ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" березня 2010 р. Справа № 2а-1840/09/0970
м. Івано-Франківськ
Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду у складі: головуючого судді Панікара LB., суддів: Басая О.В., Остап'юка С.В.
при секретарі Богусевич A.C.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: ДПІ в м.Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018
про скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № НОМЕР_1 від 29.05.2009 року,-
ВСТАНОВИВ:
08 липня 2009 року ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ДПІ в м. Івано-Франківську (надалі -відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій №0002612303 від 19.05.2009 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.04.2009 року відповідачем винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1, яким позивачу визначено суму фінансових санкцій в розмірі 33842,74 гривень. З огляду на вимоги чинного законодавство, зокрема, виходячи з Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», позивач не погоджується із винесеним рішенням та вважає його безпідставним, незаконним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки під час проведення перевірки, не проведено звірки даних зазначених у виданих прибуткових касових ордерах та не залучено для огляду розрахункові документи (касові чеки), в яких дані (сума коштів) в повній мірі співпадають із даними, що зазначені як у прибуткових касових ордерах так і в фіскальних (розрахункових) документах та в книзі обліку розрахункових операцій.
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав з мотивів викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. Суду пояснив, що відповідачем, всупереч вимог пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", не забезпечено відповідність облікових записів в книзі ОРО, надрукованим щоденним фіскальним чекам (Z-звітами), внаслідок чого зафіксовано не оприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичного надходження в розмірі 6768,55 грн. Фінансові санкції застосовані у відповідності до вимог положень Указу Президента "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. №637. Просив суд відмовити позивачу в заявлених позовних вимогах.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши надані докази, колегія суддів приходить до переконання, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних мотивів.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні здійснюється на засадах, відповідно до яких, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно пунктів 9 та 13 статті 3 Закону України «Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій та забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки -загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну;
Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затверджене Постановою НБ України від 15.12.2004р. за N 637 визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.
Згідно пункту 2.6. Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 N 637 (надалі - Положення) уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до пункту 7.12 глави 7 Положення особлива увага під час перевірки має приділятися встановленню повноти та своєчасності оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції тощо).
Пункт 1.2 глави 1 Положення визначає терміни які вживаються у ньому, зокрема, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій;
Згідно пунктів 7.16., 7.17., 7.18. глави 7 Положення під час перевірки органами контролю повного і своєчасного оприбуткування коштів, що надійшли до каси від здійснення господарської діяльності, записи в касовій книзі звіряються за сумами та строками з даними відповідних прибуткових касових ордерів (із залученням у разі потреби таких виправдних документів: розрахункових документів, квитанцій до прибуткових касових ордерів, рахунків-фактур, товарно-транспортних і податкових накладних тощо). Перевіряється також проведення записів щодо реєстрації зазначених ордерів (за сумами і датами) у журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Відповідно до пункту 7.4 глави 7 вищевказаного Положення, якщо перевіркою підприємства (підприємця) було виявлено порушення, то за її результатами складається акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою (далі - акт про перевірку) (додаток 9) у трьох примірниках, у якому викладається зміст порушення з відповідним обґрунтуванням. Акт про перевірку має містити висновки про результати перевірки, а також рекомендації керівництву підприємства (підприємцю) щодо усунення виявлених недоліків. Акт про перевірку підписують службові особи, які проводили перевірку, а також керівник та головний бухгалтер підприємства (підприємець).
Указ Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" передбачає, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу : за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої.
Частиною 7 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
На підставі аналізу вищевказаних норм матеріального права суд приходить до переконання, що органи державної податкової служби наділені відповідними повноваженнями при реалізації власних контролюючих функцій, зокрема і на проведення перевірок дотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою НБ України від 15.12.2004р. за № 637, однак у випадках та у спосіб передбачених чинним законодавством України.
Відповідно до статті пунктів 1 та 3 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
В судовому засіданні встановлено, що 04.05.2008 року працівниками державної податкової інспекції у Тернопільській області проведено відповідну перевірку ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» з питань дотримання вимог Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою НБ України № 637 від 15.12.04р.
За наслідками проведеної перевірки складено акт №5999/09/15/23/34623849 від 28.04.2009 року. На підставі зазначеного акту 29.05.2009 року ДПІ в місті Івано-Франківську прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій № НОМЕР_1 від 29.05.2009 року в сумі 33842,75 грн. Вищевказані штрафні санкції застосовано за порушення вимог пункту 2.6 Постанови правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті», що призвело до не оприбуткування готівки в касу підприємства в розмірі 6768,55 гривень, а саме за відсутність ручного запису у книзі обліку розрахункових операцій за 22.04.2009 року та 24.04.2009 року. Зазначене підтверджується: належним чином завіреними копіями сторінок книги ОРО та фіскальних чеків (2-звітів) від 22.04.2009 року та 24.04.2009 року.
Окрім того атом встановлено, що на підприємстві касова книга ведеться в електронному вигляді. Також позивачем надано 2 прибуткових касових ордера за № 1066 та 1068 від 22.04.2009 року та 24.04.2009 року на загальну суму 6768,55 гривень.
В судовому засіданні від 28.01.2010 року, судом, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, зокрема, у зв'язку з необхідністю перевірки чи обліковані вищевказані касові ордера в касовій книзі підприємства, усною ухвалою, зобов'язано позивача надати в наступне судове засідання належним чином завірені витяги даної книги.
Натомість, позивачем було подано не належним чином завірені копії касової книги обліку, яка ведеться в електронному варіанті, які судом не можуть бути взяті до уваги, як належні докази. Обґрунтованих причин, що обумовлювали неможливість надання належним чином завірених доказів, позивачем не наведено.
Відповідно до вимог статті пункту 6 статті 71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002612303 від 29.05.2009 року щодо ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», прийняте відповідачем на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України «Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", внаслідок чого, позовні вимоги позивача про його скасування слід визнати такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя:Панікар І.В.
Постанова складена в повному обсязі 06.04.2010 року.