Справа № 127/9727/15-а
Провадження № 2-а/127/320/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.07.2015 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Вохмінової О.С.
при секретарі Коберник О.Л.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним і скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
ФОП ОСОБА_3 позов мотивував тим, що відповідно до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 551 від 19.03.2015 року для ФОП ОСОБА_3 затверджено місця розташування пересувних обєктів сезонної торгівлі (автокафе «Doner House») продуктами харчування за наступним и адресами: вул. Київська (територія МКЛ № 2), вул. Київська, біля будинку № 12. 09.04.2015 року виконавчим комітетом прийнято рішення № 712 про внесення змін до рішення № 551 та виключено абзац 2 пункту 1 рішення. Позивач вважає дане рішення незаконним, оскільки для здійснення підприємницької діяльності в нього є всі дозвільні документи, скарг від громадян та адміністрації лікарні на діяльність автокафе не надходило, перевірка контролюючими органами не проводилась. Відповідно до ст. 144 Конституції України просив визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 09.04.2015 року № 712.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 вимоги підтримав та пояснив, що Конституційний Суд України в Рішенні від 16.04.2009 року дав офіційне тлумачення норм Закону України «Про місцеве самоврядування» і вказав, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, повязані з реалізацією певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і субєкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є гарантією стабільності суспільних відносин між органами місцевого самоврядування і громадянами. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав, подав письмові заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є фізичною особою підприємцем і на підставі його заяви рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 551 від 19.03.2015 року затверджено місця розташування пересувних обєктів сезонної торгівлі (автокафе «Doner Hous») для здійснення торгівлі продуктами харчування за наступними адресами: - вул. Київська, б/н (територія МКЛ № 2); - вул. Київська, біля будинку № 12. В рішенні існує застереження, що торгівля на затверджених місцях повинна здійснюватись при наявності даного рішення, відповідних висновків санітарно-епідеміологічної служби, відповідних сертифікатів якості продукції що реалізується, дотриманні санітарних норм та правил, дотриманні Правил благоустрою території міста Вінниці та відсутності скарг від мешканців міста. Торгівля здійснюється з 23.03.2015 р. до 23.09.2015 р.
09.04.2015 року на підставі ч. 1 ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення виконавчого комітету міської ради від 26.02.2015 року № 438 «Про затвердження Порядку використання обєктів благоустрою для здійснення торгівельної діяльності з пересувних обєктів сезонної торгівлі, пунктів сезонної торгівлі та проведення ярмарків у м. Вінниці» та враховуючи неодноразові скарги громадян та головного лікаря міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, виконавчий комітет міської ради вирішив внести зміни у рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015 року № 551 та виключити абзац 2 пункту 1 рішення.
В матеріалах справи міститься скарга від громадянина ОСОБА_4 від 26.03.2015 року, адресована секретарю міської ради МоргуновуС. та скарга від головного лікаря МКЛ ШМД від 07.04.2015 р., адресована директору Департаменту охорони здоровя Вінницької міської ради ОСОБА_5 В скаргах зазначено, що розташування кафе призводить до порушення правил благоустрою та санітарних норм. Неодноразово пацієнти та персонал лікарні звертали увагу на відсутність тиші, неспокій для хворих, сміття від залишків їжі тощо.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що виконавчий комітет не вправі вносити зміни до попереднього рішення.
Стаття 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначає, що акти ради, виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Відповідно, дії, спрямовані на реалізацію норм обовязкових актів місцевого самоврядування в межах повноважень відповідних органів не можуть визнаватись протиправними.
В Рішенні від 16.04.2009 року Конституційний Суд України надав офіційне тлумачення деяких положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) та вказав, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами) стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд враховує, що відповідно до п. 4.2.13 Правил благоустрою території м. Вінниці, затверджених рішенням міської ради від 01.03.2011 р. № 104, фізичні особи субєкти підприємницької діяльності у сфері благоустрою міста зобовязані розташовувати обєкти торгівлі, громадського харчування, побутових послуг та розваг, в тому числі в малих архітектурних формах на територіях обєктів благоустрою виключно за погодженням із відповідними органами державного санітарно- епідеміологічного нагляду, органами екологічної безпеки, відповідними виконавчими органами міської ради.
Порядок використання обєктів благоустрою для здійснення торгівельної діяльності з пересувних обєктів та пунктів сезонної торгівлі, затверджений рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради від 26.02.2015 р. № 438. В пункті 2.2 Порядку визначено, що використання обєктів благоустрою на території м. Вінниці для здійснення торгівельної діяльності з пересувних обєктів сезонної торгівлі здійснюється з відома виконавчого комітету міської ради, що оформлюється відповідним рішенням.
Пунктом 2.7.2 Порядку встановлено, що зареєстроване повідомлення про доцільність та можливість використання обєкту благоустрою може бути анульовано уповноваженим на те органом шляхом скасування реєстрації повідомлення у випадках, зокрема за наявності скарг від мешканців міста, недотримання санітарних норм та правил.
Даний Порядок є обовязковим до виконання всіма субєктами господарювання, що розташовані та здійснюють свою діяльністю на території м. Вінниці.
Оскільки на адресу Вінницької міської ради надійшли скарги відносно діяльності кафе «Doner Hous» на території лікарні виконавчим комітетом Вінницької міської ради правомірно прийнято рішення № 712 від 09.04.2015 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 19.03.2015 р. № 551 «Про затвердження місць розташування пересувних обєктів сезонної торгівлі» в частині розташування ФОП ОСОБА_3 пересувного обєкта торгівлі на території МКЛ ШМД по вул. Київській в м. Вінниці.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 69 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ст. 71 КАС України).
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 7, 10, 11, 17, 18, 69, 71, 159, 160-163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
в задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів.
Суддя: