Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про закриття провадження у частині позовних вимог
"13" вересня 2011 р. Справа № 2a-1870/5940/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко І.Г.,
за участю секретаря судового засідання - Сахно М.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2 ,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання дій протиправними та визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ,-
ВСТАНОВИВ:
19 серпня 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю "Агрозем" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області, в якій просило:
- визнати протиправними дії відповідача щодо складення акту №548/2301/34171584 від 22.04.2011 року та прийняття податкового повідомлення-рішення №0000112301 від 12.05.2011 року;
- визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000112301 від 12.05.2011 року.
Ухвалою суду від 22.08.2011 року відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання.
Представник позивача в попередньому судовому засіданні вказані вище позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, на надав письмове заперечення проти позову.
В попередньому судовому засіданні, визначаючи факти, які необхідно встановити для вирішення спору суд дійшов висновку про необхідність закрити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо складення акта №548/2301/34171584 від 22.04.2011 року, виходячи з наступного.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що оскарження дій Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправними дій щодо складення акта №548/2301/34171584 від 22.04.2011 року зводиться до оскарження висновків, викладених в акті перевірки, який вже згодом став підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, тобто предметом розгляду, є фактично оскарження акта перевірки.
При цьому суд відмічає, що адміністративне судочинство, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, спрямоване на захист прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень зі сторони субєктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Відтак, суд не повинен розглядати справу в тому разі, якщо предявлені позивачем вимоги не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, в тому числі на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень Кодексу адміністративного судочинства України необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
Нормативно-правові акти - рішення, дію яких поширено на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.
Правові акти індивідуальної дії - рішення, які є актом одноразового застосування норм права і дію яких поширено на конкретних осіб або які стосуються конкретної ситуації, за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.
Згідно п.3 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010р. за №984 акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Сам факт складання акта перевірки не тягне за собою негативних правових наслідків для платника податків. Даний акт перевірки не має обовязкового характеру, не встановлює для позивача обовязків, відтак не є рішенням субєкта владних повноважень у розумінні ст.17 КАС України, а тому не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд вбачає необхідним закрити провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо складення акту №548/2301/34171584 від 22.04.2011 року.
Керуючись ст.ст.2, 17, 157, 158, 160, 165, 167 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Закрити провадження у справі №2а-1817/5940/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області щодо складення акта №548/2301/34171584 від 22.04.2011 року.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом пяти днів з дня проголошення ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) І.Г. Шевченко
З оригіналом згідно
Суддя І.Г. Шевченко