Добропільський міськрайонний суд Донецької області
м. Добропілля, вул. Радянська, 39, 85004, (06277) 2-88-25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Добропілля 27 липня 2010 р.
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Любчик В.М.
при секретарі Сафроновій К.М.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання провести перерахування та виплату щомісячних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
05.07.2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та просить визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо призначення та виплати їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років з липня 2007 року по грудень 2007 року включно; зобовязати управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради перерахувати та виплатити на її користь недоплачену їй суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначила, що має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно рішення управління праці та соціального захисту населення їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачувалась щомісячно. Згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями на 27.04.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідно до закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», дія ст. 15 вище названого закону була зупинена. Однак Конституційний суд України своїм рішенням від 09.07.2007 року № 6-рп, зупинення дії ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями на 27.04.2007 року) визнав неконституційним. Відповідно до порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ України від 27.12.2001 року, № 1751, у разі затвердження нового розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перераховується без звернення осіб, яким вони призначені, з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум.
Тому вважає, що з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року допомога їй повинна бути нарахована відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 року (зі змінами та доповненнями на 27.04.2007 року), щомісячно у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судове засідання позивач не зявилась, але від неї надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради - ОСОБА_1, в судовому засіданні позов не визнала, надала суду письмові заперечення, просила відмовити у його задоволенні.
Вислухавши представника відповідача та вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов слід задовольнити. Свій висновок суд обґрунтовує наступним.
Судом встановлено, що позивач 20.02.2006 року народила доньку ОСОБА_3 (а.с.4), у зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років, в тому числі за липень - 99,72 грн., серпень 104,85 грн., вересень 104,85 грн., жовтень 104,85 грн., листопад 107,73 грн., грудень 110,88 грн. (а.с.6).
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в редакції до 01.01.2008, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми, допомога виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по день досягнення дитиною трьох років.
Відповідно до Постанови КМУ №32 від 16.01.2007, з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається і виплачується органами праці і соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи. Отже, Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради є належним відповідачем у справі.
Пунктом 14 статті 71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік дію частини 1 статті 15 Закону України „Про державну допомогу сімям з дітьми зупинено на 2007 рік та правовідносини врегульовані абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік, відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 у справі №6рп/2007 положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік визнані неконституційними.
Відповідно до пунктів 3, 5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Оскільки зупинення дії частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» визнано таким що суперечить Конституції України, а також визнані неконституційними положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», відповідач - Управління праці і соціального захисту населення - діяв неправомірно щодо виплати допомоги в розмірі, меншому ніж прожитковий мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже, право на перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачка має з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року.
З квітня по вересень 2007 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становив 463 грн., з жовтня по грудень 470 грн.
Натомість з липня по грудень 2007 року позивачка отримувала допомогу у значно менших розмірах, що підтверджується довідкою (а.с.6).
Закон України Про державну допомогу сім'ям з дітьми із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, в зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин не надходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
Керуючись ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст. 51 Конституції України, Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.10, 60, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання провести перерахування та виплату щомісячних сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо призначення та виплати ОСОБА_2 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років з липня 2007 року по грудень 2007 року включно.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради зробити перерахунок і виплатити на користь ОСОБА_2, 31.12. ІНФОРМАЦІЯ_2, недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, у розмірі, визначеному відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на протязі 2007 року, за виключенням вже отриманої за зазначений час щомісячної допомоги, за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1343 «Інші поточні трансферти населенню» МФО 834016 ЕДРПОУ 25954002 р/с 35416025001528 ГУ ДКУ у Донецькій області.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана в Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів після проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий: суддя В.М. Любчик