Рішення № 47539501, 23.07.2015, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
909/511/15
Номер документу
47539501
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2015 р. Справа № 909/511/15

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В.

при секретарі судового засідання Мартиненко І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, вул.Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76018,

до відповідача: підприємця Дорожівського Романа Дмитровича, вул.Пасічна, буд.12 "А" кв.54, м. Івано-Франківськ, 76018,

про укладення додатку №2 до договору №114 від 10.11.2008 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська у запропонованій редакції,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Челах А.В., довіреність №2197/01-20/66-в від 06.01.2015,

від відповідача: представник Рубановський К.С., договір від 14.05.2015, свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю №349 від 10.07.2000,

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради подав позов до підприємця Дорожівського Романа Дмитровича про укладення додатку №2 до договору №114 від 10.11.2008 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська у наступній редакції:

"Розрахунок розміру пайової участі (остаточний)

Об'єкт: багатоквартирний житловий будинок з закладами громадського призначення вул.Горбачевського, 19-25 (секція А,В)

Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській обл.(без ПДВ), грн. - 3 400,00

Площа об'єкта будівництва, м.кв. (загальна площа квартир) - 3 531,10

Площа об'єкта будівництва, м.кв.(площа нежитлових приміщень) - 878,70

Коефіцієнт, що встановлений для вбудовано-прибудованих приміщень згідно рішення міської ради від07.12.2006 року - 1

Відсоток, передбаченийп.9.2.рішення міської ради від 29.08.2006р - 5

Коефіцієнт, передбачений п.4.1.3. рішення міської ради від 07.12.2006р (власна земельна ділянка) - 0,84

Розмір пайового внеску, грн. - 629719,44

Нарахування компенсації за знесення житлових будинків на вул.Горбачевського, 19,21, 23*

Площа знесеного житлового будинку - 115,07

Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м.кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській області. Станом на 01.02.2008р. (без ПДВ), грн. ( витяг із рішення на проектно-пошукові роботи від28.02.2006) - 2092,5

Розмір компенсації грн. - 240 783,98

*Примітка: Нарахування компенсації за знесення житлових будинків на вул.Горбачевського, №25 буде здійснюватися після пред'явлення відповідних документів

Сплачено на соціальну інфраструктуру міста, грн. - 39 905,32

Розмір внеску до сплати, грн. - 349 030,15

Одержувач платежу: МБ м.Івано-Франківськ 24170000 код: 37952250 р/р: 31511921700002 МФО: 836014 УДКСУ в м. Івано-Франківську

Призначення платежу: на соціальну інфраструктуру міста".

Заявлені вимоги мотивовані тим, що між позивачем та відповідачем 10.11.2008 був укладений договір №114 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов'язання сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені договором. Вказує на те, що пайова участь пов'язана із здійсненням будівництва багатоквартирного житлового будинку з закладами громадського призначення на власній земельній ділянці на вул.Горбачевського,19-25 при умові знесення існуючих будинків "19,21,23,25" і згідно п.3.2. договору був визначений попередній розмір пайового внеску у сумі 39905,32 грн. Посилається на умови п.3.3. даного договору, за якими розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку №2 до договору, який оформляється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорта об'єкта. Зазначає, що відповідач згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 21.05.2014 здав об'єкт в експлуатацію, проте додаток до договору не уклав. Відмічає, що на лист фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської ради від 27.02.2015 з пропозицією укласти додаток до договору відповіді отримано не було. При цьому фінансове управління діяло відповідно до повноважень, визначених в п.2.2. Положення про фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської ради. Обов'язок відповідача укласти додаток до договору обґрунтовує положеннями п.2 ст.40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", ч.2 ст.27-1 ЗУ "Про планування і забудову територій", а також Положенням "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" та попереднім Положенням "Про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста" від 07.12.2006. Посилається на ст.ст. 11,526,530, 610, 626 ЦК України, ст.ст.173, 187 ГК України.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, додатково пояснив, що при здійснені розрахунку остаточного пайового внеску використовувались дані на час укладення договору і була змінена площа об'єкта будівництва відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 21.05.2014. Вважає, що строк сплати остаточного пайового внеску слід визначити відповідно до ст.40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" - до введення будинку в експлуатацію.

Відповідач заявлений позов не визнав, у відзиві на позовну заяву від 28.05.2015 (вх.339/15 від 28.05.2015) та додаткових поясненнях від 21.07.2015 (вх.№11181/15 від 21.07.2015) вказав на те, що нормами законодавства, які регулюють спірні правовідносини, а саме ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та ЗУ "Про планування і забудову територій" не передбачено коригування розміру пайового внеску в ході або після закінчення будівництва шляхом розрахунку попереднього чи остаточного розміру внеску. Вважає, що договором не визначений строк, у який оформляється додаток №2 до нього, оскільки ст. 12 ЗУ "Про архітектурну діяльність", яка врегульовувала оформлення архітектурно-технічного паспорта, втратила чинність на підставі закону від 17.02.2011 №33038-УІ, і ці зміни законодавства обумовили припинення зобов'язань щодо оформлення додатку. Вказує на невизначеність строку сплати остаточного розміру пайового внеску, оскільки чинний на даний час ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" не передбачає складання акта державної приймальної комісії, з яким пов'язувались умови п.3.4. договору, а ст. 40 даного закону містить вимогу про сплату пайового внеску в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, яка вже відбулась. Звертає увагу на те, що перший заступник міського голови не має повноважень на укладення даного договору. Вважає, що позивачем не дотримано порядку укладання (зміни) господарського договору та не вчинено дій, необхідних для передачі переддоговірного спору на розгляд суду відповідно до вимог ст.ст.641 ЦК України, ст.ст. 181,188 ГК України. Заперечення відповідача стосуються і розрахунку остаточного пайового внеску, а саме внесення змін щодо розміру компенсації за знесення житлових будинків. Вказує, що чинним на даний час Положенням "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста" не передбачено коригування суми пайового внеску, а передбачено укладення попередніх, остаточних або єдиних договорів, до яких спірний додаток не відноситься. Не погоджується із застосуванням позивачем коефіцієнтів, які були передбачені Положенням "Про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста", яке втратило чинність.

Представник відповідача в судовому засіданні дану правову позицію підтримав, а також вказав на те, що зміна розміру пайового внеску після введення будинку в експлуатацію порушує його права, так як ці витрати не враховані у вартості вже здійсненого будівництва.

Згідно ст. 77 ГПК України в судовому засіданні 21.07.2015 було оголошено перерву до 23.07.2015.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.

Між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем Дорожівським Романом Дмитровичем, як замовником, 10.11.2008 був укладений договір №114 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська (надалі "договір"). Згідно п.1 договору замовник, що здійснює будівництво багатоквартирного житлового будинку з закладами громадського призначення на власній земельній ділянці на вул.Горбачевського, 19-25, при умові знесення існуючих будинків №№19,21,23,25 в порядку на умовах, визначених договором, бере участь у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська. В п.2.1. договору передбачено, що замовник зобов'язується сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені договором. Розмір і порядок сплати пайового внеску вказаний в п.3 договору, а саме: розрахунок попереднього розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 1 договору (п.3.1.); попередній розмір пайового внеску складає 199526,62 грн; змовник сплачує не менше 20 відсотків попереднього розміру пайового внеску протягом сорока банківських днів від дати, зазначеної на витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною (п.3.2.); розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку 2 до договору, який оформлюється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту об'єкта (п.3.3.); несплачену суму попереднього розміру пайового внеску та суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові державної приймальної комісії (п.3.4.). В п.6.1. договору зазначено, що тлумачення термінів договору здійснюється згідно з пунктом 1.3. Положення "Про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста", затвердженого рішенням міської ради від 07.12.2006.

Додаток 1 до договору містить розрахунок розміру пайового внеску (попередній):

Об'єкт: будівництво багатоквартирного житлового будинку з закладами громадського призначення на власній земельній ділянці на вул.Горбачевського, 19-25, при умові знесення існуючих будинків №№19,21,23,25

Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м. кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській обл.( без ПДВ), грн. - 3 400,00

Площа об'єкта будівництва, м.кв. (загальна площа квартир) - 2 672,70

Площа об'єкта будівництва, м.кв.(площа нежитлових приміщень) - 747,94

Коефіцієнт, що встановлений для вбудовано-прибудованих приміщень згідно рішення міської ради від07.12.2006 року - 1

Відсоток, передбаченийп.9.2.рішення міської ради від 29.08.2006р - 5

Коефіцієнт, передбачений п.4.1.3. рішення міської ради від 07.12.2006р (власна земельна ділянка) - 0,84

Розмір пайового внеску, грн. - 488 467,39

Нарахування компенсації за знесення житлових будинків на вул.Горбачевського, 19,21, 23*

Площа знесеного житлового будинку - 115,07

Показник опосередкованої вартості спорудження 1 м.кв. об'єкту будівництва в Івано-Франківській області. Станом на 01.02.2008р. (без ПДВ), грн. ( витяг із рішення на проектно-пошукові роботи від28.02.2006) - 2511

Розмір компенсації грн. - 288 940,77

*Примітка: Нарахування компенсації за знесення житлових будинків на вул.Горбачевського, №25 буде здійснюватися після пред'явлення відповідних документів

Сплачено на соціальну інфраструктуру міста, грн. - 39 905,32

Розмір внеску до сплати, грн. - 199 526,62.

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 30.11.2010, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 15.02.2011, у справі №21/99 задоволено позов виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до підприємця Дорожівського Романа Дмитровича про стягнення несплаченої частини попереднього внеску за договором в сумі 39 905,32 грн.

Згідно листа управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області №7/9/01-15/352 від 31.12.2014 інспекцією держархбудконтролю в Івано-Франківській області 21.05.2014 за № ІФ 143141410755 зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації - багатоквартирного житлового будинку з закладами громадського призначення (секція А,В) за адресою: м. Івано-Франківськ, вул.Горбачевського, 19-25. В даній декларації наведена характеристика вказаного об'єкта будівництва, зокрема, зазначена загальна площа будівлі - 4979, 4 кв.м, загальна площа квартир - 3 531,10 кв.м, площа нежитлових приміщень - 878,70 кв.м.

Фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської ради направило відповідачу лист №2-15/104 від 27.02.2015 з пропозицією укласти додаток №2 до договору у вищенаведеній редакції. Направлення даного листа відповідачу підтверджується поштовою квитанцією про направлення рекомендованого листа №7600401883846 від 03.03.2015.

При вирішенні даного позову суд виходить з того, що за своїм правовим змістом предметом спору є вимога про внесення змін в договір, а саме внесення змін щодо істотної умови договору - розміру пайового внеску.

Як передбачено ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У даній справі йдеться про випадки, встановлені договором. За змістом п.3.3. договору сторони передбачали внесення змін в договір і розрахунок остаточного розміру пайового внеску після затвердження архітектурно-технічного паспорта об'єкта.

В п.1.3. Положення "Про пайову участь замовників будівництва у формуванні цільового фонду соціально-економічного розвитку міста", затвердженого рішенням міської ради від 07.12.2006 (чинного на час укладення договору), було визначено, що остаточний розмір пайового внеску - розмір пайового внеску, розрахунок якого передує прийняттю об'єкта в експлуатацію (після складання та затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорта об'єкта будівництва до моменту подання замовником будівництва акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта на підпис голові державної приймальної комісії). Згідно п.4.4. даного Положення остаточний розрахунок пайового внеску здійснюється за визначеною формулою, в якій застосовуються площі, зазначені в архітектурно-технічному паспорті, опосередкована вартість спорудження житла, що встановлена станом на дату складання проекту договору, а також індекс інфляції за період від дати укладення договору до дати проведення розрахунку остаточного розміру пайового внеску.

Відповідно до п.1, п.4, п. 6 Положення про архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури, затвердженого наказом Держбуду України від 09.09.1999 р. N 220 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.1999 за N 643/3936, яке було чинним до 06.08.2012, архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури складався на замовлення замовника (забудовника) на кожний завершений будівництвом об'єкт до прийняття його в експлуатацію. В даному документі відображались площі об'єкта будівництва. Вказане Положення було розроблене відповідно до статті 12 Закону України "Про архітектурну діяльність", яка виключена на підставі Закону N 3038-VI від 17.02.2011 в зв'язку з набранням чинності 12.03.2011 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності".

В ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" врегульовані питання пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Зокрема, передбачено наступне: порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону (п.1). Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (п.3). Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій. У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності (п.5). Встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (п.6).

Як передбачено п.7 Прикінцевих положень даного закону, якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом.

Разом з тим позивач не заявляв вимогу про приведення договору у відповідність до вказаного закону, а просить внести зміни в договір, які не відповідають наведеним вимогам цього закону.

Остаточний розрахунок розміру пайової участі здійснений позивачем на підставі нормативним актів, які втратили чинність. На даний час діє Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", затверджене рішенням Івано-Франківської міської ради №1231-38 від 18.10.2013. В розділі 6 даного Положення наведено визначення та методика розрахунку розміру пайових внесків. При здійсненні розрахунку остаточного розміру пайового внеску дана методика не застосована.

Крім того, що розрахунок остаточного розміру пайового внеску не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки позивачем не враховано те, що згідно п.3.4. договору та ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" пайовий внесок повинен бути сплачений до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. А тому після прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію в договір не можуть бути внесенні зміни щодо визначення даного грошового зобов'язання.

Заперечення відповідача про недотримання порядку зміни договору згідно ст. 188 ГК України не можуть бути взяті до уваги, оскільки позивачем надані докази звернення до відповідача з пропозицією про внесення змін в договір, а повноваження фінансового управління виконавчого комітету Івано-Франківської ради випливають із п.2.2.22 Положення про фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської ради та ч.2 п.7.3. Положення "Про пайову участь замовників будівництва у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста", затвердженого рішенням Івано-Франківської міської ради №1231-38 від 18.10.2013. Повноваження посадових осіб на підписання договорів про пайову участь від імені виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради визначені в п.7.2. цього ж Положення.

Враховуючи викладене, підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до ст.49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.8, 124 конституції України, ст.ст.49, ст. 82 - ст.85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до підприємця Дорожівського Романа Дмитровича про укладення додатку №2 до договору №114 від 10.11.2008 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська у запропонованій редакції.

Судові витрати покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 28.07.15

Суддя Малєєва О. В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Малєєва О. В. 28.07.15