, при здійсненні розрахунків маси наднормативного викиду забруднюючої речовини розрахунковими методами згідно п.3.6. Методики необхідно враховувати, що час роботи джерела без дозволу на викиди може визначатися не раніше як з 01.02.2009 року, з дня набрання чинності наказу Мінприроди від 10.12.2008 №639.

Розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря, який здійснювався без дозволу на викиди забруднюючих речовин, проведено на підставі довідки ДП «Корсунь-Шевченківський» гранкар'єр «Сівач» ЗАТ «Сівач».

Враховуючи приписи статті 1166 ЦК України, а також те, що дочірнім підприємством здійснено викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, суд вважає обґрунтованими висновки позивача про стягнення з відповідача суми шкоди за вчинене правопорушення, зауваживши таке.

Державною екологічною інспекцією розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків.

Доводи дочірнього підприємства про безпідставність застосування названої Методики при розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря з посиланням на те, відбір проб та лабораторні дослідження не проводилися при визначенні розміру шкоди за вчинене правопорушення, не беруться до уваги з урахуванням такого.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом. При цьому закон, який визначав би порядок та розмір відшкодування шкоди за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, відсутній.

Згідно з приписами частини першої статті 8 ЦК України, у разі якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини.

Враховуючи невизначеність законом порядку та розмірів відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, до таких правовідносин слід застосовувати за аналогією закону положення частини четвертої статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", що регулюють подібні за змістом цивільні відносини.

У статті 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Зокрема, частиною четвертою статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Отже, Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" дозволяє врегулювання законодавством України, зокрема й підзаконними нормативними актами, порядку та розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (в тому числі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря), а тому обґрунтованим є застосування вищезгаданої Методики до таких правовідносин.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації в повному обсязі.

Суд вважає, що правомірність підстав позовних вимог позивачем доведена повністю, належних доказів які б спростовували доводи позивача відповідач суду не надав, а тому до примусово стягнення з відповідача на користь держави належить 10752,38 грн. збитків завданих внаслідок викиду із об'єктів відповідача забруднюючих речовин в атмосферу.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача в доход Державного бюджету України підлягає стягненню 1827,00 грн. судового збору за вирішення спору, оскільки прокурор звільнений від сплати судового збору при подачі позову.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути 10752,38 грн. збитків із товариства з дочірнього підприємства Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр "Сівач ЗАТ "Сівач" (код 31440826, Урочище «Сівач», м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, 19400) із зарахуванням до Державного бюджету України та спеціального фонду місцевих бюджетів відповідно до норм розподілу між бюджетами визначених Бюджетним кодексом України (розрахунковий рахунок м. Корсунь-Шевченківський №33114331700240 ЄДРПОУ 36777264, отримувач - УКСУ у Корсунь-Шевченківському районі Черкаської обл., банк отримувача - ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ККД 24062100).

Стягнути 1827,00 грн. судового збору за розгляд справи із товариства з дочірнього підприємства Корсунь-Шевченківський гранітний кар'єр "Сівач ЗАТ "Сівач" (код 31440826, Урочище «Сівач», м. Корсунь-Шевченківський, Черкаська область, 19400) на користь Державного бюджету України через Корсунь-Шевченківську ОДПІ Головного управління ДФС у Черкаській області із зарахуванням на рахунок 31213206783002 ГУДКСУ у Черкаській області МФО 854018.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядку, визначеному ГПК України після складення і підписання повного тексту рішення.

Повне рішення складено і

підписано 27.07.2015.

Суддя В.В.Єфіменко