Постанова № 47530500, 20.12.2010, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2010
Номер справи
2а-4566/10/1170
Номер документу
47530500
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2010 року Справа № 2а-4566/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагун А.В. розглянувши у порядку скороченого провадження в місті Кіровограді о 17 год. 35 хв. адміністративну справу за позовом Кіровоградського міськрайонного центр зайнятості до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 про стягнення економічних санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся в суд з адміністративним позовом до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 (далі ДП ДАК ВАТ "Хліб України" Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1), в якому просив стягнути з відповідача економічні санкції за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі 850 грн., судові витрати присудити на користь держави.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що ході перевірки відповідача виявлено працевлаштування іноземця - громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, без отримання дозволу на працевлаштування, чим порушено ч. 2 ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення та п. 2 Порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2028. За наслідками виявленого порушення винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення від 07.10.2010 року №1106-33/00951907 в сумі 850 грн. Рішення не оскаржувалось, сума штрафних санкцій не сплачена.

Враховуючи те, що протягом строку, встановленого п.3 ч.5 ст.183-2 КАС України, до суду не надійшло заперечення відповідача проти позову або ж його заява про визнання позову, суд вважає необхідним провести розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Відповідно до ст.18 Закону України „Про зайнятість населення, державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

У складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.

Згідно ст. 34 вказаного Закону контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється, зокрема, інспекціями служби зайнятості.

Пунктами 1 та 11 Положення про Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості, затвердженого директором Кіровоградського обласного центру зайнятості 14.03.2000 року , визначено, що останній є місцевим органом державної служби зайнятості і діє на правах юридичної особи (а.с.4).

Судом встановлено, що 07 жовтня 2010 року інспекцією з контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено перевірку ДП ДАК ВАТ "Хліб України" Кіровоградський комбінат хлібопродуктів №1 на предмет дотримання законодавства України про зайнятість населення, за результатами якої складено акт контрольного заходу від 07.10.2010 року №245 (а.с.6-7). Як вбачається з акту виявлено використання праці у період з 08 квітня по 27 липня 2001 року громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2 без отримання дозволу на працевлаштування.

Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до п. 2 Порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2028, дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства, що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді, видається роботодавцю у разі відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи, або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю Державним центром зайнятості або за його дорученням центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості.

Згідно ч. 4 ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Згідно ст. ст.1, 2 ГК України, предметом регулювання Кодексу є визначення основних засад господарювання в Україні і регулювання господарських відносин, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між субєктами господарювання, а також між цими субєктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання. Учасниками відносин у сфері господарювання є субєкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками субєктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

У відповідності до ч.3 ст.10, п.6 ч.3 ст.19 ГК України, у соціально-економічній сфері держава здійснює соціальну політику захисту прав споживачів, політику заробітної плати і доходів населення, політику зайнятості, політику соціального захисту та соціального забезпечення. Держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю субєктів господарювання, зокрема, у сфері виробництва і праці за безпекою виробництва і праці, додержанням законодавства про працю.

Таким чином, обовязок підприємств, установ та організацій працевлаштовувати іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є одним із видів державного контролю за дотриманням, при здійсненні господарської діяльності, законодавства про працю. Відповідно, недотримання зазначеного обовязку є правопорушенням у сфері господарювання, за яке уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції.

Згідно ч. 2 ст. 238, ст. 239 ГК України, види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 239, ч. 1 ст. 241 ГК України адміністративно-господарський штраф є різновидом адміністративно-господарські санкції, що полягає у грошовій сумі, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

Частиною 2 ст. 241 ГК України визначено, що перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.Оскільки спеціальним законодавством відносини щодо строків стягнення штрафів передбачених ч. 4 ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення не врегульовано, то підлягають застосуванню загальні норми, визначені ГК України.

У відповідності до ст.250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як встановлено вище судом, порушення відповідачем ст. 8 Закону України „Про зайнятість населення відбувалось у період працевлаштування іноземця - громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, без отримання відповідного дозволу в період у період з 08 квітня по 27 липня 2001 року, а рішення інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості №1106-33/00951907 про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення, яким на відповідача накладено штраф, прийнято 07.10.2010 року, тобто з порушенням строків, визначених ст. 250 ГК України. Відповідно, рішення інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості №1106-33/00951907 від 07.10.2010 року є незаконним, а сума застосованих економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. не підлягає стягненню.

Керуючись ст.ст., 94, 158 - 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_3